Koszmarny upał do 36-38 stopni coraz bliżej. Czy tak wysokie temperatury dotrą do Polski

Mamy już czerwiec, więc kalendarzowe lato jest coraz bliżej. Z każdym dniem coraz śmielej rosną temperatury w Europie. Na mapach pogodowych dla części kontynentu widać bardzo silny upał. Temperatury sięgać mają 38 stopni. Sprawdzimy, czy tak silne wzrosty temperatury mogą pojawić się również w naszym kraju.

Potężny upał w części Europy. Czym będzie spowodowany?

Pisząc o bardzo silnym upale w najbliższym czasie mówimy o regionach na południowy wschód od naszego kraju. Wysokie temperatury panują tam również obecnie, jednak bardzo silny upał pojawi się tu w okresie od przyszłego weekendu.

Układ baryczny nad Europą sprzyjał będzie, że upał stanie się koszmarny
Silny upał w części Europy. Sprzyjająca sytuacja baryczna

Powyżej mapa z sytuacją baryczną na poniedziałek 10 czerwca. Wiem, że to odległy termin, jednak chcę pokazać Wam jak bardzo sprzyjające ułożenie wyżów i niżów wpłynąć może na zmianę przepływu mas powietrza. Na wschodzie Europy prognozowany jest rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia. Przypominamy, że masy powietrza wokół wyżu na naszej półkuli krążą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jednocześnie przez Europę z południowego zachodu na północny wschód i wschód przemieszczał będzie się niż. Wokół niżu masy powietrza krążą ruchem odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Mając tę wiedzę spójrzmy teraz na rozkład mas powietrza na opisywany okres.

Napływ gorących mas powietrza przyniesie silny upał w części Europy
Upał w części Europy. Napływ bardzo ciepłych mas powietrza w nasz region

Widzimy, że na południowy wschód od Polski (ale też do części naszego kraju) napłyną bardzo ciepłe masy powietrza z południa. Sprawdźmy teraz jak przełoży się to na wartości temperatury.

Silny upał w części Europy. Temperatury poszybują mocno w górę

Od razu wyjaśniam, że upał raczej nie pojawi się bezpośrednio w Polsce podczas najbliższych dni. Spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Silny upał będzie pojawiał się w Europie

W tym tygodniu na pewno warto zwrócić uwagę na południowo zachodnią Europę. Upał na południu Hiszpanii sięgać będzie 36-38 stopni i będzie to najcieplejsze miejsce na naszym kontynencie. Pod koniec tygodnia, ponad 30 stopni Celsjusza zanotujemy w całym pasie południowej Europy. Bardzo wysokie temperatury panowały będą we Włoszech, w Grecji, na Bałkanach, czy w Turcji. W drugiej dekadzie miesiąca bardzo prawdopodobne jest, że to południowy wschód kontynentu będzie najcieplejszym. W okolicach 10-11 czerwca na wschodzie Ukrainy i na południowym zachodzie Rosji upał sięgać może 38, lokalnie może nawet 40 stopni Celsjusza.

Rozbieżne prognozy odnośnie temperatur dla Polski

Jeszcze, dwie, trzy aktualizacje modeli temu upał w Polsce wydawał się być pewny i dość silny. Obecne wyliczenia modeli pogodowych wypierają gorące masy powietrza nieco na wschód. Co bardzo ciekawe, najnowsze (z wtorku) wyliczenia modeli pogodowych prognozują wręcz ochłodzenie w drugiej dekadzie miesiąca w naszym kraju. Podczas gdy jeszcze w weekend wydawał się, że na południowym wschodzie Polski upał sięgać może 32-33 stopni Celsjusza, obecne wyliczenia modeli pokazują znacznie niższe temperatury powietrza.

Upał odsunięty od Polski w najnowszych prognozach
Upał odsunięty od Polski w najnowszych prognozach

Powyżej prognozy europejskiego modelu ECMWF. Jeszcze niższe temperatury na początek drugiej dekady miesiąca ma dla nas amerykański model GFS. Wszystko przez to, że niż, który zaciągnie gorące masy powietrza na południowy wschód Europy, przetaczał będzie się przez nasz region. Jeśli scenariusz ten spełniłby się, mielibyśmy w Polsce do czynienia z bardzo dynamiczną, lokalnie niszczącą aurą. Jednak widzimy, że prognozy nie są jeszcze stabilne. Dlatego na chwilę obecną nie będę rozpisywał się na ten temat bardziej, ponieważ nie chcę wzbudzać niepotrzebnego niepokoju wśród mieszkańców. Jeśli prognozy ustabilizują się, będziemy informowali na ten temat niezwłocznie. Przeczytaj również: Prognoza pogody na 5 dni dla Polski