Morderczy upał ponad 50 stopni w czerwcu. Ochłodzenie w Polsce nie potrwa długo. Wiemy, kiedy wrócą bardzo gorące dni

Do Polski nadciąga ochłodzenie. O tym również napiszę w tej prognozie. Wpis zacznę jednak od bardzo wysokich wartości temperatury. Opiszę upał, jaki panuje obecnie na Bliskim Wschodzie, ponieważ wartości temperatury przekraczają tam 50 stopni. W kolejnej części wpisu opiszemy sytuację w Europę, by prognozę zakończyć pozytywnymi wiadomościami odnośnie temperatur w Polsce.

Potężny upał na wschodzie

Zgodnie ze wstępem, zaczynamy jednak od Bliskiego Wschodu, gdzie temperatury stały się bardzo wysokiego. Gorące, zwrotnikowe masy powietrza objęły już cały Półwysep Arabski.

Upał do 50 stopni Celsjusza w czerwcu w Polsce
Upał na wschodzie w czerwcu nawet do 50 stopni

Widzimy, że obecnie najwyższe temperatury panują w Iraku i Kuwejcie. Termometry w tych krajach pokazują nawet 50 stopni Celsjusza. Lokalnie z pewnością upał jest jeszcze silniejszy. Ponad 40 stopni Celsjusza notujemy w całej Arabii Saudyjskiej oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Bardzo wysokie temperatury panują również we wschodnim Egipcie, czy Etiopii. Tutaj temperatury również są już nie do zniesienia. Niestety, prognozy nie pozostawiają złudzeń. W kolejnych dniach czerwca wartości temperatury w regionie wzrastały będą nawet do 52-53 stopni Celsjusza. To już mordercza fala upałów.

Upał wycofał się na południe Europy

Nie to, że bardzo narzekam, jednak do kraju zbliża się ochłodzenie. Nie potrwa długo, jednak tym zajmę się w kolejnej części wpisu. Teraz sprawdźmy gdzie podział się upał na naszym kontynencie.

Upał już tylko na południu Europy
Upał wypchnięty na południe Europy

Powyżej prognoza temperatury na poniedziałek 10 czerwca. Widzimy, że na znaczącym obszarze kontynentu zrobi się chłodniej. Wszystko przez rozległy front atmosferyczny, który przetoczył się przez kontynent niosąc burze i nawałnice również w Polsce. Dokładniej chodzi o chłodne masy powietrza, które spłynęły nad kontynent za frontem atmosferycznym przynosząc ochłodzenie. Upał został wypchnięty daleko na południe kontynentu. Na jak długo? Zobaczmy animację prognoz temperatury dla Europy na kolejne dni czerwca.

Upał powróci do całej Europy

Widzimy, że w naszym regionie zrobi się na kilka dni znacznie chłodniej. Jednak o tym za chwilę, ponieważ bardzo ciekawie wyglądają prognozy temperatury dla Europy na drugą połowę miesiąca. Wiele wskazuje na to, że gorące, zwrotnikowe masy powietrza rozleją się praktycznie po całym kontynencie. W ostatniej dekadzie czerwca, jeśli powyższe prognozy sprawdzą się, to w Grecji, czy w Turcji upał przekroczy 40 stopni Celsjusza. W Europie nie są to wartości temperatury oczywiste. Bardzo gorąco w drugiej części miesiąca zrobi się również na niemal całej Ukrainie i na południu Rosji. Fala upałów obejmie również Bałkany, Włochy, czy południe Hiszpanii. Jak będzie wyglądało to w Polsce? Sprawdźmy.

Ochłodzenie w kraju. Na jak długo temperatury poszybują w dół?

Przed nami jeszcze jedno załamanie pogody w kraju. W nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek w dzień na południu i na wschodzie Polski czekają nas ulewy i burze. W tym wpisie zajmuję się jednak temperaturą powietrza, dlatego bardziej interesuje mnie to, co wydarzy się w poniedziałek w kraju pod kątem synoptycznym. Otóż przez Polskę przewędruje kolejny front atmosferyczny, przynosząc jeszcze silniejsze ochłodzenie.

Niższe temperatury w Polsce w nadchodzącym tygodniu
Ochłodzenie w Polsce w nadchodzącym tygodniu

Powyżej prognoza temperatury na wtorek 11 czerwca. Widzimy, że 20 stopni na termometrach ujrzymy tylko bardzo lokalnie. W pozostałych regionach Polski poniżej 20 stopni Celsjusza. Takie wartości temperatury obserwowali będziemy obserwowali w Polsce aż do przyszłego weekendu. W niedzielę 16 czerwca mówić będzie można prawdopodobnie znów o dniu gorącym, ponieważ wartości temperatury przekroczą 25 stopni Celsjusza. Kiedy w Polsce pojawi się upał?

Kiedy upał pojawi się w Polsce?
Upał w Polsce w ostatniej dekadzie czerwca

Powyżej prognoza temperatury na 19 czerwca. Widzimy, że w części kraju temperatury przekroczą 30-32 stopnie Celsjusza. Obecne wyliczenia modeli pogodowych pokazują, że upał, który wróci do kraju w okolicach 20 czerwca pozostanie z nami do końca miesiąca. Widzimy więc, że ochłodzenie, które pojawi się w Polsce w rozpoczynającym się tygodniu będzie tylko chwilowym oddechem od wysokich temperatur powietrza.