Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał na południu coraz silniejszy. Już ponad 32 stopnie. Wysokie temperatury w Polsce

Upał 33 stopnie na południu. Wiosna w Polsce. Burze i wysokie temperatury

Lato coraz śmielej zagląda na południe Europy. Miniony weekend i pierwsze dni ubiegłego tygodnia przyniosły upał na południu Hiszpanii. Coraz cieplej robi się również w Polsce. Na koniec świątecznego, przedłużonego weekendu zapraszam na „ciepły” i przyjemny wpis traktujący o temperaturach powietrza.

Upał w Hiszpanii staje się codziennością

Taki scenariusz nie dziwi nikogo w czerwcu, lipcu, czy sierpniu. Jednak w pierwszej połowie kwietnia jak kania dżdżu pragniemy wszyscy wiadomości o wysokich temperaturach powietrza. Upał, jaki coraz śmielej pojawia się w Hiszpanii napawa optymizmem wszystkich fanów lata i wysokich temperatur powietrza.

Upał w Hiszpanii staje się codziennością
Upał pojawia się w Hiszpanii

Powyżej dziesięć najcieplejszych miejsc w Europie za ostatnia dobę. Wszystkie stacje pomiarowe z rankingu leżą w Hiszpanii. Co bardzo ciekawe i optymistyczne, wszystkie stacje z pierwszej dziesiątki zanotowały ponad 30 stopni Celsjusza. Można więc napisać, że upał opanował znaczną część kraju. Bardzo ciepło jest w ostatnich dniach na południowym wybrzeżu kraju. Prognozy temperatury pokazują, że najbliższe dni przyniosą jeszcze wyższe temperatury w regionie.

Upał w Hiszpanii nawet powyżej 33 stopni
Upał w Hiszpanii nawet do 33 stopni Celsjusza

Powyżej prognoza temperatury dla Hiszpanii na najbliższe dni. Widać tu, że upał w okolicach Murcji, Alicante, czy Walencji będzie w najbliższych dniach coraz silniejszy. Termometry w regionie pokazywać mogą nawet 33 stopnie. Lokalnie może być jeszcze cieplej. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Ciepło i wiosenne burze w kraju

Na upał jeszcze w Polsce poczekamy

Oczywiście, na początku kwietnia nie mamy co liczyć na tak wysokie temperatury w Polsce. Pierwszy upał w kraju pojawi się pewnie w maju, choć historia zna anomalie, że termometry pokazywały ponad 30 stopni jeszcze w kwietniu. Rekordowy po tym względem był rok 2012. Wtedy to ponad 30 stopni zanotowano aż na 3 stacjach pogodowych. W miejscowości Słupca dnia 29 kwietnia 2012 zanotowano 32.5 stopni. To już upał w pełni.

Upał nie wystąpi, ale wciąż bardzo ciepło w Polsce
Upał nie wystąpi, ale wciąż bardzo ciepło w Polsce

Oczywiście w najbliższym czasie o tak wysokich temperaturach w kraju nie mamy nawet co marzyć. Jednak nie mamy powodów do narzekań, ponieważ w kraju w najbliższym czasie będzie ciepło i przyjemnie. Temperatury podczas najbliższych dni w wielu regionach przekraczały będą 15-16 Celsjusza. Napływa do nas łagodne powietrze kontynentalne, przez co komfort termiczny jest na wysokim poziomie. Takie wartości temperatur prognozowane są praktycznie przez cały rozpoczynający się tydzień. Pod koniec tygodnia w Polsce możliwy będzie scenariusz, gdy na wschodzie kraju termometry zbliżą się do 20 na plusie.

Upał jeszcze nie, ale zrobi się coraz cieplej

Nie tylko ciepło, ale i wiosenne burze

Mamy poniedziałkowe popołudnie. Właśnie wróciłem z obserwacji wiosennej komórki burzowej, która mijała Lublin od północnego zachodu. Uwielbiam burze i uwielbiam je obserwować. Tym bardziej, gdy na horyzoncie przemieszcza się majestatyczna komórka burzowa, a ja wygrzewam się w wiosennym słońcu. Podobne doświadczenia przed nami w kolejnych dniach rozpoczynającego się tygodnia.

Burze na froncie atmosferycznym we wtorek
Burze na froncie atmosferycznym we wtorek

We wtorek nad Polską przemieszczał będzie się front atmosferyczny. Z zachodu na wschód przemieszczała będzie się związana z frontem strefa opadów. Przed frontem pojawi się prawdopodobnie niewielka zbieżność wiatru. Na zbieżności rozwijały będą się burze. Wczesnym popołudniem zagrzmieć może na zachodzie i w centrum. W godzinach popołudniowych burze nad Polską możliwe będą na wschodzie. Burzowo prawdopodobnie będzie również w kolejnych dniach, jednak o tym przyjdzie jeszcze czas napisać. Życzę Wam miłego, poniedziałkowego popołudnia. Miłego rozpoczynającego się tygodnia. Upał jeszcze nas nie odwiedzi, ale przyjemne, wiosenne temperatury oraz nieco aktywniejsze burze są jak najbardziej możliwe.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk