Groźna pogoda znów dosięgnie Polski. Będą gwałtowne burze w kraju i dni gorące oraz upał

Groźna pogoda da się we znaki na obszarze Polski. Będą gwałtowne burze w trzeciej dekadzie maja. Pierwsze silniejsze zjawiska burzowe rozwiną się w sobotę na obszarze naszego kraju. Nie zabraknie pod koniec tygodnia pierwszych dni gorących w tym roku, a pod koniec maja możliwe są dni upalne.

Groźna pogoda w sobotę oraz w przyszłym tygodniu

Wskazywaliśmy, że druga połowa maja przynosić ma częściej wartości powyżej normy termicznej i prawdopodobieństwo rozwoju gwałtownych burz. Pierwsze silniejsze zjawiska wewnątrzmasy pojawią się w sobotę. Będą związane z adwekcją wilgotnego, ciepłego i chwiejnego powietrza ze wschodu, południowego wschodu. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza, pojawią się korzystne warunki do rozwoju burz. Następnie aktywne elektrycznie zjawiska konwekcyjne wystąpią w przyszłym tygodniu i mogą okazać się znacznie silniejsze niż na początku weekendu.

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 19.05.2023 r. do 28.05.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

wysoka temperatura w Polsce i groźna pogoda
Dni gorące i upalne możliwe w Polsce

Prognozowana orientacyjnie średnia temperatura powietrza na okres od 19.05.2023 r. do 28.05.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

groźna i dynamiczna pogoda
Wiosna termiczna zakończy się i rozpocznie się lato termiczne w kolejnych dniach

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 20 maja 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne burze, punktowe zjawiska konwekcyjne
Groźna pogoda, możliwe punktowe silne burze pulsacyjne

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 20 maja 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda w Polsce
Groźna pogoda i prawdopodobieństwo burz wewnątrzmasowych jutro

Silne burze nad Polską już w sobotę, lecz będą ograniczone obszarowo

Z prognoz wynika, że już jutro burze termiczne pojawią się w pasie dzielnic południowych. Groźna pogoda da się we znaki również w centrum oraz na wschodzie. Jutro podamy jeszcze bardziej precyzyjne prognozy. Spodziewamy się opadów burzowych do 10-30 mm, punktowo opady gradu i silne porywy wiatru do 60-70 km/h w zasięgu ośrodków burzowych.

Zobacz też: Potężny upał ponad 40 stopni wtargnie do Europy. Gorące dni w Polsce. Czy zaczynamy lato w regionie?

Prognoza burzowa na sobotę według ECMWF/ICON-EU/GFS dla Europy i obszarów przyległych

niżowa pogoda
Burze w sobotę na Starym Kontynencie

To nie koniec groźnych zjawisk burzowych w trzeciej dekadzie maja. Sobota będzie tylko preludium przed intensywnymi burzami, które pojawią się zwłaszcza w przyszłym tygodniu. Najsilniejsze możliwe są głównie na zachodzie, południowym zachodzie oraz południu kraju. Potem przesuną się w głąb Polski, lecz generalnie będą one mocno ograniczone obszarowo. Szczególnie silne burze są możliwe około 23-25 maja 2023 r., gdy znajdziemy się w zasięgu ośrodka niżowego i frontu atmosferycznego. W kolejnych dniach będziemy precyzyjnie wskazywać obszar zagrożony silnymi zjawiskami burzowymi, gdyż największą sprawdzalność mają na 1-2 dni przed wystąpieniem incydentu burzowego.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl