Groźna pogoda wystąpi w nocy ze środy na czwartek i jutro rano w Polsce. Antycyklon sprowadzi nie tylko przymrozki, ale także gęste mgły. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.
W środę Polska znajduje się w zasięgu układu wysokiego ciśnienia znad środkowej Europy. Następuje napływ wilgotniejszego powietrza polarno-morskiego w środowisku rozmywającej się strefy frontu atmosferycznego, co przynosi zmienne, w tym umiarkowane i duże zachmurzenie, najgrubsze na samym południu oraz południowym — wschodzie kraju, gdzie miejscami zdarzają się słabe opady deszczu i mżawki.
Pogodę w Polsce jutro będzie formował wyż baryczny o imieniu z centrum nad środkową i wschodnią Europą. Wystąpi zmienne zachmurzenie. Jednak na ogół bez opadów natomiast prognozuje się lokalne wystąpienie zamgleń oraz mgieł radiacyjnych, które ograniczą widzialność do około 100 metrów. Wiatr będzie słaby zmienny. Będzie to zgniły antycyklon i pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego nie mamy co liczyć na pogodną aurę.
Prognoza sytuacji barycznej na 24.10.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego wydali ostrzeżenia meteorologiczne
Polecamy: Piekielny upał. 42-44 stopnie w październiku w Australii
Aura drastycznie się zmieni, pogoda sprawi zagrożenie nie tylko dla kierowców
W czasie jesiennych nocy występują warunki dogodne do formowania się mgieł i zamgleń, szczególnie w obrębie układów wysokiego ciśnienia. Wygląda na to, że kolejnych dniach mijającego tygodnia występować będą w wielu regionach naszego kraju.
Prognozowany orientacyjnie zasięg mgieł w Polsce jutro rano, 24 października 2024 r. według modelu ICON
Szczególnie silne mgły pojawią się w drugiej połowie nocy nad Polską, jak i też będą się utrzymywać w godzinach porannych. Mgła ograniczająca widzialność do około 100 m będzie stwarzać zagrożenie nie tylko dla kierowców. Wystąpi również dla pieszych i bezpiecznym wykonywaniu operacji lotniczych na lotniskach komunikacyjnych w kraju. Na lotniskach możliwe są przekierowania do miejsc, gdzie pogoda będzie lepsza. Z rozproszeniem mgieł tuż po wschodzie słońca może być problem, co wynikać ma ze słabej operacji słonecznej i niewielkiej prędkości wiatru. W wielu regionach utrzymają się do południa, podnosząc się stopniowo z biegiem godzin do formy chmur stratus.
W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna wyniesie od 2°C do 6°C, w rejonach podgórskich około 1°C a na wybrzeżu cieplej od 6°C do 8°C. Na południowym wschodzie i w rejonach podgórskich miejscami spadek temperatury przy gruncie do -4°C. Lokalnie mgły mogą być o charakterze marznącym. Zachowajmy ostrożność.
Źródło: Fanipogody.pl, meteologix.com, dwd.de, meteo.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC