Gwałtowna burza wielokomórkowa zbliża się nad województwa opolskie i dolnośląskie. Możliwe zalania

Poniedziałek jest wyjątkowo dynamicznym dniem. Polska jest dziś pod wpływem niżu znad południowo-zachodniej Ukrainy. Na krańcach południowych zalega strefa frontu ciepłego związanego z tym niżem. Od kilku godzin nad krajem obserwuje się rozwój burz, miejscami o dużej gwałtowności.

Spływają do nas kolejne raporty pogodowe z obszaru dzisiejszych burz. Przynoszą one niestety szkody. Zgodnie z naszymi założeniami przynoszą one ulewne opady deszczu, które lokalnie powodują podtopienia. Punktowo padał również grad.

Groźna burza przeszła niedawno przez Otwock, niebezpieczne było również w Łodzi i okolicach.

Najnowsze dane satelitarne, radarowe i z detekcji wyładowań atmosferycznych ukazują, że szczególnie gwałtowne burze są obserwowane są w okolicach Wielunia. Jest to nic innego jak większa i bardziej trwała struktura wielokomórkowa.

Charakteryzuje się imponującą aktywnością elektryczną. Nieco mniej groźne burze obserwowane są w Wielkopolsce, ale także w woj. dolnośląskim. Grzmi również na pograniczu województwa mazowieckiego i łódzkiego.

Wkrótce gwałtowna burza wielokomórkowa może dotrzeć do Opolszczyzny. Na jej trasie przewidywane są w dalszym ciągu intensywne opady deszczu prowadzące do zalań, punktowo drobny grad. Ponadto generuje bardzo dużo wyładowań, taka aktywność przy dzisiejszych warunkach może być podtrzymana do pierwszej części nocy.

Wyładowania w woj. opolskim wystąpić powinny najpierw w takich miejscowościach jak Kluczbork, ale także w okolicach Gorzowa Śląskiego. Niewykluczone, że przejdzie ona na styku dwóch województw; dolnośląskiego i opolskiego, gdzie już teraz w okolicach Wrocławia występują burze.

Kolejne burze widoczne są też na w Wielkopolsce i zmierzają na południowy-zachód, czyli na Dolny Śląsk. Na trasie burz prawdopodobne są ulewne opady deszczu.

Dużo słabsza burza obserwowana jest na obszarze województwa lubelskiego. Jest to niewielka i słabo zorganizowana struktura multikomórkowa, która wygenerowała pierwsze wyładowania koło Lublina.

Obecnie wyładowania rejestrowane są m.in koło Puław, Bochotnicy i Kazimierza Dolnego. Zmierza ona w kierunku zachodnim, niewielkim odchyleniem na południowy-zachód.

Burze w pierwszej części nocy powinny zacząć tracić na intensywności, a podstawowym zagrożeniem w najbliższych godzinach będą ulewy, punktowo prowadzące do podtopień i liczne wyładowania atmosferyczne. Już teraz widać, że klaster wielokomórkowy stopniowo traci na intensywności, najsilniejsza pozostaje jednak jego przednia część.

Dane radarowe z polskiej sieci teledetekcji radarowej POLRAD (IMGW-PIB), produkt CMAX

Wysoką aktywnością elektryczną charakteryzują się dzisiejsze burze na obszarze Polski, zwłaszcza na Ziemi Łódzkiej

Zdjęcie satelitarne wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi

Animacja satelitarna za ostatnie 2 godziny dla obszaru Polski

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ POD ADRESEM PONIŻEJ

1 komentarz do “Gwałtowna burza wielokomórkowa zbliża się nad województwa opolskie i dolnośląskie. Możliwe zalania”

Dodaj komentarz