Niszczące gradobicia i potężne burze na południu. Groźna pogoda również w Polsce

Podczas gdy w nasz region dopiero zbliża się niż, groźna pogoda od wielu dni występuje na południu Europy. W pasie od Francji, po Włochy i Bałkany przetaczają się silne burze. Niosą ze sobą niszczące gradobicia oraz nawalne opady deszczu. Te z kolei prowadzą do powodzi błyskawicznych oraz lawin błotnych.

Gradobicia i ulewy na południu. Dlaczego pogoda jest aż tak groźna

Burze kojarzą nam się zazwyczaj z wysokimi temperaturami powietrza. To prawda, konwekcji sprzyjają ciepłe, przede wszystkim zasobne w wilgoć masy powietrza. Jednak najczęściej, aby burze były groźne, generujące gradobicia, czy nawet trąby powietrzne, warunki do ich powstania muszą przynosić coś jeszcze prócz wysokich temperatur.

Gradobicia na południu. Wcale nie wysokie temperatury powietrza
Gradobicia na południu Europy. Wcale nie bardzo wysokie temperatury

Powyżej mapa z prognozą temperatur na poniedziałek dla Europy. Widzimy, że temperatury na południu (Włochy, Bałkany) wcale nie będą dziś najwyższe. Mimo tego, dziś dziś przez region przejdą kolejne nawałnice niosąc gradobicia i nawalne opady deszczu. Dlaczego tak się stanie? Wspominałem, że do wystąpienia silnej, groźnej, głębokiej konwekcji, prócz wilgoci i ciepła potrzebne jest coś jeszcze.

Burze i gradobicia występują na południu Europy
Niże na południu sprzyjają powstawaniu silnych burz

Powyżej mapa baryczna Europy na dzisiejszy dzień. Podczas gdy w pasie centralnym Europy królują wyże XAMARA oraz VIOLA, na południu kontynentu z zachodu na wschód, nad wodami Morza Śródziemnego suną kolejne ośrodki niskiego ciśnienia. To właśnie niże oraz towarzyszące im zbieżności wiatru są przyczyną do powstawania na południu potężnych burz i nawałnice, które od wielu dni niosą szkody w regionie.

Niszczące gradobicia. Ulewy topią całe miasteczka

Silne burze przetaczają się od wielu dni przez Włochy. Grzmi, sypie gradem i nawalnie pada nie tylko na Półwyspie Apenińskim, lecz również na włoskich wyspach. Wczoraj opisywałem potężne ulewy na włoskiej Sardynii. Nawalne opady deszczu związane z burzą doprowadziły do powodzi błyskawiczne i zalania całego miasta. Tak z kolei wyglądały ulice Brescii. Nad miastem przeszły gradobicia i nawalne opady deszczu związane z superkomórką burzową.

Największym zagrożeniem są powstające w dobrych warubkach wietrznych superkomórki burzowe. To najgroźniejsze z burz jakie spotykamy na naszym kontynencie. We Włoszech superkomórki przynoszą od kilku dni gradobicia. W ostatnim czasie odnotowano również wystąpienie kilku trąb powietrznych na południu Europy. Jednak na tą chwilę to właśnie opady gradu i nawalne ulewy są największym zagrożeniem ze strony burz w regionie.

Powyżej skutki gradobicia jakie przeszło nad miasteczkiem Allesendria we Włoszech. Uliczki miasteczka na krótki czas zrobiły się białe. Tak jak, grad (o ile nie jest wielki) nie zrobi większych szkód w miastach i miasteczkach, tak na terenach rolnych gradziny od wielu dni sieją spustoszenie. Bardzo cierpią uprawy rolne oraz sady. Są we Włoszech regiony, w których ostatnie burze i ulewy przyniosą olbrzymie straty w rolnictwie.

W poniedziałek kolejne ulewy i gradobicia
Od rana jest niespokojnie na południu. W poniedziałek kolejne ulewy i gradobicia

Pomimo godzin wczesno porannych (zrzut z Blitortung z 5.30 rano). na południu Europy już teraz obserwujemy burze. Z Włoch w kierunki Chorwacji i Bośni zmierza potężny, bardzo aktywny układ wielkoskalowy. W układ z pewnością wbudowane są superkomórki burzowe.

Burze pojawią się w tym tygodniu w Polsce

Po wielu dniach suchych, bez opadów, pogoda w Polsce zaczyna się zmieniać. Jeden z niżów z południa Europy przełamie blokadę wyżową, która do poniedziałku przynosiła nam stabilną, słoneczną i suchą aurę. Już w poniedziałek w godzinach wieczornych do Polski dotrze strefa zachmurzenia. Nie jest wykluczone, że na krańcach południowych pojawią się dziś opady, a nawet słabe burze.

Burze w Polsce w tym tygodniu. Możliwe gradobicia

Powyżej animacja prognoz opadów dla Polski. Z wyliczeń modelu ECMWF wynika, że burze towarzyszyły będą nam w Polsce praktycznie przez cały rozpoczynający się tydzień. Podczas gdy w pierwszej części tygodnia burze możliwe są raczej w południowej połowie kraju, tak w drugiej połowie tygodnia i w przyszły weekend zagrzmi również na zachodzie i północy kraju. O tym, czy burze będą na tyle silne, by nieść ze sobą gradobicia i innego groźne zjawiska pogodowe, pisał będę w codziennych prognoza pogody dla Polski. Zachęcam również do zapoznania się z pogodą na 5 dni dla kraju. W tym wpisie sprawdzam co prócz burz czeka nas w pogodzie nad Polską w rozpoczynającym się tygodniu.