Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Front burzowy nad Polską w nocy 1/2 lipca. Niszcząca linia szkwału

Front burzowy w nocy 1/2 lipca nad Polską

Kończymy powoli bardzo burzowy i wyczerpujący dla nas dzień. Nie kładziemy się jednak spać, tylko wybieramy się w teren na burzowe łowy na wschodzie kraju. Front burzowy przemieszcza się przez kraj. Lokalnie nawałnice są silne. Około 19 wydaliśmy ostrzeżenie dla Open’er Festival, jak się okazało słusznie, organizatorzy w trosce o uczestników imprezy postanowili ewakuować festiwal. Cieszy mnie odważna, lecz bardzo rozsądna decyzja organizatorów imprezy.

Front burzowy nie odpuszcza i sunie przez Polskę

Poniżej skan radarowy z portalu Awiacja IMGW. Obrazuje on sytuację jaka panuje nad krajem o godzinie 21:00.

Front burzowy nad Polską. Godzina 21

Najgroźniejsza formacja burzowa, która zbliżając się nad Pomorze przybrała formę bow echo powoli opuszcza Pomorze wkraczając swą środkową częścią nad Warmię i Mazury. Największym zagrożeniem z tej burzy jest silny wiatr szkwałowy, który pojawia się na czele tego układu. Dziś w Polsce odnotowano poryw wiatru sięgający 112 km/h. To jest już wiatr o niszczącej sile. Nieco uspokoiła się sytuacja w centrum kraju, gdzie front burzowy jakby tracił swój impet. Pamiętajmy jednak, że sunący przez kraj chłodny front atmosferyczny w połączeniu z gorącym, wilgotnym powietrzem daje potencjał do powstawania niszczących burz również po zmroku.

Front burzowy dobudowuje się od południa

Coraz bardziej dynamiczna sytuacja panuje za to na Ziemi Świętokrzyskiej. Tutaj w bardzo szybkim tempie powstają nowe komórki burzowe, ponieważ panują tu doskonałe warunki dla świeżej konwekcji. Front burzowy zdecydowanie nabiera mocy właśnie w tym regionie.

Front burzowy nabiera mocy w regionie Ziemi Świętokrzyskiej

Powyżej skan z detekcji wyładowań Blitzortung. Na ten moment w okolicach Kielc masowo powstają izolowane komórki burzowe. Jednak w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu minut burze te prawdopodobnie połączą się w większy, dobrze zorganizowany klaster burz. Tymczasem my obserwujemy te burze z Lublina. Zachodni horyzont co chwila rozświetlają odległe wyładowania atmosferyczne. Ponieważ burze te są bardzo aktywne elektrycznie przed nami noc pełna pięknych widoków w kierunkach zachodnich.

Front burzowy znad Kielc widziany z Lublina

Groźna pogoda również w dalszej części nocy

Pomimo coraz późniejszej pory i zachodzącego już słońca front burzowy wciąż sunie na wschód kraju. Poszczególne burze przemieszczają się wzdłuż linii frontu z południa na północ, jednak cały front burzowy przemieszcza się w kierunku wschodnim. Wciąż dobudowują się do niego nowe komórki burzowe od południa. Dlatego liczymy na dobre fotografie podczas nadchodzącej nocy. Poniżej mapa ostrzeżeń na nadchodzącą noc wydana przez IMGW.

Mapa ostrzeżeń IMGW wydana na noc

Powyżej widać, że silnymi burzami zagrożona jest w nocy cała centralna i wschodnia część kraju. W pierwszej części nocy front burzowy we znaki dawał będzie sie mieszkańcom centrum. W drugiej części nocy burzowo zrobi się na wschodzie, od Podkarpacia, przez Lubelszczyznę po Podlasie. Nie powinny być to burze o tak niszczącej sile jak kilka godzin temu. Jednak warunki pozwolą na wciąż silne, lokalnie nawałnice. Zachęcam do bieżącej obserwacji zjawisk burzowych w radarze burz na naszej stronie. Z tej zakładki na bieżąco dowiecie się gdzie obecnie jest burza i w którym kierunku zmierza front burzowy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk