Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał do 35°C, spodziewane również noce tropikalne. Oczekiwane są także gwałtowne burze powodują szkody w Polsce.
Pogoda długoterminowa. Sierpień zapisze się jako miesiąc ciepły w naszej części Europy. Trzecia dekada mijającego miesiąca ma zaskakiwać wysokimi temperaturami
Wygląda na to, że trzecia sierpnia zapisze się w Polsce z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Coraz więcej wskazuje, że najwięcej dni upalnych będzie we wschodniej i centralnej części kraju, gdzie pojawiać mają się regularnie dni upalne połączone z wysoką wilgotnością powietrza. Krótkim przerywnikiem od wysokich temperatur okażą się lokalne burze, które gdzieniegdzie spowodują szkody. Niewykluczone, że większe i dłuższe ochłodzenie nadejdzie dopiero na przełomie sierpnia i września, lecz jego skala może ulec jeszcze zmianie.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na najbliższe 10 dni według modeli GFS/CFSR
Wiele dni z dynamiczną pogodą w Polsce. Burze będą jednak lokalne
Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami nie będzie większych zmian w polu ciśnienia i geopotencjału. Nad wschodnią częścią Starego Kontynentu utrzyma się silny wyż. Jednak nad północną i zachodnią częścią Europy zaznaczą się ośrodki niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi. Różnica ciśnienia w Europie Środkowej i Wschodniej nie okaże się duża, dlatego też nie przewiduje się silnego przepływu mas powietrza. Zatem w takich warunkach lokalne burze przynosić będą nawalne opady prowadzące do podtopień, dużo wyładowań, czasem zagrożenie ze strony silnych porywów konwekcyjnych. nie można wykluczyć nawet lokalnych, lecz na ogół krótkotrwałych powodzi błyskawicznych na skutek dużej akumulacji opadów w krótkim czasie. Zalecamy śledzić zobrazowania radarowe i detektory, które powiedzą nam gdzie dokładnie pada i grzmi online.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 21.08.2022 do 27.08.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020
Nie zabraknie opadów i burz. Teoretycznie do końca sierpnia burze możliwe są lokalnie w całym kraju codziennie o zróżnicowanym natężeniu
Północ i zachód Polski znajdzie się najczęściej w polu podwyższonego ciśnienia. Natomiast południe, centrum i wschód w obszarze obniżonego ciśnienia do końca sierpnia. Okresami popada w całej Polsce, lecz będą to na ogół opady pochodzenia burzowego. Mocno nierównomierne i ograniczone obszarowo. Nie poprawiające zbytnio sytuacji hydrologicznej. Formujące się zarówno wewnątrzmasy na lokalnych strefach zbieżności wiatru, jak i też w obrębie frontów atmosferycznych i zatok niskiego ciśnienia, które wymuszą ruchy wstępujące.
Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Modele sygnalizują, że napływ bardzo ciepłego, wilgotnego i chwiejnego powietrza zacznie wkraczać w najbliższy poniedziałek nad cały pas wschodniej Polski. Pojutrze przesunie się dalej zachód, do głębi kraju, sprzyjając rozwojowi procesy głębokiej, burzowej konwekcji z mocno uwodnionymi (ulewne / nawalne opady deszczu, punktowe gradobicia, lokalnie silne porywy wiatru) oraz aktywnymi elektrycznie formacjami burzowymi.
Niepewne prognozy opadów konwekcyjnych i lokalne burze w Polsce, które wprowadzają zamieszanie w prognozach
Warto również porównać sobie prognozy wysokości opadów za okres od 21.08.2022, 00Z do 31.08.2022, 00 UTC według modelu GFS. Widzimy, że szczególnie dużo powinno popadać na zachodzie, południowym-zachodzie i południu kraju. Na wschodzie opadów amerykański model praktycznie nie widzi. Wydaje się jednak, że w przyszłym tygodniu lokalne burze nawiedzą również wschód, przyczyniając się miejscami do dużych akumulacji opadów.
Prognoza wstępna akumulacji opadów za okres od 21.08.2022 do 31.08.2022 według GFS
Lokalny charakter opadów burzowych utrudnia precyzyjne prognozowanie zasięgu i natężenia opadów
Jeszcze większe sumy opadowe prognozuje do końca sierpnia model europejski ECMWF. Widzimy miejscami sumy przekraczające 100 mm. Będą to głównie opady pochodzenia burzowego. Największą kumulacje opadów do końca sierpnia dostrzegamy w woj. dolnośląskim, ale prognozowane lokalnych opadów burzowych sprawia dużo problemów modelom pogodowym. Do końca miesiąca praktycznie codziennie występować będą burze.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane wstępnie sumy opadowe za okres od 21.08.2022, 00Z do 31.08.2022, 00 UTC według ECMWF
Upał pojawić ma się początkowo we wschodniej i centralne Polsce, następnie przesunie się najprawdopodobniej na zachód w drugiej części najbliższego tygodnia
Początkowo upał może zaznaczać się szczególnie we wschodniej i centralnej części Polski. Przynajmniej do środy według prognoz modelu amerykańskiego utrzyma się na tym obszarze. W kolejnych dniach na skutek rozprzestrzeniania się rozgrzanej masy zwrotnikowej zacznie on obejmować południu i zachód kraju. Płynąć ma do nas rozgrzana masa ze wschodu, południowego-wschodu. Upalna może być końcówka przyszłego tygodnia, kiedy to powyżej 30°C/34°C będzie w wielu regionach. Niewykluczone, że miejscami temperatura w klatkach meteorologicznych sięgnie 35°C. Nocami towarzyszyć mogą nam nieprzyjemne noce tropikalne, co przy wysokiej wilgotności względnej i temperaturze utrudniać będzie nam wypoczynek w pomieszczeniach bez klimatyzacji.
