Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze dotkną Polski. Będą zalania, gradobicia i duża aktywność elektryczna. Pogoda ulegnie pogorszeniuGwałtowne burze dotkną Polski w kolejnych dniach. Możliwe są zalania, gradobicia i podwyższona aktywność elektryczna. Pogoda ulegnie pogorszeniu i „spokój” zostanie nagle przerwany w naszej części Europy.

Gwałtowne burze sięgną naszego kraju. Stabilna pogoda ustąpi

Od wielu dni warunki pogodowe w naszej części Europy są stabilne, lecz od wtorku wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia opadów konwekcyjnych i lokalnych burz. Antycyklon osłabnie i zacznie odsuwać się, pozwalając na wkroczenie płytkich niżów. Nie zabraknie w rozpoczynającym się tygodniu dni gorących, dodatkowo niewykluczone są ulewy i silne, lecz punktowe burze.

W kolejnych dniach do Polski będą docierać coraz cieplejsze, wilgotniejsze i chwiejne masy powietrza. Rozwój burz następować ma w zasięgu płytkich niżów oraz na strefach zbieżności wiatru, które wymuszą pionowe ruchy wstępujące, co doprowadzi do tworzenia się chmur burzowych w warunkach słabego przepływu mas powietrza.

Duża zawartość wody opadowej, słaby przepływ mas powietrza i mocno rozbudowane chmury Cb, to dobry przepis, aby burze generowały lokalne, ale nawalne opady konwekcyjne, które będą prowadzić do lokalnych podtopień i zalań. Możliwe są też opady gradu o średnicy nie przekraczającej 1-3 cm i wiatr do 70-90 km/h, który związany będzie z oddziaływaniem silnych prądów zstępujących.

Zobacz też: Niszczące gradobicia i potężne burze na południu. Groźna pogoda również w Polsce

Wiodące modele numeryczne jasno sygnalizują, że przed nami burzowy okres synoptyczny. Burze rozwijać mają się zwłaszcza w godzinach południowych i popołudniowych, gdy to chwiejność termodynamiczna okaże się najwyższa i procesy wspomagające najsilniejsze, prowadząc do rozwoju mocno uwodnionych chmur Cb. Już 6 czerwca 2023 r. lokalne burze mają szanse pojawić się w pasie dzielnic południowych, a w kolejnych dniach przybędzie aktywnych, lecz na ogół słabo zorganizowanych ośrodków burzowych.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 6 czerwca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w Polsce
Dynamiczna pogoda w najbliższych dniach. Zacznie się już we wtorek na południu

Niebezpieczna pogoda w kolejnych dniach. Początkowo w południowej połowie naszego kraju

Przełom 1 i 2 dekady czerwca zapowiada się z wartościami powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Nie będą już występować wyjątkowo późne przymrozki jak na czerwiec. Temperatura przez całą dobę ma być już dodatnia. Nie zabraknie dni gorących, czyli z temperaturą w przedziale od 25°C do 29°C. Niewykluczone, że do połowy bieżącego miesiąca zdarzą się pojedyncze dni upalne w Polsce. Problem suszy meteorologicznej i hydrologicznej nie zostanie rozwiązany, gdyż dominować ma konwekcyjny charakter opadów, który jest charakterystyczny dla półrocza ciepłego. Większość takich opadów z uwagi na swój gwałtowny charakter ma tendencje do spływania i szybkiego parowania. Nie zasilają one często wód gruntowych, dodatkowo skutkują występowaniem podtopień i zalań, a nawet lokalnych powodzi błyskawicznych.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 7 czerwca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Burze w kraju
Burze nad Polską w kolejnych dniach

Do czwartku burze mają występować w południowej połowie Polski, przynosząc lokalne, lecz miejscami gwałtowne burze. W okolicach weekendu obszar burzowych opadów może objąć większy obszar naszego kraju.

Prognoza zasięgu opadów i lokalnych burz na 8 czerwca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silne burze i ulewy w Polsce
Silne burze, 9 czerwca 2023. Dynamiczna pogoda w kraju

W kolejnych dniach na bieżąco będziemy publikować prognozy burzowe, aby wskazać, gdzie jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk burzowych. Z uwagi na lokalny charakter opadów i burzowych, zalecamy śledzić w najbliższych dniach zobrazowania radarowe, detektory wyładowań i zdjęcia satelitarne, aby zorientować się, czy w naszym zasięgu występują, jak i też rozwijają się komórki burzowe.

Możliwy zasięg opadów i burz na 9 czerwca 2023, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

gwałtowne burze, 9 czerwca 2023
Burze nad Polską, 9 czerwca 2023 r.

Obserwujcie na bieżąco nasze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz