Groźne burze nad Polską. Grad wybijał szyby w oknach. Niszczący szkwał powyżej 100 km/h i ogromna ilość piorunów doziemnych

Groźne burze nad krajem w niedzielę. Grad wybijał szyby w oknach w woj. dolnośląskim kilka godzin temu. Zjawiska burzowe przesuwają się na wschód i generują niebezpieczne zjawiska na swojej trasie.

Silne zjawiska burzowe nad Polską dziś

Kilka godzin temu jedna z silnych superkomórek burzowych wygenerowała na swojej trasie opady dużego gradu. Stało się nad Drągowem, gmina Twardogóra w woj. dolnośląskim. Z doniesień medialnych wynika, że średnica gradzin sięgała i przekraczała 4 cm, powodując poważne szkody na polach uprawnych, jak i też wybijała szyby w oknach niektórych domów.

Silne burze nad krajem

groźna pogoda w kraju
Burze w kraju

W niedzielę Polska znalazła się w zasięgu oddziaływania układu niskiego ciśnienia Annelie przesuwającego się znad zachodniej części Europy na północny-wschód w kierunku nad Morze Bałtyckie. Do naszego kraju docierają wilgotne i gorące masy powietrza o cechach zwrotnikowych. Od drugiej połowy dnia na przedfrontowej zbieżności wiatru oraz na chłodnym froncie występują opady deszczu i silne burze, miejscami intensywne, zwłaszcza w zachodniej, południowo-zachodniej, północnej oraz centralnej części kraju. Strefa korzystnych warunków do rozwoju opadów i burz przesuwa się na wschód, północny wschód. Za kilka godzin burze pojawią się na wschodzie, południowym wschodzie.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 20 godzin na obszarze Polski przez sieć detektorów Blitzortung

groźne burze w kraju
Silne burze nad Polską

Groźne burze dziś i w nocy

Warto podkreślić, że dziś nad Polską obserwowano dobrze zorganizowane systemy burzowe w formie liniowej, jak i też silne superkomórki burzowe. Po godzinie 18:00 w powiecie tczewskim burza łamała drzewa, co powodowało poważne utrudnienia komunikacyjne i liczne interwencje strażaków. Na skutek przejścia silnie rozbudowanej chmury Cb około 40 drzew zostało powalonych, co było efektem silnego downbursta. Groźne burze przechodziły dziś także przez woj. łódzkie, śląskie. Na trasie tych burz obserwowano silne podmuchy wiatru oraz ulewne, nawalne opady burzowe. Co więcej, w miejscowościach takich jak Braniewo, Dzierzgoń, Iława przechodziły również intensywne burze, powodujące szkody wiatrowe i gradowe.

Polecamy: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Niszczące burze zakończą największy upał od początku roku powyżej 35°C. Czeka nas raptowne ochłodzenie w Polsce

Zdjęcie satelitarne wykonane w podczerwieni o godzinie 22:00 czasu lokalnego nad Polską

Intensywne burze nad Polską
Silne burze nad Polską w niedzielę

Intensywna konwekcja osłabła nieco po zachodzie słońca

Po godzinie 21:00 w niedzielę spadła ilość burz nad Polską. Jednak te co występują są miejscami gwałtowne w centralnej i południowej części kraju oraz na Warmii i Mazurach. Nowe komórki tworzyć zaczynają tworzyć się na Ziemi Świętokrzyskiej i zaczynają generować wyładowania atmosferyczne. Strefa burz przemieszcza się na ogół na północny wschód, jednak z niewielkim odchyleniem na wschód. Niektóre z burz, tak jak w rejonie Przysuchy wykazuje cechy superkomórki burzowej.

W nocy z niedzieli na poniedziałek strefa burz, jaka rozwinęła się na zachodzie i w centrum kraju w ciągu dnia, stopniowo przemieszczać się powinna dalej na wschód Polski. W pierwszych godzinach po zachodzie słońca najwyższa aktywność zjawisk burzowych zaznaczy się w pasie od Warmii, przez Mazowsze po Śląsk. Komórkom burzowym, w tym pasie towarzyszyć będą opady deszczu do 30 mm, lokalnie ok. 35 mm oraz opady gradu. Szacuje się, że początkowo możliwe są również porywy do 90 km/h. Miejscami do około 110 km/h, jakie wraz z przemieszczaniem się strefy burzowej dalej na wschód, znacznie osłabną, osiągając prędkość około 70-80 km/h.

Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, sat24.com/pl