Gwałtowne burze znów nad Polską. Ponowne podtopienia na Podhalu i groźba lokalnych powodzi błyskawicznych. Gdzie jest burza, 21.08.2022?

Gwałtowne burze pojawiły się dziś nad Polską. Głównym zagrożeniem okazują się opady o charakterze burzowym, skutkując miejscowymi podtopieniami. Jest pewne ryzyko kolejnej powodzi błyskawicznych.

Gwałtowne burze w niedzielę nad Polską. Szczególnie intensywne na południu

Nasza część Europy pozostaje w dalszym ciągu w układzie siodłowym. Charakteryzuje się on naprzemiennym występowaniem niżów i wyżów. Zasadniczo Polska jest w bruździe obniżonego ciśnienia, w której zalega pofalowany front atmosferyczny rozdzielający cieplejsze i chwiejne powietrze na wschodzie od chłodniejszego po zachodniej stronie frontu.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 21.08.2022, 18 UTC dla Polski

Gwałtowne burze znów nad Polską. Ponowne podtopienia na Podhalu i groźba lokalnych powodzi błyskawicznych. Gdzie jest burza, 21.08.2022?
Groźne burze dziś

Gwałtowne burze w niedzielę. Zagrożeniem okazują się głównie opady pochodzenia burzowego dziś w Polsce

Strefa frontowa zalega od południowej, przez centralną aż po północną część naszego kraju. W środkowej i górnej troposferze zaznacza się górna zatoka w polu geopotencjału. Rozciągająca się od Morza Północnego nad Europe Środkową i Południową. Energia dostępna drogą konwekcji nie jest dziś wysoka i nie przekracza 1000 J/kg. Pionowe ścinanie wiatru wynosi w warstwie 0-6 km do 15-20 m/s. Lokalnie zaznaczać może się również podwyższony skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km, przekraczając miejscami 200 m2/s2. Wyraźnie podwyższone wskaźniki kinematyczne są w pobliżu strefy frontowej.

Najbardziej dogodne warunki do rozwoju burz po wschodniej stronie frontu pofalowanego

W pobliżu frontu pojawiają się ruchy wstępujące, które wymuszają unoszenie wilgotnego, ciepłego powietrza. Większość burz formuje się jednak na lokalnych strefach konwergencji wiatru. Chmury burzowe przemieszczają się dziś na ogół z południa na północ, więc równolegle do linii frontu. Niektóre z burz jednak mają odchylenie na północny-zachód i zachód. Wysokość opadów w burzach sięgać może do 20-50 mm, punktowo na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem, sięgając nawet 60-80 mm, prowadząc do rozległych podtopień, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Z najsilniejszych burz możliwe są opady gradu o średnicy do 1-3 cm. Największe gradziny możliwe z superkomórek burzowych, o czym będziemy informować w kolejnych wpisach na łamach naszego portalu.

Gwałtowne burze lokalnie. Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB)

Dynamiczna pogoda, 21 sierpnia 2022
https://youtu.be/5aq2gttsSwU

Niestety, drugi dzień z rzędu Podhale jest nawiedzane przez nawalne opady deszczu i burze. Ponownie dochodzi podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Znacząco wzrośnie też poziom rzek przepływających przez okolice Zakopanego i Nowego Targu – informuje Artur Surowiecki, prezes stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Gwałtowne burze dziś. Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym z godziny 17:30 czasu lokalnego wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi dla Polski

liczne burze dziś
Zjawiska o charakterze konwekcyjnym

Najgroźniejsze zjawiska na południu Polski

Burze występują również nie tylko na Podhalu. Grzmi we wschodniej części woj. małopolskiego. Najaktywniejsza elektrycznie burza występuje na północny-zachód od Tarnowa. Prawdopodobnie na pograniczu trzech województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i łódzkiego pojawiła się superkomórka burzowa, a dokładniej na wschód, północny-wschód od Koniecpola. Zmierza ona stopniowo w kierunku Częstochowy. Zjawiska burzowe występują również w zachodniej części woj. mazowieckiego, jak i też na Kujawach oraz Warmii i Mazurach. Porywy wiatru w burzach do 70-80 km/h. Ilość i natężenie burz jest jednak na ogół mniejsze niż w ostatnich dniach. Na stacji w Nowe Bystre spadło 36 mm w 1,5h, z czego aż 31 mm w godzinę. W Jurgowie na prywatnej stacji (PWS) zmierzono 30 mm opadu w niecałe 40 minut. Raport ten widnieje w ESWD i ma status (QC0+). Dlatego, że burze są zjawiskami lokalnymi, zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i detektory online.

Gwałtowne burze w niedzielę lokalnie w naszej części Europy. Dane z detektorów wyładowań dla Polski i obszarów przyległych według sieci Blitzortung

Wyładowania atmosferyczne
Burze w ciągu minionych 120 minut