Groźne wichury uderzą w Polskę. Prędkość wiatru w porywach przekroczy 100 km/h, będą także opady śniegu i burze śnieżne.
Groźne wichury sięgną Polski. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h
Od kilku dni uważnie śledzimy najnowsze realizacje modeli numerycznych na przełom stycznia i lutego, kiedy to wyraźnie wzrośnie dynamika w pogodzie. Pole niżowe z północy Europy spowoduje groźne warunki pogodowe w wielu krajach europejskich. Niże wchodzące w skład cyrkulacji strefowej mają przemieszczać się nad północną Europą. Prognozuje się, że wiatr może osiągnąć, a nawet przekroczyć 50-110 km/h. Najsilniej powieje nad samym morzem i górach. Również na nizinach nie można wykluczyć, że zostaną spełnione kryteria dla wichury.
![groźne wichury, 31 stycznia 2023 w Polsce](https://fanipogody.pl/wp-content/uploads/2023/01/gleboki-niz-1-1024x791.png)
Na skutek silnych porywów wiatru możliwe są szkody w energetyce. Na przełomie miesięcy strażacy częściej mogą wyjeżdżać do neutralizacji zagrożeń miejscowych, usuwając drzewa, większe gałęzie i konary z dróg i chodników. Może nie zabraknąć w tym czasie opadów o charakterze konwekcyjnym i rozproszonych burz.
Na Śnieżce porywy wiatru mogą przekroczyć 40 m/s
W kolejnych dniach dojdzie do silnej cyklogenezy. Pod koniec tygodnia i na początku przyszłego wpływ na pogodę zacznie mieć głęboki i rozległy niż z rodowodem atlantyckim. Ośrodek niżowy wchodzący w skład zachodniej cyrkulacji atmosfery, przemieści się znad ciepłych wód Oceanu Atlantyckiego, przez Morze Norweskiego i następnie ulokuje się nad Skandynawią i przesunie się w kierunku Federacji Rosyjskiej. Z prognoz modeli numerycznych wynika, że różnica ciśnienia sięgnąć może aż 20-25 hPa w kulminacyjnym momencie wichury pomiędzy północną a południową częścią naszego kraju. Natomiast pomiędzy centrum wyżu w rejonie Azorów a niżem nad Skandynawią około 60-66 hPa. Najsilniej powieje na Morzu Bałtyckim i w górach. Na Bałtyku porywy wiatru mogą przekraczać 'aż 100 km/h, powodując silny sztorm i stwarzając duże zagrożenie dla jednostek pływających.
Zobacz też: Silny atak zimy. Śnieżyca uderzy w Polskę. 10-20 cm śniegu, wichura i zamiecie śnieżne. Możliwe burze
Groźna pogoda przed nami
W Karpatach i Sudetach, prędkość wiatru może sięgnąć 100-160 km/h. Najsilniej wiać ma na wysokogórskich stacjach IMGW w Karkonoszach i Tatrach. Na pierwszym miejscu ponownie powinna znaleźć się stacja położona na Śnieżce, która jest nazywaną „królową wichur”. Wiatr powinien przekroczyć w porywach 150 km/h na WOM Śnieżka.
Prognozowane ciśnienie wstępnie na 31 stycznia 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
![groźne wichury w Polsce, styczeń 2023](https://fanipogody.pl/wp-content/uploads/2023/01/grozne-wichury-31-stycznia-2023-cyrkulacja-strefowa-1024x791.png)
Groźny wiatr na przełomie stycznia i lutego w wielu krajach europejskich
Pod koniec stycznia najsilniejszego wiatru spodziewamy się na Morzu Północnym, ale także na południowym Bałtyku. Groźny wiatr miejscami o skali wichury da się we znaki w krajach Europy Zachodniej i Północnej, Środkowej oraz Wschodniej, powodując miejscami szkody i stwarzając duże zagrożenie dla życia i zdrowia. Nie będą to jednak zjawiska tak ekstremalnie silne jak w lutym 2022 r. Kiedy to w wielu krajach europejskich pojawiały się wichury o sile orkanów, towarzyszyły im również burze, a nawet lokalne trąby powietrzne. W pierwszych dniach lutego północ Starego Kontynentu znajdzie się w zasięgu kolejnych cyklonów atlantyckich. Natomiast południe przeważnie pod wpływem silnego wyżu znad Azorów. Taka sytuacja baryczna nad europejskim obszarem synoptycznym i przyległościami, sprzyjać ma dużym wahaniom ciśnienia w Polsce, częstym opadom, sporym fluktuacjom temperatury w krótkim czasie i okresowo silnym wiatrem.
