Pogoda na 21 sierpnia 2022. Chłód w części kraju. Niszczące zjawiska pogodowe znów nad Polską

Nad Polską nadal znajduje się chłodny front atmosferyczny związany z niżem Karen. Ostatnie dni to bardzo wysokiego temperatury w kraju oraz codzienne, lokalne nawałnice. Pogoda na 21 sierpnia nie przyniesie zmian jeśli chodzi o groźne zjawiska. Zmiany nadejdą dziś w związku z temperaturami powietrza. W części kraju zrobi się po prostu chłodno. Podczas gdy upał za kilka dni uderzy znów z wielką siłą, dziś odpoczniemy od wysokich temperatur.

Sytuacja baryczna w Polsce. Pogoda na 21 sierpnia
Pogoda na 21 sierpnia. Sytuacja baryczna

Europa Zachodnia dostaje się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Silny, rozległy wyż panuje daleko na wschodzie Europy. Na południowy wschód od Polski wykształcił się płytki, ale aktywny niż. W połączeniu z frontem chłodnym, przyniesie on burze i gorszą aurę w regionie. Zapraszam na szczegóły prognozy pogody na 21 sierpnia.

Gorąco już tylko w części kraju. Duży kontrast termiczny

Pogoda na 21 sierpnia przyniesie bardzo ciekawe zjawisko pogodowe w kraju. Podczas, gdy na Podkarpaciu prawdopodobnie pojawi się upał, na Śląsku, czy Opolszczyźnie słupki rtęci wskazywały będą dziś zaledwie 16-17 stopni Celsjusza. Z czym to jest związane? Odpowiem poniżej, tymczasem na grafice prognoza temperatury na niedzielę 21 sierpnia.

Temperatury na 21 sierpnia 2022 dla Polski
Pogoda na 21 sierpnia. Chłodniej w wielu miejscach Polski

Zdecydowanie chłodniej dziś w pasie od pomorza środkowego, przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk i wspomniany Śląsk z Opolszczyzną. Wpływ na to ma front atmosferyczny, za którym napływa nieco chłodniejsze powietrze morskie. Jednak głównym czynnikiem wpływającym na niskie temperatury będzie dziś zachmurzenie frontowe, które szczelnie odcina dopływ promieni słonecznych do powierzchni Ziemi. Zresztą, zobaczcie sami. Poniżej zrzut z obrazu satelitarnego dostępnego na sat24.com.

Zachmurzeie nad Polską od rana w niedzielę
Pogoda na 21 sierpnia. Dużo chmur nad Polską

Widać z jak gęstym zachmurzeniem mamy dziś do czynienia na zachodzie, południu, północy i częściowo w centrum kraju. Zupełnie inny rodzaj aury przyniesie pogoda na 21 sierpnia na wschodzie Polski. Tutaj już od niedzielnego poranka mnóstwo słońca, a zachmurzenie tylko lokalnie. Będzie to miało decydujący wpływ na temperatury powietrza. Podczas, gdy na zachodzie będzie dziś chłodno, wschód Polski wciąż z przyjemnymi, letnimi temperaturami powietrza. Upał wystąpi dziś tylko lokalnie na południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze Polski Wschodniej, gorąco, ale nie upalnie od 24 do 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na 21 sierpnia znów przyniesie burze

Tak jak wspomniałem powyżej, dziś nad częścią kraju od rana zalega warstwa zachmurzenia. Pojawiają się burze i opady ciągłe. Obecnie pada w większości regionów na zachodzie Polski. Poniżej aktualny zrzut ekranu z radaru opadów dostępnego na stronie Awiacja IMGW.

Pogoda na 21 sierpnia. Dużo deszczu w części Polski
Pogoda na 21 sierpnia. Opady w części kraju

Deszcz nie pada i nie będzie padał do końca dnia na wschodzie Polski. Tutaj piękna, słoneczna i letnia aura utrzyma się przez cały dzień. W pozostałej części kraju będzie albo deszczowo, albo rozwiną się burze, które lokalnie znów będą bardzo silne. Dzisiejsze zjawiska burzowe kolejny dzień niosły będą przede wszystkim nawalne opady deszczu. Głównym ryzykiem będą podtopienia, zalania, a na terenach podgórskich Śląska i Dolnego Śląska nawet lokalne powodzie błyskawiczne. Grzmi już od rana na granicy Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Jedna najsilniejszych burz spodziewamy się znów w godzinach popołudniowych i wieczornych w pasie centralnym kraju. Więcej na temat dzisiejszych burz i nawałnic w prognozie konwekcyjnej, która ukaże się na stronie głównej około godziny 9.30. Wiatr dziś w Polsce odczuwalny tylko w burzach. Na obszarach wolnych od zjawisk konwekcyjnych wiatr będzie dziś praktycznie nieodczuwalny. Ciśnienie atmosferyczna na stałym poziomie około 1010 hPa. Po południu i w nocy z niedzieli na poniedziałek ciśnienia może nawet nieznacznie rosnąć.