Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura z wiatrem 125-130 km/h uderzy na zachodzie. Ten wiatr dotrze do Polski. Przed nami burze

Wichura na zachodzie. Wiatr nawet 130 km/h. Burze w Polsce

Pogoda nad Polską stała się naprawdę dobra. Przed nami fajny, pogodny i w miarę ciepły dzień. Jednak nie wszędzie pogoda będzie dziś dobra. Nad zachód Europy dociera wichura. Obecnie jest ona bardzo silna i może nieść szkody. W drugiej części wpisu wrócę również do Polski, ponieważ w kraju pojawiały będą się burze.

Wichura na zachodzie kontynentu

Kilka dni temu pisałem Wam o dynamicznym cyklonie, który przemierza Atlantyk. Dziś zwiększony gradient baryczny związany z tym ośrodkiem dotrze na zachód Europy.

Wichura na zachodzie Europy
Wichura na zachodzie Europy

Podczas dzisiejszego dnia strefa silnego wiatru znajdzie się na zachód od Wysp Brytyjskich. Powyższa mapa pokazuje z jak silnym gradientem ciśnienia mamy tu do czynienia. Izobary rozkładają się bardzo gęsto w pasie od Islandii, po Wyspy Brytyjskie. Na tym obszarze w dniu dzisiejszym występuje również najsilniejsza wichura. Wiatr na Atlantyku przekracza siłę 130 km/h. Tak mocno wieje choćby na Islandii, czy Wyspach Owczych. W kolejnych godzinach niedzieli bardzo silny wiatr dotrze również na zachód Wysp Brytyjskich. Jednak nie będzie to już zjawisko tak silne.

Wichura dotrze do Wysp Brytyjskich
Wichura dotrze do Wysp Brytyjskich

W niedzielę po południu w Irlandii, czy Szkocji wiało będzie z prędkością do 100 km/h. To nadal oczywiście jest wiatr groźny, jednak wichura docierając nad ląd znacznie osłabnie. Sprawdźmy teraz, czy zagrożone silnym wiatrem są również inne obszary Europy. Przeczytaj również: Upał wdziera się do Europy. Nawet 33 stopnie

Czy wichura dotrze nad kontynent?

Cyklon i związane z nim załamanie pogody dotrą dziś nad Wyspy Brytyjskie. Sprawdźmy teraz, czy ośrodek ten zagrozi również kontynentalnej Europie. W kolejnej części wpisu sprawdzimy również co w najbliższych dniach przyniesie pogoda w Polsce.

Wichura nad Europą. Czy zagrozi Polsce?

Strefa silnego wiatru, która dziś dotrze nad Wyspy Brytyjskie dotrze również nad kontynent. Oczywiście nie będzie to już wichura tak silna jak na Wyspach, jednak lokalnie w krajach Beneluksu, czy na północy Niemiec wiatr wiać może w okolicach 80-90 km/h. Ta strefa wiatru dotrze na zachód Polski w okolicach wtorku. Nie będzie to może wiatr bardzo silny, jednak warto to odnotować, po kilku praktycznie bezwietrznych dniach. Kolejna strefa silniejszego wiatru pojawi się nad Polską w okolicach przyszłego weekendu. Nie będzie to może silna wichura, ale powieje w kraju ponad 70 km/h.

Mocniejszy wiatr w Polsce w przyszły weekend
Mocniejszy wiatr w Polsce w przyszły weekend

Związane będzie to ze zmianą cyrkulacji ze wschodniej na zachodnią. Z zachodu Europy pod koniec przyszłego tygodnia dotrze do nas jeden z niżów. Przyniesie on znaczne zwiększenie dynamiki w pogodzie. Może wichura nam nie grozi, jednak pojawiać się zaczną coraz silniejsze burze w Polsce.

Burze nad Polską. Napływ wilgotnych mas powietrza

Z poprzednich akapitów wiemy już, że wichura uderzy w zachodnią Europę oraz to, że strefa tego wiatru dotrze do Polski Zachodniej, jednak już w znacznie osłabionej formie. Nie oznacza to jednak, że przed nami całkowicie nudna aura. Pogoda w Polsce zrobi się wiosenna. Jednak wiosna to nie tylko wyższe temperatury i dużo słońca. Wiosna oznacza również przelotne opady i burze. Zwłaszcza, gdy napływa do nas ciepła i wilgotna masa powietrza znad Morza Czarnego.

Burze możliwe są dziś nad Polską
Burze możliwe są dziś nad Polską

W sobotę grzmiało za naszą wschodnią granicą. Dziś konwekcja pojawi się już na terytorium naszego kraju. Burze, na ogół słabe możliwe są w centralnej i wschodniej Polsce. Jako ciekawostkę dodam, że z samego rana, gdy przygotowuję ten wpis mocna struktura konwekcyjna znajduje się na granicy Kujaw i Wielkopolski. Wcale nie zdziwię się, że z tej chmury padną z rana wyładowania atmosferyczne. Podczas przechodzenia burz i komórek konwekcyjnych możliwy jest silniejszy wiatr. Oczywiście nie będzie to żadna niszcząca wichura. Jednak w burzach siła wiatru przekraczać może 70 km/h. Burze pojawiały będą się w Polsce praktycznie każdego dnia nadchodzącego tygodnia. We wtorek cyrkulacja zmieni się na zachodnią i do Polski docierały będą kolejne fronty atmosferyczne. Wraz nimi pojawiały będą się burze, w drugiej części tygodnia, zjawiska burzowe nad Polską mogą być silne. O tym jednak będzie jeszcze czas napisać.

Podsumowując, dziś w krańce Europy Zachodniej uderza wichura. Wiatr ten dotrze do Polski w okolicach wtorku. Nie będzie to jednak wiatr na tyle silny, by powodować szkody. Szkód raczej nie spowodują również burze, które od dziś możliwe będą w Polsce praktycznie codziennie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk