Gwałtowne burze dziś nad Polską. Silne podtopienia, powodzie błyskawiczne i ponad 80-100 litrów deszczu. Możliwe superkomórki burzowe i grad do 3,5 cm

Gwałtowne burze we wtorek i silne ulewy na południu, południowym wschodzie. Duże zagrożenie podtopieniami i kolejnymi powodziami błyskawicznymi.

Groźne ulewy i gwałtowne burze

We wtorek Polska znajdować się będzie w zasięgu układu niskiego ciśnienia znad południowo-wschodniej części Europy. Napływać będzie strumień wilgotnych i ciepłych mas powietrza o charakterze polarno-morskim, przynosząc zmienne zachmurzenie z rozpogodzeniami w centrum i na północnym-zachodzie. Większe zachmurzenie spodziewane jest na Pomorzu oraz w południowej, południowo-wschodniej, wschodniej części kraju, gdzie będą występować również opady deszczu o różnej intensywności wraz ze zjawiskami burzowymi. Miejscami dochodzić będzie do kolejnych podtopień i zalań.

Minionej nocy występowały intensywne opady deszczu o charakterze konwekcyjnym i wielkoskalowym. Zapowiadaliśmy, że będzie to ciężka noc na południu oraz, że będzie dochodzić do podtopień i zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. W rejonie Cieszyna na pogodę oddziaływała wielokomórkowa burza w formie training storms. Nad tym obszarem w ciągu kilku godzin przechodziło kilka struktur opadowych, niosąc obfite opady deszczu. Warto dodać, że na silne opady zareagowały rzeki. Stało się to m.in w rejonie zlewni Raby i Łososiny. Doszło do podtopień w rejonie Kasiny Wielkiej. Doszło do podtopień w następujących powiatach na południu kraju: bocheński, myślenicki i limanowski.

Na południu od kilkunastu godzin występują opady wielkoskalowe i konwekcyjne. W Myślenicach, Wiśniowej, Kasinie Wielkiej doszło do poważnych podtopień i zalań na skutek występowania silnych opadów deszczu od godzin wieczornych w poniedziałek. Pojawiły się również osuwiska ziemi w miejscowości Skawa, w powiecie nowotarskim, gdzie na skutek silnych opadów w krótkim czasie osunęła się ziemia z rejonu nasypu kolejowego. Trudna sytuacja na rzekach zaczęła panować w południowej części woj. śląskiego. Między innymi w Cieszynie doszło do przekroczenia stanu alarmowego na stacji wodowskazowej.Gwałtowne burze dziś nad krajem

Doszło do wystąpienia powodzi błyskawicznej w Beskidzie Żywieckim i Śląskim. Zapowiadaliśmy, że na południu kraju jest wysokie prawdopodobieństwo zalań, podtopień, a nawet miejscowych powodzi. Silne ulewy na tym obszarze związane były z przemieszczaniem się licznych komórek konwekcyjnych. Intensywność opadów na tym obszarze jest nasilana przez orografie terenu. Doszło do wystąpienia rzek i potoków. Strażacy mają pełne ręce pracy. Bardzo trudna sytuacja panuje w Bielsku-Białej i okolicach. Na niektórych stacjach wodowskazowych stany alarmowe są przekroczone o 130-140 cm. Tak stało się m.in na stacji Czechowice-Bestwina (rzeka Biała), ale to są niejedyne miejsca, bo stany alarmowe przekroczyła również rzeka Wisła w Skoczowie, ale także rzeka Olza w Cieszynie. W ciągu kilku godzin na południu kraju spadło miejscami ponad 100-140 mm deszczu. Niektóre stacje amatorskie zanotowały ponad 100-140 mm. Dlatego doszło tam do powodzi błyskawicznych.

Aktualnie do godziny 08.00 czasu urzędowego we wtorek największe sumy opadów zanotowano na posterunkach: w Wapienicy 148,4 mm, w Bielsku-Białej 127,4 mm, 112,3 w Błatni, 108 mm w Brennej, 103,7 mm w Ustroniu-Równicy-Wsi. Przewiduje się, że w najbliższych godzinach nadal spodziewane są ulewne, nawalne opady deszczu, rzędu od 40 mm do 60 mm, z którymi związane będa także burze – poinformowało IMGW-PIB

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

gwałtowne burze w kraju
Gwałtowne burze dziś na wschodzie, południowym wschodzie

Dziś w ciągu dnia będą kontynuowane głównie opady o pochodzeniu konwekcyjnym, jak i też lokalne silne burze. Największe opady są prognozowane na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. Występować mają też miejscami na południu opady wielkoskalowe, ale także miejscami połączone z konwekcyjnymi, podnosząc wyraźnie sumy opadowe. W kolejnych godzinach obserwować będziemy wzrost aktywności burzowej. Szacuje się miejscami wysokość opadów do 30-80 mm, a miejscami w okolice 100 mm na skutek przejścia kilku burz nad jednym obszarem. Gwałtowne burze wystąpią dziś szczególnie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Zdarzą się opady gradu o średnicy 2-3 cm, wiatr do 75 km/h. Pierwsze burze utworzyć mogą się już rano, ale najwięcej będzie ich po południu.

Polecamy: Koszmarny upał do 36-38 stopni coraz bliżej

Prognoza burzowa na 4 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

groźne burze w kraju
Silne burze nad Polską dziś. Źródło: IMGW-PIB

Groźna sytuacja pogodowa i możliwe superkomórki burzowe

We wtorek na wschodzie, południu i południowym wschodzie zaznaczać ma się wpływ zatoki niżowej z rejonu Bałkanów i Morza Czarnego. Dlatego w zasięgu pola niżowego, dojdzie do utworzenia się silnych stref zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Najsilniejsze burze występować mają dziś najprawdopodobniej na Podkarpaciu, Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie. Podstawowym zagrożeniem okażą się obfite opady deszczu, które prowadzić będą do podtopień i zalań. Chmury burzowe z niewielką prędkością wędrować mają na północ i północny zachód. Duża zawartość wody opadowej w pionowym, umownym słupie powietrza przekraczać ma 30 mm, prowadząc do miejscowych zalań i podtopień. Sumy opadowe w Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej w burzach przekroczą w ciągu kilku godzin nawet 30-70 mm. Będą jednak nierównomierne. Istnieje ryzyko powstania kilku burz z rotującymi prądami wstępującymi, czyli superkomórek burzowych z gradem o średnicy 2-3,5 cm.

Gwałtowne burze i ulewy nad krajem

Prognoza burzowa na noc z 4/5 czerwca 2024 r. (IMGW-PIB)

burze nad Polską
Burze początkowo wieczorem i w nocy, jednak z biegiem nocy zanikną. Źródło: IMGW-PIB

Z uwagi na dużą lokalność burz, zalecamy śledzić radary meteo online.

Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, IMGW-PIB