Pogoda na noc z piątku na sobotę. Spodziewane w dalszym ciągu niszczące burze. Zaczną one powoli słabnąć i zanikać. Zwrotnikowa masa powietrza wypierana stopniowo za naszą wschodnią granicę państwową. Główna inicjacja burz zachodzi na przedfrontowej linii zbieżności wiatru oraz na granicach wypływu (ang. outflow boundary).
Pogoda w piątek okazała się groźna
Dzisiaj nad Polskę znajdowała się jeszcze gorąca zwrotnikowa masa powietrza o cechach morskich. W piątek z zachodu na wschód kraju przesuwał się chłodny front atmosferyczny, który zaczął wypychać gorącą zwrotnikową masę powietrza. Dodatkowo w północnej części kraju przemieszczał się płytki niż baryczny, który powstały z zafalowania na froncie. Sytuacja pogoda w naszej części Europy okazała się trudna.
Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 2 godzin na obszarze Polski przez sieć detektorów wyładowań
Z biegiem nocy linia zbieżności wiatru i strefa chłodnego frontu atmosferycznego ma przemieszczać się powoli dalej na wschód. Dlatego prowadzić ma to do zaniku burz od zachodu kraju. Najgroźniejsze burze mają występować w centrum i na wschodzie. Z obserwacji radarowych wynika, że burze te po zachodzie słońce są słabsze niż w ciągu dnia. Najgroźniejsze burze formują się na przedfrontowej konwergencji wiatru. Wysokość opadów w burzach sięgać może chwilowym natężeniu do 10-15 mm/10 minut i całkowitej sumie opadów do około 40-45 mm.
Porywy wiatru powyżej 100 km/h lokalnie i grad duży z superkomórek burzowych
Natomiast w pierwszych godzinach wieczornych porywy wiatru w czasie burz w tym rejonie mogą osiągać jeszcze do 100 km/h, a lokalnie nawet do 110-130 km/h. Z biegiem czasu jednak zmniejszać ma się potencjał do generowania bardzo silnych porywów wiatru. Po zachodzie słońca w masie zwrotnikowej zdarzać mogą opady gradu w czasie burz. Gradziny mogą osiągać początkowo do 3-5 cm średnicy. Ograniczone ryzyko wystąpienia burz wystąpi na krańcach północno-wschodnich oraz na zachód od strefy najgroźniejszych burz. Tam warunki będą nieco słabsze, a natężenie zjawisk w przypadku utworzenia się burz, zdecydowanie mniejsze. Bieżące położenie opadów i burz należy śledzić na radarach i detektorach.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę według IMGW-PIB
Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Jedynie początkowo na wschodzie oraz nad ranem na zachodzie rozpogodzenia. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu i burze, od zachodu stopniowo zanikające. Lokalnie zdarzy się opad gradu. W pierwszych godzinach po zachodzie słońca burze mogą mieć przebieg nawałnicowy. Możliwa wysokość opadów pochodzenia konwekcyjnego do około 40 mm, lokalnie do około 70 mm. W najchłodniejszej części nocy od 13°C na zachodzie, około 17°C w centrum, do 21°C miejscami na wschodzie. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni, na wschodzie południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, początkowo możliwe porywy do 120-130 km/h.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC