Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Grad na południu był olbrzymi. Kule wielkości 7 cm spadły na miasta. Burze i gradobicia uderzyły nagle. Mieszkańcy byli w szoku. Burze w Polsce

Grad uszkadzał okna i dachy. Potężne burze na południu


Ostatnie dni przynoszą bardzo groźne zjawiska w pasie od północnej Afryki, po południową Europę. Ostatniej doby potężny grad spadł w Algierii wywołując szok wśród mieszkańców regionu. We wpisie prześledzimy groźniejsze burze, które przetoczyły się przez Europę i północ Afryki. Zajrzymy również do prognoz dla Polski, ponieważ w naszym kraju pogoda będzie również bardzo dynamiczna.

Pada grad, przechodzą ulewy. Bardzo dynamiczna pogoda na południu

Bardzo dynamiczna pogoda panuje od wielu dni w basenie Morza Śródziemnego. Zobaczcie mapę wyładowań atmosferycznych za ostatnie dwie doby w regionie.

Burze na południu niosą duży grad
Burze w regionie niosą grad i groźną pogodę

Komórki burzowe niosące grad i ulewne opady deszczu pojawiały się już w poniedziałek na południu Hiszpanii, Francji oraz w północno zachodniej Afryce. Następnie najlepsze warunki do rozwoju burz przynoszących groźne zjawiska przeniosły się na wschód. We wtorek i środę groźne burze przechodziły w pasie od Algierii po Włochy. I to właśnie w Algierii pogoda zaskoczyła najbardziej. W ostatnich dniach w Algierii odnotowano silne burze.

Silne burze w Algierii. Wystąpił duży grad
Rozwój silnych burz w Algierii

Zjawiska przynosiły grad o średnicy nawet 7 cm. Tak dużych rozmiarów kule gradowe z łatwością niszczą szyby w samochodach oraz niezbyt trwałe w tym kraju pokrycia dachów. Ze względów na prawa autorskie nie zamieszczę tu zdjęć wielkich kul gradowych, jednak dwie, trzy kule położone na dłoni dorosłego mężczyzny naprawdę robią duże wrażenie. Dla mieszkańców Algierii burze nie są codziennością, więc wywołały niemałe zamieszanie. Dla wielu osób widok groźnych chmur burzowych i padających z nich wielkich kul gradowych z pewnością był przerażający. Przeczytaj również: Burze i nawałnice szaleją w USA. Padło prawie milion wyładowań

Dlaczego pogoda jest tak dynamiczna nawet w Afryce?

Sprawdźmy dlaczego na południu Europy i północy Afryki dochodzi do rozwoju burz tak silnych, że generują one grad o tak dużej średnicy? Spójrzmy na sytuację baryczną.

Sytuacja baryczna. Niż wspomaga burze niosące duży grad
Burze przynoszą duży grad. Sytuacja baryczna

Podczas gdy większa część Europy pozostaje pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia, w regionie Morza Śródziemnego wciąż powstają nowe, aktywne ośrodki niżowe. Jeden z takich niżów wczoraj przyniósł załamanie pogody właśnie na północy Afryki. Dziś jego wpływ przeniesie się bardziej w rejon Włoch. Najbardziej zagrożone burzami niosącymi grad i silne ulewy są Sycylia i Sardynia, włoskie wyspy położone na Morzu Śródziemnym.

Grad możliwy również podczas burz w najbliższych dniach w Polsce

Najbliższy okres przyniesie również burze w Polsce. Mogą one przynosić grad, jednak szczęśliwie jego rozmiary nie będą tak wielkie jak ten z Algierii. Wczoraj dość burzowo było na południowym wschodzie kraju. Pierwszy raz w czerwcu osobiście miałem możliwość obserwować dalekie wyładowania atmosferyczne z południa Lubelszczyzny. Dziś burze występować będą przede wszystkim na północnym wschodzie i północy Polski.

Burze w czwartek na terenie Polski
Burze dziś nad Polską

W tych regionach ośrodki burzowe mogą nieść groźniejsze zjawiska jak nawalne opady deszczu oraz grad do 2 cm. Jednak wyładowania atmosferyczne są dziś możliwe praktycznie w całym kraju. Piątek przyniesie nam burze w Polsce na północy i zachodzie. Nad Polskę Wschodnią nasunie się prawdopodobnie strefa umiarkowanych, ciągłych opadów deszczu.

Grad możliwy jest w Polsce w sobotę 16 czerwca
Grad możliwy jest w Polsce w sobotę

W sobotę nad krajem znajdzie się płytki niż przynosząc kolejne burze i zjawiska konwekcyjne. Grad również może się pojawić, jednak średnice gradzin nie powinny przekraczać 1.5-2 cm. Początek przyszłego tygodnia prawdopodobnie przyniesie nam odpoczynek w pogodzie. W kraju zacznie robić się bardzo gorąco. Burze, nawet w formie nawałnic wrócą do Polski w okolicach przyszłej środy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk