Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Groźna pogoda ustępuje. Burze zanikną, wystąpią przymrozki i lokalne mgły w Polsce


Groźna pogoda ustąpiła z Polski. Burze zaniknęły, wystąpią przymrozki i lokalne mgły w kraju. Sprawdzamy, co czeka nas w nocy z 10/11 kwietnia 2023 r.

Groźna pogoda. Dynamiczny ostatni dzień świąt w Polsce

Od kilku dni obserwujemy utrzymywanie się cyrkulacji wschodniej, południowej wschodniej. Niewątpliwie sprzyja temu rozkład pola barycznego oraz geopotencjału nad Europą i obszarami przyległymi. Zatem dociera do nas przetransformowana i wilgotna masa powietrza z rejonu Morza Czarnego. Jednak już od jutra ruszy cyrkulacja zachodnia i zmieni się kierunek adwekcji nad Polską. Znów pojawić mogą się lokalne burze. Jednak tym razem na zachodzie, północy, centrum i południu kraju.

Sytuacja baryczna na 10.04.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

dynamiczna pogoda w Polsce
Cyrkulacja wschodnia, południowo wschodnia. Groźna pogoda w Polsce. Wizualizacja: BPM Warszawa

Cyrkulacja wschodnia, południowo wschodnia szybko ustąpi

W poniedziałek pogoda w Polsce jest kształtowana przez słabnący układ wyżowy z północno – wschodnich obszarów Starego Kontynentu, który w godzinach nocnych od zachodu Europy zacznie ustępować miejsca rozległej zatoce niskiego ciśnienia. Napływ ciepłego powietrza polarno-morskiego ze wschodu, południowego wschodu przyniósł w minionych godzinach zmienne zachmurzenie z licznymi rozpogodzeniami, ponadto miejscami pojawiły się przelotne opady deszczu o charakterze konwekcyjnym i lokalne, wiosenne burze, które okazały się dość intensywne. Chwiejność termodynamiczna okazała się miejscami większa, niż to sygnalizowały modele numeryczne i dochodziła do nawet 800 J.kg. Najsilniejsze burze zaobserwowano na południu kraju. Pojawiły się również szkody materialne na skutek uderzeń piorunów. Na szczęcie nikt nie został ranny ani też nie zginął.

Zobacz też: Upał na południu coraz silniejszy. Już ponad 32 stopnie. Wysokie temperatury w Polsce

Ważnym czynnikiem pod kątem poniedziałkowego rozwoju konwekcji, okazało się dzienne nagrzanie przyziemnej warstwy powietrza. Na skutek tego nastąpił wzrost pionowego gradientu i pojawiła się niestabilność powietrza, sprzyjając rozwoju chmur konwekcyjnych, aż do wystąpienia przelotnych i lokalnych opadów konwekcyjnych i wiosennych burz.

burze, 10 kwietnia 2023 r.
Groźna pogoda dała się we znaki zwłaszcza na południu Polski

Zatem w takich warunkach chmury Cb przynosiły ze sobą silniejsze porywy wiatru (do 60-70 km/h), punktowo opady drobnego, lecz intensywnego gradu. Opady deszczu sięgały w burzach do 5-20 mm. Aktywność elektryczna okazała się miejscami umiarkowana, a w Małopolsce dość wysoka jak na początek drugiej dekady kwietnia.

Temperatura maksymalna, 10 kwietnia 2023, (08:00-20:00) czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

wiosenne burze w Polsce
Bardzo ciepło i wiosennie w Polsce. Pojawiła się jednak groźna pogoda i liczne na ogół krótkotrwałe burze z gradem

Zmiana pogody, lokalne mgły,, zamglenia i przymrozki

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie na południu oraz zachodzie okresami duże. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Początkowo miejscami możliwe jeszcze zanikające burze. Po dziennych i wieczornych w sporej ilości miejsc panuje duża wilgotność. Dlatego też prognozowane są mgły ograniczające widzialność do 300-400 metrów, które rozproszą się po wschodzie słońca. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od 3°C na południu i północnym wschodzie, około 5°C w centrum do 8°C na zachodzie. Niższe wartości tylko na Podhalu, około 0°C, a lokalnie w obniżeniach terenu spadek temperatury do -2°C. Wiatr słaby, tylko nad morzem i na zachodzie umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl