Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze już dziś. Będą podtopienia, gradobicia i liczne wyładowania atmosferyczne w Polsce. Wystąpi upałGwałtowne burze już dziś. Będą podtopienia, gradobicia i liczne wyładowania atmosferyczne. Wystąpić może także miejscami upał na zachodzie.

Na aurę w kraju wpływać ma rozległa i płytka zatoka niskiego ciśnienia utrzymująca się nad zachodnimi, środkowymi oraz południowymi obszarami Europy. Do naszej części Europy napływać będzie ciepłe powietrze – zarówno polarno-morskie z południowego – wschodu, jakie w regionach wschodnich, południowych i miejscami środkowych spowoduje przelotne, punktowo intensywne opady deszczu z burzami gradowymi, jak i suchsze polarno-kontynentalne, które zalegać ma jednak na mniejszym obszarze Polski.

Prognoza ciśnienia na poziomie morza na 9 czerwca 2023, 12Z według europejskiego modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

wyże baryczne i gwałtowne burze w Polsce
Wyż na północy, pole niżowe i niże na południu

Gwałtowne burze dziś nad Polską

W piątek jedynie nad morzem bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu i lokalne burze, zwłaszcza na południu kraju, możliwy grad. Zaczną rozwijać się już przedpołudniem. Miejscami na północy i w centrum prognozowana wysokość opadów burzach do 15-20 mm, na południu do 40 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 20°C, 21°C na południowym wschodzie do 26°C w centrum kraju i 30°C na zachodzie. Zatem może być to trzeci w tym roku dzień upalny. Jedynie w dolinach karpackich i nad morzem niższe wartości, od 17°C do 19°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Natomiast nad morzem także dość silny i w porywach do 65 km/h, północno-wschodni i wschodni. Co więcej czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Głównie szczytowych partiach Sudetów wiatr w porywach do 65 km/h.

Zobacz też: Susza na północy. Wysokie zagrożenie pożarami lasów. Koszmarne prognozy pogody dla Polski

Gwałtowne burze lokalnie. Prognoza burzowa na 9 czerwca 2023 według IMGW-PIB dla Polski

silne burze nad Polską
Gwałtowne burze, 9 czerwca 2023 r. w Polsce

Dziś energia dostępna drogą konwekcji sięgnie od 500-1100 J/kg. Pierwsze burze zaczną rozwijać się już przed południem. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw i rozwoju stref zbieżności wiatru, dochodzić ma do rozwoju chmur Cb w warunkach słabego przepływu mas powietrza, które lokalnie spowodują podtopienia. Tworzyć mają się pojedyncze komórki burzowe i słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe. Prędkość w całej troposferze okaże się niewielka, dlatego konwekcja nie będzie dobrze zorganizowana i długotrwała. Dochodzić może do lokalnych i dużych podtopień oraz zalań. Niektóre z burz mogą być nawet stacjonarne, bądź bardzo wolno przemieszczające. Śledź dane radarowe

Prognoza burzowa na 9 czerwca 2023 według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

Silne burze w Polsce
Gwałtowne burze na obszarze Europy. Prognoza ESSL

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz