Upał 31-33 stopni dotrze na południe. Po zimie pojawi się od razu lato?

Wymęczeni ubiegłym tygodniem i powrotem zimy, wszyscy czekamy na wzrost temperatury w kraju. Jest światełko w tunelu. Weekend i przyszły tydzień przyniesie ocieplenie. Nie będzie to jeszcze upał. Ten pojawi się na południu Europy. Jednak w Polsce zrobi się ciepło i dziś również sprawdzimy, gdzie i kiedy w Polsce będzie najcieplej.

Upał na południu Europy wzmacnia się

Kilka dni temu cieszyłem się, że upał wraca na południe Europy. Wciąż liczę, że również w nasz region nadejdą bardzo wysokie temperatury. Wkurza mnie to co działo się w pogodzie nad Polską ubiegłym tygodniu. Nie może być tak, by w kwietniu trzeba było skrobać szyby w autach. Nie ma na to mojej zgody i o upale pisał będę dotąd, aż pogoda weźmie sobie to do serca i przyniesie nam porządne, wiosenne, albo i letnie prognozy temperatury. Żarty, żartami, a na południu Europy zrobiło się bardzo ciepło.

Upał pojawi się w weekend w Hiszpanii
Upał pojawi się dziś w Hiszpanii

Dziś, czy jutro na południu Hiszpanii temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza. Z definicji oznacza to upał i bardzo cieszy mnie, że pierwsze symptomy lata pojawiają się już w Europie. Stop zimie. Zawsze mówię, że to pora roku zupełnie nikomu nie potrzebna. Bardzo wysokie temperatury zbliżają się również od południa do Turcji. Tutaj jednak jeszcze trudno mówić o lecie. Temperatury w tym kraju dalekie są nawet jeszcze od wiosennych. To dlatego, że wciąż w region spływa chłodne powietrze, które jeszcze kilkadziesiąt godzin temu wkurzało nas przymrozkami w Polsce.

Upał blisko Turcji
Upał blisko Turcji

Podczas gdy upał i temperatury nawet do 37 stopni docierają kilkaset kilometrów na południe od Tureckiej granicy, w samej Turcji panuje …. mróz. Na wschodzie kraju nawet w najcieplejszym momencie dnia temperatura nie będzie przekraczać 4-5 stopni Celsjusza. Zima nie daje za wygraną. Na szczęście, w naszej części Europy zima chyba już się poddała. Sprawdźmy zatem co w temperaturach w naszym regionie. Przeczytaj również: Wichura uderzy w Wielkanoc. Wiatr nawet do 130 km/h

Upał jeszcze nie, ale będzie robiło się coraz cieplej

Pisząc o temperaturach w Polsce, jest mi miło poinformować, że będzie robiło się coraz cieplej. Miłośników lata i bardzo wysokich temperatur (to ja) zapraszam jeszcze na wycieczkę do Hiszpanii. Pomimo, że upał w kraju jeszcze jakiś czas nie wystąpi, to i tak zrobi się miło i sympatycznie.

Upał jeszcze nie, ale zrobi się dużo cieplej

Z każdym kolejnym dniem w kraju robiło będzie się cieplej. Temperatury rosną, ponieważ napływać do nas zaczęło ciepłe, wilgotne powietrze z południowego wschodu. Masy czarnomorskie najczęściej napływają do nas wiosną przynosząc wzrost temperatury oraz wiosenne burze. Konwekcji w czarnomorskich masach powietrza jest dość specyficzna, ponieważ burze przemieszczają się ze wschodu na zachód, co jest dość rzadkie w naszym kraju. Wróćmy jednak do temperatury. Już w poniedziałek temperatury w kraju wzrosną ponad 15 stopni Celsjusza.

Wysokie temperatury w poniedziałek w Polsce
Wysokie temperatury w poniedziałek w Polsce

Lokalnie, na zachodzie Polski termometry w poniedziałek pokazywać mogą nawet w okolicach 16-17 stopni. Upał to oczywiście jeszcze nie będzie, ale przyznacie, że to już wartości temperatury zapewniające komfort termiczny. Znam takich, którzy przy takich temperaturach wskakują w krótki spodenki. Ciepło i przyjemnie będzie w kraju również w kolejnych dniach nadchodzącego tygodnia. Nie będę tu rozpisywał dzień po dniu, w którym regionie będzie 12, a w którym 15 stopni Celsjusza. W Polsce zrobi się cieplej i to jest fakt nie do podważenia. Zobaczmy co słychać w prognozach temperatury w dalszym okresie.

Po zimie od razu lato, czy wręcz przeciwnie?

W latach ubiegłych dość częstym zjawiskiem było, że po zimie w zasadzie od razu temperatury robiły się letnie. Upał nadchodził zaledwie kilkanaście dni po ostatnich przymrozkach. Czy czeka nas to również w tym roku? Nie zanosi się, jednak w drugiej połowie miesiąca zrobi się jeszcze cieplej niż w nadchodzącym tygodniu.

Wysokie temperatury do połowy kwietnia na wschodzie Polski
Wysokie temperatury na wschodzie kraju do połowy kwietnia

Do połowy kwietnia pozostanie z nami napływ ciepłych mas powietrza ze wschodu. Do tego czasu, cieplej i bardziej wiosennie będzie raczej we wschodniej połowie kraju. Powyżej mapa z prognozą temperatury na 14 kwietnia, która potwierdza te słowa doskonale. Bardzo ciepło wg. prognoz zrobi się w ostatniej dekadzie kwietnia. Wedle prognoz amerykańskiego modelu GFS temperatury ponad 20 stopni staną się normą.

Dni gorące możliwe jeszcze w kwietniu
Jeszcze w kwietniu możliwe dni gorące

Powyżej prognoza temperatury na 23 kwietnia. Temperatury w Polsce wskazywać mogą nawet 23-24 stopnie Celsjusza. To oczywiście prognoza na jeszcze dość odległy termin. Widać jednak, że zrobi się bardzo, ale to bardzo ciepło. Upał pozostanie w kwietniu jeszcze na południu Europy. Jednak w kraju wcale nie wykluczone są dni gorące, czyli takie, podczas których temperatura przekracza 25 stopni.