Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gradobicia blisko Polski. Grad miał 7-10 cm. Potężne zniszczenia

Gradobicia blisko Polski. Niszcząca moc żywiołu

Wrócimy jeszcze do potężnych burz i nawałnic, które przetaczały się w ostatnich dniach w regionie. Wiem, że o burzach pisaliśmy ostatnio bardzo dużo (wszystkie wpisy tutaj), jednak dochodzą do nas kolejne warte przekazania Wam informacje. Jak się okazuje 30 czerwca i 1 lipca, to nawałnice nie tylko w Polsce. Blisko Polski przeszły rzadko spotykane gradobicia. Grad sięgał 7-10 cm średnicy.

Potężne gradobicia w Czechach

Do rozwoju potężnych superkomórek dochodziło w ostatnich dniach w Czechach. U naszych południowych sąsiadów nawałnice przynosiły silne gradobicia. Największe zanotowane gradziny spadły w miejscowości Rovensko pod Troskami. Tutaj średnica zmierzonych kul gradowych sięgała 10 cm. To już jest grad, który z łatwością wybija szyby w samochodach i dewastuje wszystko w co uderzy. Lokalne władze jawnie mówią o klęsce jaką w rolnictwie przyniosły opisywane gradobicia.

Rovensko pod Troskami leży zaledwie 30 kilometrów od granicy z Polską. Widać zatem jak blisko kraju były gradobicia i niszczącym charakterze. Oczywiście nie można tu pisać, o tym, że mieliśmy szczęście, gdyż 1 lipca przez kraj przetoczyły się niszczące nawałnice. Przez Polskę Północną sunęło nawet bow echo. W Chojnicach zanotowano poryw wiatru aż 112 km/h. Notowano w kraju liczne gradobicia. Widać wiec, że silne burze nie ominęły również Polski.

Gradobicia również w innych regionach Europy

Ostatni tydzień upłynął pod znakiem fali upałów w kraju i innych regionach Europy. Jak to zwykle podczas fali upałów bywa, kończy ją często przejście potężnych burz i nawałnic. Nie inaczej było również na zachodzie Europy. Potężne burze i gradobicia przeszły ostatnio przez Francję, Belgię czy Niemcy. Siłę żywiołu obrazuje choćby poniższy filmik obrazujący gradobicia w wielu regionach Europy.

Obecnie sytuacja burzowa w zachodniej i centralnej Europie uspokoiła się. Nasz region i zachód Europy znajduje się obecnie pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia. Nie wszędzie w Europie jest jednak spokojnie.

Silne burze dziś na wschód od Polski

Pogoda uspokoiła się w regionie, jedna nie oznacza to, że wszędzie jest bezpiecznie. Silny upał wypchnięty został na południe i wschód kontynentu. W związku z tym burze i nawałnice również przeniosą się w te regiony.

Burze i gradobicia szalały na wschód od Polski

Podczas ostatniej doby burze szalały na wschód od Polski. Na Ukrainie, czy w Rumunii znów odnotowano silne gradobicia. Nie były to jednak zjawiska tak potężne jak jeszcze kilkadziesiąt godzin temu w Polsce, czy Czechach. Dziś również burze możliwe są na Ukrainie, w Rumunii, czy na Bałkanach. Jednak również nie powinny być to zjawiska tak silne jak ostatnie nawałnice niosące gradobicia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk