Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze już dziś nad Polską. Wiemy, gdzie możliwe są gradobicia, ulewy i silny wiatr

Gwałtowne burze powstaną dziś nad Polską. Wiemy, gdzie zdarzą się gradobicia, ulewy i silny wiatr. Płynie do nas wilgotne powietrze ze wschodu, południowego wschodu, w którym z powodzeniem tworzyć będą się burze.

Dziś pogodę kształtuje na obszarze Polski rozległy ośrodek wyżowy z centrum ulokowanym nad wodami Morza Bałtyckiego. Nad Europą Południową, a dokładniej nad Morzem Śródziemnym znajduje się ośrodek niżowy. Dzięki takiemu położeniu wyżu i niżu, możliwa jest adwekcja wilgotnego, ciepłego i chwiejnego powietrze ze wschodu, południowego wschodu. Obszarem źródłowym masy są rejony Morza Czarnego. Różnica ciśnienia nad naszym krajem jest niewielka, dlatego też burze przemieszczać mają się powoli, powodując nawet występowanie podtopień.

Zobacz też: Powódź najsilniejsza od 100 lat. Śmiertelny kataklizm na południu. Dramatyczna pogoda

W pierwszej części dnia obszar naszego kraju jest przykryty zachmurzeniem niskim warstwowym, które wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego i temperatury będzie zanikać. Przewiduje się, że w godzinach popołudniowych zwłaszcza na południowym – wschodzie mają panować korzystne warunki do rozwoju pojedynczych komórek opadowych i burzowych. 

Prognoza burzowa na 20 maja 2023 według IMGW-PIB dla Polski

gwałtowne burze na południu
Gwałtowne burze mogą się dziś punktowo zdarzyć na południu

Gwałtowne burze w drugiej części dzisiejszego dnia

Chwiejność termodynamiczna w południowej części Polski sięgnąć może dziś 600-1200 J/kg. Będzie także duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza, przekraczając 30 mm. Pionowe i kierunkowe uskoki wiatru przyjmą niskie wartości do 10 m/s, dlatego burze nie powinny okazać się długotrwałe.

Prognoza burzowa na sobotę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

gwałtowne burze w Polsce
Silne burze możliwe dziś na południu

Na południu kraju rozwojowi burz może sprzyjać orografia terenu, wymuszając inicjacje głębokiej wilgotnej konwekcji. W czasie przechodzenia ośrodków burzowych możliwe opady do 15-30 mm, punktowo do 40 mm, jak i tez grad do 1-2 cm. Pierwsze burze mogą powstać około południa. Gwałtowne burze mogą pojawić się już około godzin południowych. Najwięcej burz wystąpi pomiędzy 14 a 18. Wieczorem i w pierwszej części zaczną one zanikać.

Prognoza burzowa na sobotę według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

silne burze 20 maja 2023 r.
Burze w Polsce, 20 maja 2023 r .

Wędrować mają komórki burzowe ze wschodu na zachód, północny zachód z niewielką prędkością, mając na uwadze słaby przepływ mas powietrza na poziomie sterującym. Zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.

Na pozostałym obszarze kraju energia dostępna drogą konwekcji będzie zdecydowanie mniejsza (300-500 J/kg), niemniej jednak inicjacja głębokiej konwekcji będzie możliwa głównie ze względu przez występowanie lokalnych linii zbieżności wiatru. Kierunek przemieszczania się powstałych chmur Cumulonimbus będzie taki sam jak w przypadku obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia. Temperatura powietrza w okolicach 24 °C oraz temperatura punktu rosy zbliżona do 20 °C w połączeniu z brakiem warstwy hamującej konwekcję może skutkować silniejszymi opadami deszczu, które jednak nie powinny przekraczać 15 mm. Największa intensywność burz przypadnie na godziny wieczorne i nocne – przewiduje Sławomir Sulik z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz