Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda jest groźna w Polsce, występują aktywne burze. Wiemy, kiedy upał sięgnie naszego kraju [MAPY]Groźna pogoda w Polsce. Występują jeszcze aktywne burze, ale w pierwszej części nocy mają szybko zanikać. Kolejne dni również burzowe w wielu regionach. Jednak już w przyszłym tygodniu pojawią się pierwszy raz w tym roku na tak dużym obszarze dni upalne i noce tropikalne.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 18.06.2023 r. do 27.06.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski. Wyliczenia powyżej 4-5 dni mogą ulec sporym korektom

groźna pogoda w kraju
Groźna pogoda okresami do końca czerwca, spodziewane silne burze powodujące szkody

Niż górny odsuwa się znad Polski, lecz do końca tygodnia będzie jeszcze mieć wpływ na pogodę

Sytuacja baryczna od wielu dni nie ulega drastycznym zmianom. Na pogodę wpływa dziś zatoka niskiego ciśnienia, a dodatkowo nad wschodnimi dzielnicami naszego kraju rozciąga się strefa frontu atmosferycznego. Od wielu dni zalega wilgotne i chwiejne powietrze, natomiast niż górny odsuwa się nad Bałtyk i Skandynawię, gdzie powoli ulega cyklolizie. Ponownie występowały dziś burze z opadami gradu, ulewnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. Sytuacja pogodowa w niektórych regionach była groźna, lecz najsilniejsze burze w tym roku dopiero przed nami.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane 17 czerwca 2023 r. według amatorskiego systemu detekcji Blitzortung na obszarze Polski i krajach ościennych

aktywne burze w Polsce dziś nad Polską
Groźna pogoda i aktywne burze w Polsce

Przewiduje się, że zjawiska burzowe możliwe głównie w pierwszej połowie nocy. Będą występowały w postaci pojedynczych, rozproszonych komórek z opadami do 10-15 mm i porywami wiatru około 50-60 km/h.

Przeczytaj też: Upał na wschodzie sięgnie 50 stopni Celsjusza. Piekielny żar 

W sobotę obserwowane przewagę zachmurzenia umiarkowanego i dużego. W wielu regionach wystąpiły opady deszczu. Natomiast na północnym zachodzie i zachodzie również burze, którym lokalnie towarzyszyły również grad. Szacuje się, że w północnej połowie kraju oraz na zachodzie wystąpiły konwekcyjne opady deszczu o akumulacji od 10 mm do 30 mm. Natomiast na Pomorzu oraz w północnej części Kujaw i Wielkopolski lokalnie do 50 mm w zasięgu burz. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały od 17°C, 18°C na krańcach południowo-wschodnich. Jednak w rejonach podgórskich Karpat i lokalnie nad morzem do 23°C, 25°C w centrum i na południowym zachodzie kraju. Wiatr na ogół słaby, zachodni i północno-zachodni, miejscami zmienny. Tylko czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Temperatura maksymalna odnotowana, 17.06.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce według danych z sieci pomiarowej IMGW-PIB

blisko dnia gorącego w Polsce dziś, groźna pogoda
Groźna pogoda i spory kontrast termiczny. Nie osiągnęliśmy jednak progu dnia gorącego na stacjach IMGW-PIB

Noc ciepła i początkowo burzowa

Noc z soboty na niedzielę prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże, na krańcach wschodnich kraju całkowite. Gdzieniegdzie opady deszczu, na zachodzie i północy zanikające stopniowo burze. Głównie na Podlasiu i Warmii suma opadów do 15 mm. Z uwagi na dużą wilgotność powietrza i słaby wiatr, lokalnie nad ranem lokalnie krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy od 11°C do 15°C, w rejonach podgórskich około 9°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr porywisty.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz