Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowna pogoda dziś na wschodzie Polski. Będą burze, grad do 3 cm, ulewy i silny wiatr do 80 km/hGwałtowna pogoda w sobotę na wschodzie kraju. Spodziewane burze, grad, ulewy i silny wiatr w Polsce.

Gwałtowna pogoda w Polsce, niewykluczone opady gradu i wiatr do 80 km/h w zasięgu zjawisk burzowych

W pierwszy dzień lipca Polska pozostaje, w rozległym polu obniżonego ciśnienia. Dodatkowo z zachodu na wschód nad Starym Kontynentem kolejne cyklony, które wchodzą w skład cyrkulacji strefowej atmosfery. Co więcej na południowym wschodzie zaznacza się dziś pofalowany front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Ubiegłej doby przynosił on burze na zachodzie naszego kraju. Strefa frontowa poprzedza linia zbieżności wiatru, dlatego spodziewana jest na niej szczytowa aktywność burzowa w wilgotnej i chwiejnej masie pochodzenia polarnomorskiego, a mniejsza w zasięgu frontu.

Prognoza burzowa na 1 lipca 2023 r., wydana przez ESSL dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowne burze, 1 lipca 2023 r.
Gwałtowna pogoda. Burze, 1 lipca 2023 r. w Polsce oraz wielu krajach Europy. Najsilniejsze wystąpią na południu Starego Kontynentu

Zjawiska burzowe są prognozowane dziś we we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Burze obserwowane mają być na linii zbieżności wiatru oraz w zasięgu chłodnego frontu chłodnego. Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale najwięcej burz będzie w godzinach popołudniowych. Wysokość opadów w burzach sięgnie do 15-20 mm, lokalnie do 35 mm. Dodatkowo możliwe są porywy wiatru do 70-80 km/h. Średnica gradzin w zasięgu burz superkomórkowych sięgnie do 2-3 cm.

Dziś wczesny rozwój chmur Cb nad Polską. Gwałtowna pogoda miejscami w kraju

Na początku lipca prognozowana jest wczesna inicjacja konwekcji. Co więcej w wilgotnej i chwiejnej masie powietrza, wystąpią procesy wspomagające rozwój chmur kłębiasto-deszczowych typu Cb. Ośrodki burzowe tworzyć mają się dziś na konwergencji wiatru dolnego przed frontem oraz w strefie frontu atmosferycznego. Utworzyć mają się pojedyncze komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Istnieje ryzyko powstania pojedynczych superkomórek burzowych na południowym wschodzie i wschodzie. Szczególnie w obszarach górskich i podgórskich. Bieżące położenie opadów i burz w zakładce radar opadów.

Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB)

groźna pogoda w kraju
Gwałtowna pogoda, 1 lipca 2023 r. z burzami we wschodniej połowie kraju, które lokalnie okażą się gwałtowne.

Dynamiczna pogoda nad Polską, dlatego zalecamy śledzić dane radarowe

Formowanie się pierwszych chmur burzowych jest prognozowane na godziny około południowe, a nawet pierwsze komórki burzowe utworzyć mogą się przed godziną 12 w sobotę. Oczekuje się jednak, że najwięcej burz pojawi się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Komórki burzowe przesuwać mają się na wschód, północny-wschód. Ustąpienie burz prognozowane jest w pierwszej połowie nocy. Prognozy wskazują, że tylko początkowo po zachodzie słońca mogą gdzieniegdzie przechodzić burze, które okażą się jednak lokalne i szybko słabnące.

Zobacz też: Nawet 40°C na termometrach, wiemy kiedy silny upał w Europie

Niżowa pogoda w kraju, dlatego będą dogodne warunki do rozwoju burz

Sobota przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie na zachodzie i północnym zachodzie kraju. W wielu regionach przelotne opady deszczu, natomiast na wschodzie, południu i początkowo w centrum możliwe burze z gradem. Akumulacja opadów burzowych w centrum i na wschodzie do 20 mm, na południu do 35 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 22°C do 25°C; niższe wartości nad morzem i w rejonach podgórskich od 18°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy do 70-80 km/h.

Gwałtowna pogoda w kolejnych godzinach. Burze będą szczególnie aktywne na wschodzie, południowym wschodzie Polski.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

dynamiczna pogoda w kraju
Burze w Polsce, 1 lipca 2023 r. Dynamiczna pogoda w kolejnych godzinach

Zalecamy śledzić najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz