Groźne burze nad Polską. Spadł blisko kraju grad o średnicy 10 cm. Wiemy, gdzie pogoda jest groźna wieczorem i w nocy [MAPY]

Generalnie prognozy wskazywały dziś, że sytuacja burzowa będzie znacznie groźniejsza nad Polską niż w minionych dniach. Burze występują i są miejscami groźne, ale obejmują mniejszy obszar naszego kraju.

Nad krajem występował dziś słabo zorganizowany mezoskalowy układ konwekcyjny. Obserwowano go w minionych godzinach w pasie od woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego aż po Ziemię Lubuską. Z biegiem godzin odsuną się nad Wielkopolskę i Kujawy oraz Ziemię Łódzką. Uległ on znacznej dezintegracji, generując opady konwekcyjne na swojej trasie. Na szczęście potencjał i zasięg występowania silnych burz jest dziś mniejszy, niż jeszcze kilka godzin temu wskazywały prognozy numeryczne.

Silne burze dziś w kraju

Inicjacja burz zaszła dziś kilka godzin wcześniej niż wskazywały nam to modele numeryczne. Dlatego prędkość pionowych i kierunkowych uskoków wiatru okazała się znacznie niższa niż w godzinach wieczornych. Co więcej, nad Polską pojawiła się wieczorem i w pierwszej części nocy burza wielokomórkowa z tendencją do dobudowywania się od tyłu. W takiej sytuacji podstawowym zagrożeniem okazują się obfite opady deszczu, prowadząc miejscami do podtopień, a nie silne podmuchy wiatru.

Gwałtowne burze dziś nad Polską według systemu teledetekcji Blitzortung

burze w kraju okazały się intensywne
Burze nad Polską okazały się dziś intensywne

Prognozujemy, że w kolejnych godzinach potencjał do generowania niebezpiecznych burz okaże się znacznie niższe, niż wskazywały to prognozy numeryczne jeszcze kilka/kilkanaście godzin temu. Rozwój burz następować ma coraz wyraźniej na wschód. Mogą tworzyć się kolejne burze superkomórkowe. Szansa na utworzenie się rozległej wielokomórkowej burzy bow echo, która objęłaby zasięgiem kilka województw spadła praktycznie do zera, co jest niewątpliwie dobrą informacją. Pojawiać mogą się jednak lokalne struktury burzowe z sygnaturami bow echo, zwłaszcza w obrębie superkomórek burzowych.

burze nad Polską słabsze niż wynikało to z prognoz
burze nad Polską

Groźne burze dziś nad Polską

Znad Czech przez rejon Bramy Morawskiej wkroczyły kolejne intensywne burze. Najgroźniejsze burze w kolejnych godzinach możliwe są na Ziemi Świętokrzyskiej i woj. śląskim. Intensywne burze w postaci potencjalnych superkomórek, ale o lokalnym zasięgu pojawiły się również w Wielkopolsce. Kolejne burze w kolejnych godzinach będą przemieszczać się znad Czech w głąb naszego kraju. Szacuje się, że porywy wiatru nie powinny przekroczyć 70-100 km/h, co więcej może spaść grad o średnicy 2-4 cm. Miejscami we wschodniej części kraju burze utrzymają się do rana w sobotę. Jutro czeka nas kolejny intensywny dzień z burzami m.in na wschodzie, południu i południowym wschodzie. O tym poinformujemy już niebawem.

Polecamy: Pył saharyjski wdziera się do Polski. Niebo zmieni kolor i spadnie brudny deszcz. Będą dodatkowo gwałtowne burze gradowe

Wcześniej przed wejściem burz znad Czech do kraju padał grad o średnicy 7-10 cm z burz superkomórkowych.

silne burze
burze dziś w kraju niosły grad i dużo wyładowań

Zalecamy śledzić radary i detektory online.

Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung, windy.com