Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Groźne prognozy. Atak zimy. Dwadzieścia stopni mrozu i niszczące burze lodowe w USA

Pogoda na niedzielę

Coraz groźniej wyglądają prognozy pogody dla USA. Mieszkańcy centralnych i południowych stanów przygotować muszą się na silny atak zimy. Możliwa jest niszcząca burza lodowa, która przyniesie potężne zniszczenia w energetyce.

Już ostatnie dni przyniosły bardzo silne opady śniegu w stanach Dakota, czy Montana. Jednak to nic przy tym co szykuje pogoda na nadchodzący weekend. Porcja arktycznego chłodu wleje się do centrum i na południe USA. Temperatura jaka zapanuje w wielu stanach przypominała będzie raczej tą ze stycznia, niż z października. I to piszemy o styczniu bardzo mroźny, wręcz ekstremalnie chłodnym.

Niskie temperatury

Atak zimy przyniósł rekordowe opady śniegu

Ostatnie dni przyniosły dość obfite jak na październik opady śniegu na północy USA. Pobity został nawet ponad stuletni rekord wysokości pokrywy śnieżnej za październik. Na lotnisku w Minnesocie zmierzono prawie 21 centymetrów śniegu. To więcej o ponad 5 centymetrów od rekordu, który padł w 1905 roku ! Atak zimy jeszcze na dobre nie rozkręcił się, a już 30 tysięcy mieszkańców pozbawionych jest prądu. Szczególnie groźne mogą być burze lodowe, która uformuje się przed frontem chłodnym. Intensywnie padający deszcz, przy bardzo dynamicznie spadającej temperaturze może doprowadzić do bardzo silnych oblodzeń. Warstwa lodu może mieć miejscami kilka centymetrów grubości. Tak grubej warstwy lodu nie utrzymają linie wysokiego napięcia, a także liczne drzewa. W środkowych stanach dojdzie z pewnością do awarii sieci energetycznej na dużą skalę.

Uderzenie zimna bardzo szybko rozprzestrzeniało będzie się na południe kraju. Już w niedzielę arktyczny chłód obejmie już Oklahomę i zachodni Teksas. Temperatury w regionie będą niższe o ponad 30 stopni od normy wieleoletniej. W kolejnych dniach arktyczny chłód, nawet z ujemnymi temperaturami dotrze aż na południe Teksasu i do Nowego Meksyku. Bardzo ciekawe prognozy obserwujemy dla miasta Amarillo w Teksasie. Jeszcze w czwartek w mieście panował 30 stopniowy upał. W niedzielny poranek prognozuje się dla miasta 10 stopni mrozu. Do spadek o 40 stopni Celsjusza w przeciągu 3 dni !

Arktyczne mrozu w wielu stanach USA

Weekend i początek przyszłego tygodnia to nie tylko atak śnieżyc i burze lodowe. To również bardzo duże spadki temperatur. Najchłodniej, do 30 stopni mrozu oczywiście na północy USA. Takie wartości temperatury pokażą termometry w Wyoming i Montanie. Prognozuje się, że w niedzielę w Montanie padnie prawie dwudziestoletni rekord zimna, który ustanowiony został w mieście Billings w 2002 roku.

Adwekcja ekstremalnego chłodu na południe zakończy się w środę. Wtedy to temperatury zaczną rosnąć. Mróz odpuści i wszystko zacznie wracać na październikowej normy. Trzymamy kciuki, by jednak modele przeszacowały parametry na najbliższe dni dla USA. Jeśli jednak wyliczenia modeli potwierdzą się w rzeczywistej pogodzie, to mieszkańców wielu regionów USA czekają bardzo trudne dni w pogodzie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk