Niszczące burze pojawiają się dziś lokalnie nad Polską. Na południu kraju zgodnie z wcześniejszymi prognozami pojawiła się nagła powódź błyskawiczna i spowodowała ogromne zniszczenia. Ludzie gdzieniegdzie stracili niestety dobytek całego życia.
Niszczące burze nad Polską. Na południu kraju wystąpiła dziś gwałtowna powódź błyskawiczna
Zgodnie z prognozami nad Polską pojawiły się intensywne zjawiska burzowe, które gdzieniegdzie miały siłę niszczącą. Szczególnie duże szkody zaobserwowano w woj. małopolskim, gdzie pojawiła się powódź błyskawiczna. Z uwagi na dużą wodność atmosfery. Stosunkowo niewielką prędkość przemieszczania dochodziło i w dalszym ciągu dochodzi miejscami w naszej części Europy do znacznej akumulacji opadów o charakterze burzowym. Informowaliśmy już wcześniej, że na południu naszego kraju utworzyła się burza wielokomórkowa, która następnie przesunęła się na północny-zachód. Z biegiem czasu burza wielokomórkowa dotarła nad woj. śląskie.
Wyładowania atmosferyczne od drugiej części nocy z piątku na sobotę do godzin późno wieczornych, 20.08.2022 dla Polski i obszarów przyległych
Niszczące burze przeszły przez południe Polski. Groźne superkomórki burzowe na zachodzie, częściowo centrum i północy kraju dziś
Na skutek niewielkiej prędkości przemieszczania, dużej zawartości wody opadowej w pionowym słupie powietrza, dochodziło miejscami do bardzo dużej akumulacji opadów konwekcyjnych. Najgorsza sytuacja ma miejsce na Podhalu, w południowej części woj. małopolski. Bardzo duże szkody na skutek obfitych opadów objęły takie miejscowości jak Ciche, Nowe Bystre (gmina Poronin), Ratałów (gmina Czarny Dunajec). Drogi w wielu miejscach zamieniły się w rwące potoki i to w zaledwie parę minut. Na skutek gwałtownych opadów burzowych zalanych zostało kilkanaście domów. Wiele dróg zostało poważnie uszkodzonych. Wiele osób nie było przygotowanych na tak nagłe i nawalne opady konwekcyjne. W ciągu kilku minut zostali oni nagle zalani. Na szczęście nikt nie został ranny ani też nie zginął. Straty jednak liczone są w milionach złotych.
Naziemne stacje pomiarowe wchodzące w skład sieci IMGW zmierzyły w krótkim czasie nadzwyczaj duże sumy opadowe na południu. W wielu miejscach sięgnęły one 30-90 mm, prowadząc do rozległych zalań, a nawet nagłej powodzi błyskawicznej w południowej części woj. małopolskiego.
Warto również wspomnieć o zanotowanej bardzo dużej sumie opadowej na stacji IMGW w miejscowości Nowe Bystre, gdzie całościowa akumulacja opadu burzowego sięgnęła 88,2 mm. W zaledwie godzinę na tej stacji pomiarowej spadło aż 66,6 mm. IMGW informuje, że natężenie 10 minutowe potrafiło sięgać na stacjach nawet 15 mm na mkw w woj. małopolskim. Żadna kanalizacja deszczowa nie jest w stanie przyjąć tak dużej ilości wody w krótkim okresie czasu. Opady burzowe nie mają zazwyczaj tendencji do wsiąkania w glebę, większość spływa i powoduje poważne szkody przy dużym natężeniu.
Training storms, czyli niszcząca burza wielokomórkowa w Polsce, 20 sierpnia 2022
Sprawcą tak dużych szkód okazało się zjawisko training storms. Było one dobrze widoczne na zobrazowaniach radarowych z sieci POLRAD w rejonie Zakopanego i Nowego Targu. Na skutek przechodzenia kilku komórek nad jednym obszarem, dochodziło do dużej akumulacji opadów o charakterze konwekcyjnym. Prowadziło to w krótkim okresie czasu do wystąpienia podtopień, a nawet lokalnej powodzi błyskawicznej na południu.
Niszczące burze, które występowały w godzinach południowych na południu Polski zanikły. Jednak na północy i w centrum kraju uformowały się liczne i silne burze, gdzie ich podstawowym zagrożeniem okazują się intensywne opady deszczu. Przed godziną 21 najsilniejsze ośrodki burzowe występują w rejonie Bydgoszczy, Starogardu Gdańskiego i Olsztyna. Niektóre z burz są typowymi superkomórkami z potencjałem do przynoszenia opadów dużego gradu. Na przykład w rejonie Kościerzyna obserwujemy lewoskrętną superkomórkę burzową. Natomiast nad Bydgoszcz skierowała się niebezpieczna prawoskrętna burza z rotującym prądem wstępującym. Obrazy radarowe sugeruje duży potencjał do wystąpienia opadów gradu. Prognozuje się, że w kolejnych godzinach mogą miejscami występować gwałtowne niszczące burze. Szczególnie w pierwszej części nocy, potem zaczną słabnąć. W naszej części Europy zalega gorąca masa powietrza, w której z powodzeniem na liniach konwergencji wiatru nadal mogą formować się burze o dużej aktywności elektrycznej.
Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań za okres od 18:45 do 20:45 dla Polski
IMGW informuje, że w nocy z soboty na niedzielę burze występować będą przede wszystkim w pasie od Wielkopolski, przez Kujawy, po Pomorze i Warmię. Burzom towarzyszyć będą silne opady deszczu, przeważnie do 25-40 mm, jednak lokalnie sumy mogą osiągać 50 mm. W pierwszej połowie nocy trzeba się także liczyć z możliwością występowania porywów wiatru do 70-80 km/h oraz opadów gradu (maksymalnie o średnicy 1-3 cm), punktowo w zasięgu burz superkomórkowych o większej średnicy. W mniejszej ilości burze mogą formować się także na południu – tutaj jednak nie powinny przynosić większych sum opadów niż 20-35 mm, porywy nie będą przekraczać 70 km/h, opady gradu także nie są spodziewane – poinformowało BPM Białystok.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Niszczące burze pustoszą Polskę. Na południu kraju wystąpiła nagła powódź błyskawiczna i spowodowała ogromne zniszczenia”
Możliwość komentowania została wyłączona.