Przeczytaj też: Wichura ponad 100 km/h, atak zimy i nurkujący, głęboki cyklon uderzy w Polskę. Silne załamanie pogody
Prognozowane ciśnienie na poziomie morza na 1 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
![groźna pogoda w Polsce](https://fanipogody.pl/wp-content/uploads/2023/01/kolejne-nize-1024x791.png)
Śnieżyca na głównym froncie chłodnym, burze śnieżne na drugorzędnych frontach, liniach zbieżności wiatru i wewnątrzmasy nad Polską na początku przyszłego tygodnia
Szczególnie interesujące prognozy numeryczne są na poniedziałek, 30 stycznia 2023 r., kiedy to na północ od Polski znajdzie się głęboki niż baryczny. Pomiędzy wyżem znad Azorów a niżem znad Skandynawii. Występować będzie bardzo duża różnica ciśnienia, nasilając prędkość wiatru w wielu krajach europejskich. Dodatkowo przepływ powietrza wspomoże obecność prądu strumieniowego nad Polską i przechodzącego frontu o charakterze chłodnym. Front atmosferyczny przemieszczać ma się od dzielnic północnych na południowy wschód. Nie zabraknie opadów stałych, mieszanych, a w cieplejszym powietrzu także deszczu. Tuż za frontem napłynie znacznie chłodniejsze i niestabilne powietrze z wyższych szerokości geograficznych. Na frontach drugorzędnych, liniach zbieżności oraz wewnątrz świeżej masy powietrza, dochodzić ma do dynamicznego rozwoju konwekcji. Istnieje ryzyko, że pojawią się lokalne burze, a nawet śnieżyce konwekcyjne. W kolejnych dniach obserwować będziemy stabilizacje wiązek prognostycznych. Dużo jednak wskazuje, że pogoda okaże dynamiczna na przełomie stycznia i lutego i groźne wichury pojawią się także w Polsce.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 30 stycznia 2023, 09 UTC według modelu ECMWF
![dynamiczna pogoda w Polsce](https://fanipogody.pl/wp-content/uploads/2023/01/30-stycznia-2023-9utc-1024x785.jpeg)
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 30 stycznia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
![dynamiczna pogoda w Polsce](https://fanipogody.pl/wp-content/uploads/2023/01/sniezny-front-1024x785.jpeg)
Ciśnienie, zachmurzenie i opady na 30 stycznia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
![burze śnieżne w Polsce](https://fanipogody.pl/wp-content/uploads/2023/01/burze-sniezne-wichury-1024x785.jpeg)
Burze śnieżne za głównym frontem możliwe, 30 stycznia 2023, 18 UTC w wielu regionach Polski
![burze śnieżne w Polsce](https://fanipogody.pl/wp-content/uploads/2023/01/18-utc-1024x785.jpeg)
Prognozowane porywy wiatru w okresie od 26.01.2023, 00Z dla Polski do 31.01.2023 r. 18 UTC, wyliczane porywy wiatru nad Morzem Bałtyckim oraz w polskich górach z pewnością są niedoszacowane
![silny wiatr w Polsce](https://fanipogody.pl/wp-content/uploads/2023/01/porywy-wiatr-gfs-1024x786.jpeg)
Wyliczane porywy wiatru na 30 stycznia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
![groźna pogoda w kraju](https://fanipogody.pl/wp-content/uploads/2023/01/silny-wiatr-30-stycznia-2023-12-utc-1024x786.jpeg)
Groźne wichury w prognozach. Niemiecki model numeryczny najlepiej prognozuje prędkość wiatru w górach, jednak gorzej robi to na nizinach
Model ICON lepiej prognozuje porywy wiatru w górach, ale gorzej radzi sobie z prognozowaniem prędkości wiatru na nizinach. Widzimy, że w górach przekroczenie 110-130 km/h jest bardzo prawdopodobne. Jednak wysoko w Karkonoszach porywy mogą być nawet silniejsze, niż obecnie prognozuje to niemiecki model numeryczny. Dodatkowo groźny wiatr pojawi się na otwartych wodach południowego Bałtyku, gdzie porywy przekraczać mogą ponad 33 m/s.
![groźny wiatr w Polsce](https://fanipogody.pl/wp-content/uploads/2023/01/grozny-wiatr-30-stycznia-2023-12-utc-polska-1024x786.jpeg)
Prąd strumieniowy znajdzie się nad Polską na przełomie stycznia i lutego
Na południe od głębokiego niżu znajdzie się meandrujący prąd strumieniowy, nasilając dodatkowo przepływ nad Polską. Skala i zasięg wichury będzie jednak zależna od głębokości i jego trajektorii, która może ulec jeszcze zmianom. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiatr o skali wichury pojawi się głównie w pasie dzielnic północnych naszego kraju oraz w górach, gdzie może przekraczać 130-150 km/h. W kolejnych dniach będziemy analizować następne rozwiązania modeli numerycznych, aby przewidzieć trend w pogodzie i określić intensywność zjawisk, które dotkną nasz kraj. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy z pewnością wyda alerty przed silnym wiatrem dla niektórych rejonów naszego kraju. Śledźcie nas na bieżąco, aby nic Was w pogodzie nie zaskoczyło.
FaniPogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC