Groźne burze możliwe nad Polską. Grad, silny wiatr i intensywne opady. Przed nami niebezpieczne godziny w pogodzie [MAPY]

Groźne burze znów możliwe nad Polską. Zwłaszcza w nocy oraz w poniedziałek na południu i południowym wschodzie.

Wczoraj zapowiadaliśmy, że przez Polskę przejdą aktywne burze w nocy z soboty na niedzielę. Grzmiało m.in na północy, centrum, wschodzie i południu. Formacje burzowe przybierały postać burz wielokomórkowych i miejscami superkomórek burzowych. Najaktywniejsze wystąpiły w drugiej części nocy i rano na wschodzie i południu.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 14 godzin na obszarze Polski przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych

intensywne burze nad krajem
Silne i liczne zjawiska konwekcyjne nad Polską

W niedzielę Polska ma znajdować się pomiędzy rozległym ośrodkiem niskiego ciśnienia znad krajów skandynawskich oraz układem wyżowym znad południowych części Europy. Ustępować ma jeszcze wilgotne i dość ciepłe masy powietrza o charakterze polarno-morskim, jakie sprowadzać będą zmienne zachmurzenie, niejednokrotnie z przejaśnieniami i słoneczną aurą z rosnącym zachmurzeniem oraz z opadami deszczu, lokalnie z burzami, szczególnie w południowych i wschodnich regionach kraju. Stopniowo wypierane za naszą wschodnią granicę państwową i zastępowane chłodniejszym polarnomorskich. Kolejna strefa burz zacznie rozwijać się miejscami na wschodzie, południowym wschodzie w świeżej masie powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Konwekcja tworzyć ma się w niestabilnym strumieniu powietrza i będą to zjawiska mniej intensywne niż minionej nocy i dziś o poranku. Energia dostępna drogą konwekcji będzie niewielka, ale wystarczająca w środowisku nasilonych pionowych uskoków wiatru do wystąpienia burz. Komórki burzowe zaczną zanikać w godzinach popołudniowych.

Polecamy: Morderczy upał ponad 50 stopni w czerwcu poza Polską

Prognoza burzowa na 9 czerwca 2024 r. (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze słabe w ciągu dnia według IMGW-PIB

Silne burze nad Polską możliwe

Prognozujemy, że kolejne i znacznie intensywniejsze burze pojawią się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Spodziewane są burze głównie na południu kraju. Ich rozwój będzie możliwy dzięki rozwinięciu się fali frontowej wzdłuż strefy pofalowanego frontu atmosferycznego i napływem na ten obszar ciepłej i wilgotnej masy powietrza. Prognozowana wysokość opadów miejscami wyniosą 25 mm. Spodziewane porywy wiatru w burzach 60-75 km/h.

Silne burze i ulewy mogą przejść nad Polską

Prognoza konwekcyjna na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB) dla Polski

zjawiska konwekcyjne nad Polską
Komórki konwekcyjne z wyładowaniami w nocy na pofalowanym froncie (IMGW-PIB)

Znacznie intensywniejsze burze prognozowane są w poniedziałek, przybierać mogą formę klastrów wielokomórkowych, superkomórek burzowych. Miejscami nie można wykluczyć przejścia mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowanymi superkomórkami burzowymi. Szacuje się, że porywy wiatru sięgną do 80-90 km/h, możliwe opady gradu o średnicy 2-4,5 cm. Miejscami możliwe są dlatego szkody. Największa aktywność burzowa wystąpi pomiędzy 12 a 19. Pod wieczór zjawiska konwekcyjne zaczną słabnąć i zanikać nad Polską. Nasilony przepływ mas powietrza sprzyjać ma dużej prędkości przemieszczania z południowego zachodu na północny wschód.

Prognoza burzowa na poniedziałek dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

intensywne burze nad Polską
Silne zjawiska konwekcyjne nad Polską, zwłaszcza na południowym wschodzie podczas poniedziałkowj doby

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, Essl.org