Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Bow echo uderzy w Open’er Festival. To burza o niszczącej sile

Bow echo o niszczącej sile uderzy w Open'er Festival

Piszę ten wpis najszybciej jak potrafię, gdyż tu liczy się każda minuta. Jak wszyscy wiemy w Trójmieście odbywa się festiwal Open’er na którym bawi się obecnie dziesiątki tysięcy ludzi. Problem w tym, że przez północ kraju przemieszcza się niszcząca linia szkwału, która obecnie przybrała sygnaturę bow echo.

Bow echo nadciąga nad Trójmiasto

Burza w dalszym ciągu organizuje się w coraz silniejszą linię szkwału. Struktura przybiera postać łukową co oznacza sygnaturę bow echo, czyli jedną z najgroźniejszych burz występujących w Polsce. Uderzenie wiatru szkwałowego na czele burzy może mieć siłę nawet ponad 120 km/h. Strach pomyśleć co wydarzyć może się, gdy bow echo o takiej sile uderzy w otwartą przestrzeń z mnóstwem namiotów i parasoli, na której przebywa dziesiątki tysięcy ludzi.

Bow echo uderzy w Trójmiasto w przeciągu kilkudziesięciu minut

Burza ta nadciąga z południowego zachodu i sunie na północy wschód. Bow echo dobudowuje się od południa. W linię burz wbudowane są superkomórki burzowe, które niosą gradobicia i nawalne opady deszczu. Burza niesie ze sobą mnóstwo wyładowań atmosferycznych (poniżej skan z detekcji Blitzortung)

Bow echo szaleje na Pomorzu

O tej niszczącej linii szkwału pisałem dwie godziny temu. Nie wiedziałem jeszcze, że burza ta przybierze aż tak niszczącą strukturę i skieruje się wprost na dzisiejszą stolicę imprezową Polski i Europy. Pamiętajcie, podczas tej burzy najgroźniejsze są silne uderzenie wiatru szkwałowego oraz wyładowania atmosferyczne. Unikajcie przebywania blisko niestabilnych konstrukcji jak namioty, czy ogródki piwne. Sytuacja wciąć wygląda bardzo groźnie. Jednak wciąż mam nadzieję, że sam teren festiwalu Open’er nie zostanie dotknięty najsilniejszą częścią układu bow echo. Bieżące położenie burz sprawdzamy w radarze burz.

Groźna pogoda również w nocy nad Polską

Niszczące bow echo na północy kraju to jedno. Jednak najbliższe godziny przyniosą również bardzo groźną pogodę w centrum i na południu Polski. Wciąż możliwy jest rozwój silnych burz, w tym superkomórek burzowych. O tym jednak w nocnej prognozie pogody. Teraz publikuję to ostrzeżenie by jak najszybciej dotarło do imprezowiczów na festiwalu. Trzymam kciuku za ich bezpieczeństwo

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk