Powódź najsilniejsza od 100 lat. Śmiertelny kataklizm na południu. Dramatyczna pogoda

Dramatyczne doniesienia spływają z Włoch. Po nawałnicach i ulewnych opadach deszczu wciąż rosną ich dramatyczne skutki. Powódź w wielu regionach Włoch nabrała już miana katastrofy pogodowej. Mieszkańcy wielu miast i miasteczek przeżyli prawdziwy pogodowy kataklizm.

Powódź we Włoszech. Dlaczego do tego doszło?

W sieci wrze. Pod postami na portalach informacyjnych i pogodowych uaktywniły się osoby widzące koniec Świata i nadchodzące plagi egipskie. Jednak powódź we Włoszech można w dość prosty sposób wytłumaczyć od strony nazwijmy to „naukowy”. Przez wiele dni sytuacja baryczna nad Europą rysowała się następująco. W północnej części i na wschodzie Europy rozbudowane są silne wyże. Na południu zaś powstają kolejne, bardzo zasobne w wilgoć ośrodki niżowe. Niże te, blokowane przez wyże z północy i wschodu, przez wiele dni „psują” pogodę właśnie w regionie Włoch i Bałkanów.

Niże zablokowane przez wyże. Powódź we Włoszech ma jasną przyczynę
Powódź we Włoszech. Niże zablokowane w regionie

Podobną sytuację obserwujemy na powyższej mapie barycznej na dzisiejszy dzień. Wyże blokują wędrówkę niżu od północy i wschodu. Tym samym niż zostaje niejako „uwięziony” właśnie w regionie Włoch. W jego północnej części dochodzi do opadów wielkoskalowych i ulew. Opady te trwają przez wiele godzin. Są na północy Włoch regiony, w których deszcz pada od ubiegłego wtorku, środy. Niestety potężne ulewy i burze prognozowane są dla Włoch również w rozpoczynający się weekend. Poniżej prognoza sum opadowych od piątku do niedzieli.

Powódź na południu. Kolejne ulewy we Wloszech
Powódź na południu. Dalsze opady deszczu w prognozach

Najwięcej deszczu spadnie w najbliższych godzinach w rejonie Turynu oraz na Sardynii. Podczas gdy na północy Włoch będą to opady ciągłe, tak na Sardynii i południu Półwyspu Apenińskiego przejdą silne burze. Jednak najgorzej prognozy pogody wyglądają znów dla północnych Włoch. W regionie spadnie ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy. Problem w tym, że większość rzek w regionie już wylały ze swoich koryt. Kolejna porcja wody tylko pogłębi już i tak dramatyczną powódź. Przeczytaj również: Upał wdziera się do Europy. Jakie temperatury w Polsce?

Powódź we Włoszech przynosi ofiary śmiertelne

Na północy Włoch trwa masowa ewakuacja mieszkańców. Władze potwierdzają, że ze swoich domów ewakuowano już ponad 25 tysięcy osób. Poziom ponad 20 rzek w regionie wciąż rośnie. Końca kataklizmu nie widać, więc można spodziewać się, że liczba osób ewakuowanych i ofiar śmiertelnych będzie rosła.

Już 18 maja Agencje donosiły o 11 ofiarach śmiertelnych. W nocy z 19 na 20 maja wiadomo już, że powódź we Włoszech przyniosła śmierć przynajmniej 14 osób. W większości są to osoby starsze, porwane przez nurt fali powodziowej lub zaskoczone przez wielką wodę i falę błota we własnych domach.

Oczywiście, każda śmierć jest zawsze największym ludzkim dramatem, jednak powódź we Włoszech przyniesie potężne straty materialne. Błoto zalewa nie tylko miasta i miasteczka. Z powodu lawin błotnych, czy osuwisk olbrzymie straty materialne poniosą również włoscy rolnicy. Powódź przyniesie olbrzymie straty w uprawach.

Kiedy pogoda poprawi się?

Na koniec zostawiam optymistyczne wieści. W przyszłym tygodniu aktywne, zasobne w wilgoć niże odpuszczą w regionie. Na mapach barycznych widać nawet ośrodek wysokiego ciśnienia.

Wyż przyniesie poprawę pogody
Wyż przyniesie poprawę pogody w regionie

Podczas gdy ulewy nawiedzały Włochy przez ponad tydzień, po weekendzie pogoda zmieni się. Nie zrobi się całkiem spokojnie, jednak ulewy tak silne jak w ostatnich dniach Włochom już nie grożą. Oczywiście, będą pojawiały się burze. Lokalnie nawet silne, jednak nie powinny one pogorszyć sytuacji hydrologicznej na większym obszarze. Najważniejsze, że pojawi się słońce. Trzymamy kciuki za Włochów, by powódź skończyła się jak najszybciej i by kolejne dni nie przynosiły już tak dramatycznych doniesień z południowej Europy. Według wielu jest to najsilniejsza i najbardziej dramatyczna powódź we Włoszech od stu lat. *źródło obrazka tytułowego – zrzut ekranu z filmiku CBSNews na portalu Youtube