Pogoda. Niszcząca linia szkwału nad Polską. Pojawiło się bow echo i burze superkomórkowe. Pada wielki grad, wiatr przekracza 110 km/h

Pogoda. Niszcząca linia szkwału nad Polską. Utworzyło się bow echo i burze superkomórkowe. Pada wielki grad, prędkość wiatru przekracza 110 km/h, występują również obfite opady prowadzące do podtopień.

Pogoda. Groźna sytuacja burzowa w piątek nad Polską

Dzisiaj nad Polskę znajduje się jeszcze gorąca zwrotnikowa masa powietrza o cechach morskich. W piątek z zachodu na wschód kraju przesuwa się jeszcze chłodny front atmosferyczny, który wypycha gorącą zwrotnikową masę powietrza. Za frontem płynie i stabilniejsza chłodniejsza masa polarno morska, w której rozwija się wyż za sprawą osiadania za frontem chłodnym. Dodatkowo w północnej części kraju przemieszcza się w piątek płytki niż baryczny, który powstał na zafalowanym froncie atmosferycznym.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 1.07.2022, 18 UTC

Pogoda. Niszcząca linia szkwału nad Polską. Pojawiło się bow echo i burze superkomórkowe. Pada wielki grad, wiatr przekracza 110 km/h

Groźna pogoda w Polsce

Nad Polską od pierwszej części dzisiejszego dnia obserwujemy intensywny rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji. Długa fala upałów dobiega końca. Burze przynoszą obfite opady gradobicia o dużej średnicy, groźne są również porywy wiatru. W burzach porywy wiatru sięgać potrafią dziś 100-120 km/h. Gdzieniegdzie opady pochodzenia burzowego okazały się na tyle intensywne, że spowodowały podtopienia. Duże utrudnienia w ruchu drogowym wystąpiły m.in w Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz w znacznej części powiatu zielonogórskiego. Pierwszy dzień lipca przynosi najpoważniejszy incydent burzowy od początku tegorocznego sezonu burzowego.

Pogoda jest groźna. Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań Blids.de za ostatnie 2 godziny

intensywne burze nad Polską

Systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych zanotowały już ponad 170 tysięcy wyładowań atmosferycznych w naszej części Europy. Strefa korzystnych warunków burzowych w kolejnych godzinach ma przemieszczać się na wschód. Bardzo duża aktywność konwekcyjna zostanie utrzymana w pierwszej części nocy, następnie burze w drugiej jej części zaczną słabnąć, chociaż miejscami mogą występować do godzin porannych w sobotę. Szczególnie we wschodniej połowie kraju. Straż pożarna ma pełne ręce roboty i wyjeżdżała już kilka tysięcy razy do usuwania skutków załamania pogody. Interwencje dotyczą głównie powalonych drzew na szlaki komunikacyjne i budynki, strażacy wypompowują dodatkowo wodę, zabezpieczają uszkodzone dachy. Prowadzą akcje gaśnicze na skutek wyładowań atmosferycznych, które uderzyły głównie w budynki i wzniecały pożary.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane od drugiej części minionej nocy do godzin wieczornych w piątek przez sieć detektorów wyładowań

groźna sytuacja pogodowa

Właśnie już w godzinach około południowych zaczęliśmy obserwować burze nad zachodnią i północną częścią kraju. Wiele z nich wykazywało cechy typowe dla superkomórek burzowych. W burzach z rotującymi prądami wstępującymi intensywność zjawisk o charakterze burzowym była największa, co skutkowało dużymi zniszczeniami.

Zdjęcie satelitarne wykonane przez satelitę geostacjonarne o godzinie 20:05 czasu lokalnego w piątek dla Polski

pogoda i silne burze

Poważne zakończenie fali upałów. Masowe wiatrołomy, zalania i gradobicia powodujące poważne szkody

Poważnie poszkodowana została również stolica woj. zachodniopomorskiego. Przez Szczecin przeszła silna z intensywnymi opadami, silnym wiatrem. Gwałtowne opady doprowadziły do podtopień. Stacja pomiarowa IMGW w Szczecinie zmierzyła 37 mm. Większość samochodów została zalana w ruchu miejskim i unieruchomiona. Pojawiły się również utrudnienia w ruchu tramwajowym, gdzie przez intensywne opady doszło do zalania torowisk.

Głównie za szkody wiatrowe odpowiadają prądy zstępujące w momencie przejścia gwałtownych burz. Jak do tej pory doniesienia medialne nie wskazują, aby wystąpiły dziś trąby powietrzne na obszarze Polski. Należy dodać, że po zachodzie słońca potencjał do tworzenia się tornad ma maleć z powodu zaniku insolacji.

W Chojnicach na stacji IMGW-PIB zmierzono ponad 110 km/h

Dotychczas najsilniejsze odnotowane porywy wiatru to 112km/h w Chojnicach. Największe sumy opadów 59,2 mm (l/m2) uchwyciła stacja Bolków w woj. dolnośląskim. Pogoda więc zaskakuje.

Należy również wspomnieć, że na zobrazowaniach radarowych widoczne były dziś sygnatury świadczące o potencjale do generowania silnych, niszczących porywów wiatru. Takie niebezpieczne dane pokazywały nam radary meteorologiczne w woj. zachodniopomorskim i pomorskim. Intensywne zjawiska burzowe występowały również w woj. dolnośląskim.

Pogoda. Rzadki LEWP i bow echo na skanach radarowych

Dane z radarów meteorologicznych ujawniły nam obecność dość rzadkiej w Polsce sygnatury LEWP (Line Echo Wave Pattern). Dodatkowo w północnej części tej formacji pojawiła się sygnatura bow echo. Groźny układ liniowy dał się we znaki również w woj. kujawsko-pomorskim. Szacuje się, że w burzach porywy mogą sięgać 120-130 km/h, opady gradu mogą mieć średnice do 4-6 cm. Lokalnie w sprzyjających warunkach nie da się całkowicie wykluczyć trąb powietrznych. Burze przemieszczają się dziś na ogół na północ, północny-wschód. W kolejnych godzinach ograniczać mają swój wpływ do wschodniej części kraju. Dodatkowo zaczną tracić na intensywności. Szczególnie po północy.

Niedawno w rejonie Grudziądza zaobserwowano groźną sygnaturę bow echo. W jej obrębie zjawiska mogły być szczególnie niebezpieczne, prowadząc do bardzo dużych zniszczeń wiatrowych. Z doniesień medialnych wynika, że w Chojnicach na jadący samochód upadło drzewo. Pięć osób zostało rannych. W tej części Polski porywy sięgały około 110 km/h – 120 km/h, co potwierdzają dane z telemetrii IMGW. Z uwagi na duże zagrożenie został ewakuowany festiwal Opener organizowany w Gdyni.

Pogoda. Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę dla Polski według IMGW-PIB

pogoda w nocy będzie groźna

2 komentarze do “Pogoda. Niszcząca linia szkwału nad Polską. Pojawiło się bow echo i burze superkomórkowe. Pada wielki grad, wiatr przekracza 110 km/h”

Możliwość komentowania została wyłączona.