Pogoda długoterminowa. Wyjątkowo gorąca i upalna trzecia dekada sierpnia w Polsce
Nieco słabszy i ograniczono obszarowo upał widzi ponownie model ECMWF. Niewykluczone, że spora ilość zachmurzenia, lokalne opady i burze ograniczą potencjał do dziennego nagrzewania się przypowierzchniowych warstw troposfery i nie będzie 34°C/35°C, a zaledwie 30°C/33°C w najcieplejszych dniach.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Nie powinno zabraknąć również nocy tropikalnych, które szczególnie częste mogą być w centrum, południu i częściowo wschodzie kraju. Nie tylko na tym obszarze często nocami temperatura nie spadnie poniżej 20°C na stacjach pomiarowych IMGW-PIB.
Prognoza orientacyjnej minimalnej temperatury na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Interesująco wygląda również orientacyjna średnia dobowa temperatura za 10 dni. Sygnalizuje ona nam kulminacje termicznego lata w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca. Najcieplej powinno być w centrum, wschodzie. Niewiele chłodniej na zachodzie i południu, natomiast najniższe wartości na Suwalszczyźnie, okresami nad morzem, gdzie zaznaczy się bryza i w rejonach podgórskich. Szczególnie na Podhalu i Sudetach. Nie przewiduje się ustanawianie nowych rekordów temperatury na stacjach synoptycznych. Jednak dni gorące i upał może być uciążliwy ze względu na wysoką wilgotność powietrza.
Wyliczana średnia dobowa temperatura na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda długoterminowa. Wiązki modelu GFS pokazują spadek temperatury dopiero na przełomie sierpnia i września w Polsce. ECMWF chłodniejszy od modelu amerykańskiego
Na sam koniec sprawdzimy prognozy wiązek pochodzące z modelu GFS i ECMWF dla Warszawy. Sygnalizują one nam wyraźnie utrzymującą się temperaturę powyżej normy w ostatniej dekadzie sierpnia. Dopiero na przełomie sierpnia i września może nadejść zauważalne i dłuższe ochłodzenie, lecz temperatura może utrzymać się powyżej normy. Ustąpić mogą jednak na początku przyszłego miesiąca dni upalne oraz gorące. Zaczną dominować umiarkowane temperatury najprawdopodobniej, chociaż okresowe powroty gorących mas powietrza mogą się zdarzyć na początku meteorologicznej jesieni, która rozpocznie się już 1 września 2022. We wrześniu spodziewamy się dni gorących i upalnych, a nawet silnych burz o lokalnym charakterze. Będzie ich jednak mniej niż w sierpniu.
Prognoza wiązek dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) dla Warszawy według modelu GFS
Także model ECMWF sugeruje, że trzecia dekada sierpnia zapisze się z dominacją na ogół ciepłych, a nawet gorących i wilgotnych mas powietrza. Zarówno model GFS, jak i też ECMWF widzi wyraźny spadek temperatury na przełomie sierpnia i września w okolice wartości nieco powyżej normy. Dalej będzie ciepło, ale prawdopodobnie nie aż tak jak w ostatniej dekadzie sierpnia.
Wiązki modelu ECMWF na 16 dni dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g)
Upalne dni będą występować do końca sierpnia okresami w Polsce
Na sam koniec zerknijmy jeszcze na prognozy wiązek dla wysokości 2 metrów n.p.g. Dostrzec możemy, że model GFS jest znacznie cieplejszy niż jego europejski konkurent ECMWF. Widzi on nawet przekroczenie 35°C w nadchodzącym tygodniu. Spora ilość dni upalnych jest sygnalizowana przez ten model amerykański, lecz nie do końca wiadomo czy tyle aż ich będzie. Powietrze płynące do Polski ma być zasobne w wilgoć, dlatego też z powodzeniem w tej masie tworzyć ma się zachmurzenie kłębiaste, lokalne opady i burze, które mogą ograniczać dzienne wzrosty temperatury.
Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Warszawy, wysokość 2 m.n.p.g
Dostrzegamy, że nieco chłodniejszy, ale w dalszym ciągu gorący i upalny jest model ECMWF. Przekroczenie 30°C/33°C jest bardzo prawdopodobne w przyszłym tygodniu, ale będzie to zależeć od ilości chmur, opadów i lokalnych burz, które trudno prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym. Stopniowy spadek wartości na termometrach jest prognozowany przez niego dopiero na przełomie sierpnia i września.
Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek pochodzące z modelu ECMWF na przełom sierpnia i września, wysokość 2 m.n.p.g dla Warszawy
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał do 35 stopni i noce tropikalne nie odpuszczą. Będą też gwałtowne burze powodujące szkody w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.