5 sierpnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Uderzenie chłodu. Będzie o 40 stopni zimniej niż norma. Załamanie pogody w centrum i na zachodzie USA

O silnym załamaniu pogody i fali chłodu w USA pisaliśmy już tutaj. Teraz prognozy ustabilizowały się i sytuacja jest pewna. Mieszkańców środkowych i zachodnich stanów Ameryki czekają trudne dni w pogodzie.

Anomalia temperatury

Powyższa mapa pokazuję anomalię temperatury na sobotę 23.10 dla USA. Widać tutaj, że północne i częściowo centralne stany USA to anomalia przekraczająca -35 stopni Fahrenheita. Oznacza to, że w niektórych jest prawie 40 stopni chłodniej niż analogicznym okresie czasu w latach poprzednich. To potężna anomalia temperatury, rzadko spotykana w regionie.

Niskie temperatury USA

Jeszcze bardziej ujemną anomalię temperatury prognozuje się na dziej jutrzejszy i kolejne dni dla stanów centralnych USA. Utah, Kolorado, Wyoming, to stany gdzie będzie najchłodniej względem lat ubiegłych. Najniższe temperatury dla regionu prognozowane są na poniedziałkowy poranek, gdy temperatury w górach spadną do nawet -40 stopni Celsjusza ! Na nizinach słupki rtęci spadną poniżej -20 kresek.

Silne ochłodzenie w poniedziałek, wtorek i środę postępowało będzie dość szybko w kierunku południowym i południowo wschodnim. W środę bardzo zimno będzie już nawet w Nowym Meksyku oraz Teksasie, najbardziej wysuniętych na południe (prócz Florydy) stanów USA.

O tym jak daleko na południe ISA spłynie arktyczne, chłodne powietrze świadczy wysokość i obszar występowania pokrywy śnieżnej. Widać, że do środy śnieg spadnie nawet na granicy USA i Meksyku. To bardzo rzadko spotykane zjawisko w pogodzie w regionie. Od środy pogoda zacznie wracać do normy. Do regionów centralnych powrócą cieplejsze masy powietrza. Termometry wskażą znów dodatnie temperatury.