Burze i nawałnice znów będą dziś niszczące. Ulewy 30-40 mm/m2, gradobicia i silny wiatr

Dzisiejszy dzień znów przyniesie niszczące burze i nawałnice. Część z Was zastanawia się dlaczego użyłem określenia niszczące? Otóż burze, które pojawią się nad Polską dziś, czy pojawiały się wczoraj są niszczące. Lokalnie, ale zdecydowanie niosące bardzo duże szkody. Wystarczy wspomnieć powodzie błyskawiczne z południa kraju, które opisywaliśmy wczoraj po południu na stronie. Dzisiejszy dzień przyniesie równie silne burze i nawałnice. Znów największym zagrożeniem ze strony pogody będą opady, które lokalnie mogą być nawalne. Zapraszam na prognozę konwekcyjną na niedzielę 21 sierpnia 2022.

Spis treści:

Burze i nawałnice w Polsce. Dlaczego dojdzie do ich rozwoju?

Główną przyczyną pojawienia się dziś burz w Polsce jest płytki ośrodek niżowy z nad Skandynawii oraz pofalowany front atmosferyczny, jaki znajduje się dziś nad Polską. Najsilniejsze burze rozwiną się jednak na lokalnych zbieżnościach wiatru.

Burze i nawałnice nad Polska. Cape nie zachwyca
Burze dziś nad Polską. Cape nie zachwyca

Parametr MLCAPE nie będzie dziś szczególnie wysoki. W pasie przyfrontowym (pas centralny kraju) osiągnie on wartość około 1000 J/kg. Na uwagę zasługuje parametr SRH, który osiągać dziś może wartości nawet do około 200 m2/s2. Parametr SRH określa potencjał do wystąpienia rotacji. Upraszczając, jeśli SRH jest wysokie, to na danym obszarze istniej spory potencjał na powstanie superkomórek burzowych. Przy takich wartościach tego parametru nie wyklucza się również powstania trąby powietrznej. O tym jednak w dalszej części wpisu. Bardzo ważnym parametrem, który wpłynie na dzisiejsze burze jest PW. To wodność troposfery, która wpływa na wydajność opadową burz. Dziś PW przekraczać będzie na południu kraju 40 mm. Dlatego dzisiejsze burze znów przyniosą bardzo intensywne, lokalnie na południu Polski nawalne opady deszczu. Do rozwoju burz dochodziło będzie wzdłuż linii front, na lokalnych zbieżnościach wiatru, które wspomagały będą procesy konwekcyjne. Zobacz również: Upał znów uderzy w Polskę. Do 37 stopni jeszcze w sierpniu.

Gdzie burze będą najbardziej groźne

Podczas gdy wiele miast i miasteczek południowej Polski nadal szacuje straty po wczorajszych nawałnicach i ulewach, dziś pogoda znów będzie groźna w tych regionach. Poniżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez Polskich Łowców Burz.

Burze i nawałnice uderzą dziś w Polskę. Mapa ostrzeżeń Polskich Łowców Burz
Burze i nawałnice w Polsce. Prognoza ostrzeżeń PŁB

Widać, że burze wystąpią dziś w pasie Polski centralnej. Od Małopolski, Śląska i Opolszczyzny, przez centrum po Warmię i Mazury pogoda dziś może być niebezpieczna. W mojej opinii najsilniejsze nawałnice powstaną dziś w godzinach popołudniowych na południu zagrożonego obszaru. Do rozwoju ilku superkomórek dojdzie prawdopodobnie w Małopolsce i na Śląsku. W przypadku, gdy taki scenariusz się spełni największym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu oraz gradu do 3 cm. Dzisiejsze burze przemieszczały będą się bardzo wolno, dlatego ryzyko dużych sum opadowych jest wysokie. Znów, podobnie jak wczoraj, mieszkańcy południa kraju muszą przygotować się na ulewy, które przyniosą niszczące powodzie błyskawiczne. Dość realny jest dziś ryzyko powstania trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. O tym informowali będziemy na bieżąco, jednak dziś głównym zagrożeniem pozostaną nawalne opady deszczu.

Burze wysapią dziś w Polsce. Mapa ostrzeżeń IMGW
Burze dziś w wąskim pasie Polski

Jeszcze bardziej obszar zagrożony burzami zawęzili dziś pracownicy IMWG. Widać, że synoptycy Instytutu są przekonaniu, że najsilniejsze burze wystąpią w wąskiej strefie związanej z frontem strefie zbieżności wiatru. Jednak mapa ostrzeżeń IMGW pokrywa się w znacznym stopni z mapą PŁB. Śmiało możemy zakładać więc, że to właśnie na obszarach z powyższych map ostrzeżeń wystąpią dziś najsilniejsze burze.

Kiedy pogoda znów uspokoi się?

Burze szaleją nad Polską również podczas ostatnich nocy. Z pewnością zadajcie sobie pytanie, czy podobnie będzie również w nocy z niedzieli na poniedziałek. Odpowiadając na pytanie, tak, konwekcja będzie występowała w Polsce w nocy z niedzieli na poniedziałek. Uspokajając jednak, nie powinny być to zjawiska tak silne jak w niedzielne popołudnie, czy choćby podczas poprzedniej nocy. Zjawiska konwekcyjne występowały będą na obszarach bardzo podobnych do tych zagrożonych nawałnicami w dzień. Pogoda w nocy znacznie uspokoi się, jednak nie oznacza to, że przestanie być groźnie. Burze lokalnie mogą być w pasie centralnym kraju bardzo aktywne elektrycznie. Wciąż również dużym ryzykiem ze strony układów konwekcyjnych będą intensywne opady deszczu. Przeczytaj również pogodę na 21 sierpnia 2022. W tym wpisie opisuję więcej parametrów pogodowych na niedzielę, jak wiatr, ciśnienie, czy temperatury powietrza.