Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Groźne nawałnice suną do Polski. 25.000 wyładowań w godzinę w Niemczech. Front burzowy uderzy po południu w nasz kraj

Burze i nawałnice suną do Polski. Groźna pogoda w Europie


Zgodnie z porannymi prognozami pogoda dzisiejszej doby jest niebezpieczna. Nawałnice pojawią się w kraju dopiero po południu i wieczorem. Natomiast pogoda na zachód od kraju jest na tyle niebezpieczna, że wpis pokazujący obecną sytuację wydaje się potrzebny.

Nawałnice w naszym regionie. Czym są spowodowane?

Ostatnie dni spędziliśmy pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia. Większość kraju pozostanie w obszarze wyżów jeszcze dziś. Jednak pogoda zacznie się zmieniać od zachodu Europy. W regionie Wysp Brytyjskich „szaleje” aktywny niż. Związane z nim są bardzo aktywne fronty. I to właśnie fronty atmosferyczne są dziś przyczyną zamieszania w pogodzie.

Nawałnice w regionie. System frontów atmosferycznych
Nawałnice w naszym regionie. Czym są spowodowane

Powyżej mapa synoptyczna dla Polski na godzinę 12 UTC. Na wschodzie kraju przechodzi front ciepły, jednak nie jest on bardzo aktywny. Przynosi on zachmurzenie na wschodzie kraju, jednak nie jest groźny. Przyjrzyjmy się prawej części mapy. Widać tam zbliżający się do kraju chłodny front atmosferyczny, który obecnie znajduje się nad Niemcami. Przed frontem z południa napływa bardzo ciepłe i zasobne w wilgoć powietrze. Dlatego nawałnice, które rozwijają się i będą rozwijały się na froncie są i będą dziś groźne. Przeczytaj również: Silny upał w Polsce i regionie w weekend

Nawałnice rozwijają się nad Niemcami. Ten front sunie do Polski

Oto obecna sytuacja u naszych zachodnich sąsiadów. Poniżej obraz satelitarny pochodzący z portalu sat24.com na godzinę 12.

Nawałnice i burze w Niemczech w piątek
Burze i nawałnice nad Niemcami

Doskonale widać tu jak silne burze, a nawet nawałnice rozwijają się dokładnie w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego. Dla lepszego poglądu na sytuację przygotowałem dla Was animację, która pokazuje jak burze od rana rozwijają się w regionie oraz z jaką prędkością front burzowy zmierza do kraju.

Burze i nawałnice suną do Polski

Na animacji widzimy doskonale, że burze trwały w nocy z czwartku na piątek na terenie Francji i na południu Niemiec. W godzinach przedpołudniowych na terenie Niemiec doszło do rozwoju nowych burz na froncie. To jeszcze wczesna pora, warunki dla rozwoju i organizacji konwekcji są doskonałe. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych godzinach w centralnych i wschodnich landach Niemiec przejdą dość silne nawałnice.

Groźna pogoda w Polsce w kolejnych godzinach

Podczas gdy we wschodniej Polsce zalega zachmurzenie, na zachodzie od rana jest słonecznie. To zła wiadomość, ponieważ słońce od rana nagrzewa warstwę graniczną. Rośnie temperatura punktu rosy. Przed frontem atmosferycznym wzrośnie również wilgotność. Wszystko to oznacza, że pogoda w najbliższym czasie na zachodzie Polski stanie się groźna.

Nawałnice dotrą do Polski. Ostrzeżenia IMGW
Nawałnice w kraju. Ostrzeżenia IMGW

Dlatego też, całkiem słusznie wydane zostały ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Powyżej mapa ostrzeżeń, jednak dotyczy ona nie tylko burz, ale i upału. Przebieg zjawisk pogodowych (zachmurzenie na wschodzie) pokazuje, że ostrzeżenia przed upałem nie powinny obejmować wschodu kraju, jednak już ostrzeżenia przed burzami całkiem słusznie rozszerzone zostały również na południe i wschód Polski. To dlatego, że burze i nawałnice trwać mogą przez całą noc z piątku na sobotę. Uważajmy na siebie, ponieważ burze podczas najbliższych kilkudziesięciu godzin będą lokalnie bardzo silne. Mimo wszystko, życzę Wam udanego i spokojnego weekendu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk