Pogoda na 5 dni dla Polski. Coraz silniejsze burze. Dynamiczna wiosna w kraju

Wiem, że mamy lany poniedziałek i że, śniadania wielkanocne, spacery z rodziną itp, itd. Jednak pogoda na 5 dni musi pojawić się na stronie dokładnie w poniedziałkowy poranek. To już tradycja prawie tak samo ugruntowana, jak sama Wielkanoc. Dlatego pomimo dość intensywnego „świętowania” ze szwagrem w dniu wczorajszym, jestem na nogach i przeanalizuję dla Was co dobrego przyniesie nam pogoda w Polsce w rozpoczynającym się tygodniu.

Pogoda na 5 dni. Dynamiczna aura w Polsce

Rozpoczynający się tydzień przyniesie nam dość dynamiczną pogodę w kraju i regionie. W poniedziałek możliwe są burze na wschodzie kraju. To w związku z napływającym ze wschodu ciepłym i wilgotnym powietrzem czarnomorskim.

Pogoda na 5 dni. Cyrkulacja zmieni się na zachodnią
Pogoda na 5 dni. Zmiana cyrkulacji na zachodnią

Poniedziałek będzie już ostatnim dniem, podczas którego do czynienia będziemy mieli z cyrkulacją ze wschodu. Niż znad Atlantyku napiera na kontynent. Dlatego już we wtorek do zachodnich granic Polski zbliży się front atmosferyczny (mapa synoptyczna powyżej). Wraz frontem do Polski nadejdą burze i delikatne ochłodzenie. W nocy z wtorku na środę front ten zawędruje już na wschód Polski, przynosząc zwiększona dynamikę w pogodzie w centrum i na wschodzie kraju. Druga część tygodnia upłynie pod znakiem kolejnego frontu z zachodu, dlatego w kraju dynamiczna pogoda nie odpuści. Sprawdźmy więc co konkretnie przyniosą nam fronty w kraju. Przeczytaj również: Wichura uderza w Europę. Na zachodzie siła wiatru przekracza 120 km/h

Burze nad Polską, ale słońca również nie zabraknie

Aura w kraju będzie w najbliższych dniach dość dynamiczna. Pogoda na 5 dni praktycznie co dzień przyniesie nam burze i zjawiska konwekcyjne. O tym, że w poniedziałek burze i przelotne opady możliwe na wschodzie i w centrum już pisałem. Od wtorku do środy nad Polską przemieszczał będzie się aktywny front atmosferyczny również przynosząc burze i opady w Polsce. Tutaj lokalnie burze mogą być już bardziej aktywne.

Pogoda na 5 dni prognoza opadów

Powyżej prognoza opadów dla Polski na najbliższe dni wg. modelu ECMWF. Widać tu dzisiejszą konwekcję. Jutro i w środę widać front i opady z nim związane nad krajem. We wtorek więcej opadów i burz na zachodzie Polski. W środę opady pojawią się również na wschodzie kraju. Wiele wskazuje na to, że w drugiej połowie tygodnia nad Polską pojawi się płytki, aczkolwiek aktywny niż. Przyniesie on ciągłe opady deszczu na południu kraju. Na wschodzie możliwe będą burze, które lokalnie mogą być bardziej intensywne.

Pogoda na 5 dni. Płytki, ale aktywny niż nad Polską
Pogoda na 5 dni. Płytki, aktywny niż nad Polską

To dopiero za kilka dni, więc ciężko jest mi dokładnie określić, gdzie dokładnie w czwartek, czy piątek znajdzie się centrum niżu. Będzie miało to rolę decydującą w tym, którędy przemieści się strefa ciągłych opadów deszczu. Na wschód od tej strony znów pojawią się burze. Na południowym zachodzie od niżu wcale nie wyklucza się opadów śniegu choćby w wyższych partiach gór. Jak widać pogoda na 5 dni przyniesie nam sporo dynamiki. Nad Polską pojawiały będą się opady deszczu oraz burze. Nie zabraknie jednak chwil ze słońcem. Zwłaszcza w pierwszej części tygodnia.

Pogoda na 5 dni przyniesie nam przyjemne temperatury

Na koniec wpisu zostawiłem sobie najprzyjemniejsze. Dokładnie będzie o prognoza temperatury, ponieważ pogoda na 5 dni przyniesie nam dalsze postępowanie wiosny w kraju. W pierwszej części tygodnia praktycznie w całej Polsce w okolicach 12-15 stopni Celsjusza. Tylko w strefie zachmurzenia frontowego (wtorek na zachodzie, w środę na wschodzie) temperatury mogą być minimalnie niższe. W okolicach czwartku dotrze do nas wspominany niż, który przyniesie zdecydowanie więcej chmur. Prawdopodobnie jednak, na wschodzie Polski, przed centrum niżu napływać będzie jeszcze cieplejsze powietrze z południa.

Pogoda na 5 dni. Ponad 16 stopni na koniec tygodnia
Pogoda na 5 dni. Ponad 16 stopni w drugiej połowie tygodnia

Może okazać się, że w czwartek, czy piątek na wschodzie kraju temperatury sięgać będą 17-18 stopni. W takich temperaturach burze, które nada będą prognozowane dla kraju mogą okazać się już bardziej aktywne elektrycznie.

Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie nam prawdziwy powiew wiosny. W kraju będzie już ciepło, a lokalnie nawet bardzo ciepło. Do tego pojawiały będą się burze i opady. Pogoda będzie dynamiczna, jednak nie zabraknie chwil ze słońcem. Tego nie zabraknie zwłaszcza w pierwszej części tygodnia. Wczoraj wydaliśmy również prognozę długoterminową na 16 dni dla Polski. Zapraszamy.