Gwałtowne burze dziś nad Polską. Gradobicia, podtopienia i groźny wiatr. Potem umocni się antycyklon

Gwałtowne burze pojawią się dziś nad Polską i będą to ostatnie tak groźne zjawiska w maju. W weekend obserwować będziemy umacnianie się antycyklonu.

Gwałtowne burze na strefach zbieżności wiatru na południowym wschodzie

W piątek znajdziemy się w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia. Na przeważającym obszarze Polski wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak na wschodzie i południowym wschodzie okresami zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu o charakterze konwekcyjnym. Na południowym wschodzie i częściowo wschodzie lokalne burze. Podczas których możliwa jest akumulacja opadów do około 20 mm, punktowo do 40 mm, prawdopodobny grad. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 16°C, 17°C na Pomorzu i w dolinach górskich do około 20°C w centrum kraju i 23°C na południowym wschodzie, chłodniej nad morzem około 14°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60-75 km/h.

Prognoza burzowa na 26 maja 2023 według IMGW-PIB dla Polski

Zaznacza się przeważającym obszarze Polski stabilna i nieco chłodniejsza masa pochodzenia polarnego. Jedynie na południu, wschodzie, południowym wschodzie zalega cieplejsze, wilgotniejsze i chwiejne powietrze. Praktycznie na obszarze całego kraju zaznacza się wpływ wyżu z rejonu Wysp Brytyjskich, zapewniając dużo słonecznych chwil.

Zobacz też: Brak opadów w Polsce. Dwa tygodnie bez kropli deszczu? Do tego możliwe przymrozki. Winny antycyklon Vera

Prognoza burzowa według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze w Polsce, 26 maja 2023 r.
Burze nad Polską, 26 maja 2023 r. według ESSL

Obszar słabogradientowy i dogodne warunki do rozwoju wolno przemieszczających, a nawet stacjonarnych komórek burzowych

Z uwagi na słaby wiatr w środkowej i górnej troposferze, nie przewiduje się, aby piątkowe burze okazały się dobrze zorganizowane i długotrwałe. Dominować mają pulsacyjne ośrodki burzowe, miejscami łączące się klastry wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Duża zawartość wody opadowej w pionowym i umownym słupie powietrza, przyczyni się do występowania nawalnych opadów burzowych, których akumulacja może sięgać, a nawet i przekraczać 20-30 mm. Dlatego też możliwe są podtopienia o lokalnym charakterze. Średnica gradzin nie przekroczy 2-3 cm. Możliwe są też silne porywy wiatru, które w burzach sięgać mogą dziś do 60-75 km/h, prowadząc do punktowych szkód. Burze z marginalną prędkością przesuwać mają się na południowy wschód. Wiele z burz będzie quasi-stacjonarnych, jak i też o charakterze stacjonarnym.

Szczyt aktywności burzowej zaobserwujemy pomiędzy 14 a 18, następnie wieczorem wraz ze spadkiem chwiejności o osłabieniu procesów wspomagających konwekcje, zaobserwujemy szybki zanik ośrodków burzowych. Jednak niektóre z burz mogą utrzymać się jeszcze w pierwszej części nadchodzącej nocy na południowym wschodzie Polski, lecz będą mniej intensywne niż dzienna konwekcja. Już w drugiej części najbliższej nocy nie powinny występować kolejne burze.

Śledź na bieżące prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl