Gwałtowne burze pojawią się dziś w Polsce. Grad o średnicy nawet 5 cm, porywy wiatru przekraczające 100 km/h, możliwe również zalania. Prawdopodobieństwo groźnych zjawisk downburst, a nawet tornada.
Gwałtowne burze, 20 sierpnia 2022 nad Polską
Dzisiaj Polska znajduje się w zasięgu falującego frontu atmosferycznego. Odpowiedzialny jest za ten front, układ niżowy z centrum nad Skandynawią. Strefa frontowa powoli migrować ma z zachodu na wschód. Rozdziela dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Przed frontem zalega strefa zbieżności wiatru, która wymuszać ma w kolejnych godzinach intensywny rozwój konwekcji.
Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi dla Polski i obszarów przyległych
Gwałtowne burze na zbieżności przedfrontowej nad Polska. Na południu kraju istotną role odegrała orografia terenu
W naszej części Europy zalega gorąca, chwiejna i niestabilna masa pochodzenia zwrotnikowego, która dociera do nas z południa i południowego-zachodu. Już od godzin południowych z powodzeniem w tej masie tworzą się groźne burze. Szczególnie niebezpieczna sytuacja ma miejsce na Podhalu i w Tatrach, gdzie występuje silna i wolno przemieszczająca się burza wielokomórkowa na północ, północny-wschód. Jej podstawowym zagrożeniem są nawalne opady deszczu, które mogą prowadzić do podtopień. Według danych z telemetrii spadło 66,6 mm w Nowym Bystrym w godzinę, na drugim miejscu jest Gubałówka z wysokością opadów 32,4 mm w godzinę.
Powiat nowotarski i powiat tatrzański – kilkadziesiąt interwencji straży pożarnej po intensywnych opadach deszczu. Sytuacja w dalszym ciągu jest rozwojowa. W dalszym ciągu do zdarzeń alarmowane są jednostki OSP z lokalnych miejscowości – poinformowała 112malopolska.pl
Występujący w rejonie Zakopanego i Nowego Targu układ training storms (układ wielu komórek burzowych przemieszczających się jedna za drugą przez ten sam obszar) przyczynił się do powstania licznych podtopień. Na stacji opadowej w Nowym Bystrem w ciągu zaledwie 1,5 godziny odnotowano opad w wysokości 77,9 mm! Burze nadal występują na południu woj. małopolskiego i śląskiego. Szczególnie silne opady występują w tej chwili w południowo zachodniej części woj. małopolskiego. – informuje Wojciech Pilorz z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.
Gwałtowne burze dziś. Prognoza burzowa na sobotę i noc z soboty na niedzielę
Groźne burze nie odpuszczą w kolejnych godzinach na obszarze Polski
Oczekujemy jednak, że najgroźniejsze burze pojawią się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Warunki panujące w troposferze sprzyjać mają tworzeniu się burz wielokomórkowych. Zdarzyć mogą się także superkomórki burzowe z gradem o średnicy 2-5 cm, porywy wiatru związane z dynamicznie schodzącymi prądami zstępującymi mogą osiągnąć 100 km/h, punktowo nawet przekraczając tę wartość, prowadząc do dużych szkód. Niedosyty wilgotności na poszczególnych poziomach izobarycznych nie są duże, więc lokalnie nie można wykluczyć pojawienia się punktowych trąb powietrznych. Niestety obecny stan wiedzy nie pozwala przewidzieć, gdzie dokładnie mogą pojawić się takie zjawiska. W takiej sytuacji zaleca się obserwacje nieba, a szczególnie chmur Cumulonimbus.
Gwałtowne burze dziś. Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB)
Burze przemieszczać mają się dziś na ogół wzdłuż strefy pofalowanego frontu atmosferycznego. Najgroźniejsze burze tworzyć mają się na linii zbieżności wiatru. Ruch ośrodków odbywać ma się z południa na północ. Prędkość przemieszczania nie okaże się duża, dlatego też wystąpienie znacznej akumulacji opadów jest możliwe. Przekraczając miejscami nawet 50-100 mm. Skrajne wartości są możliwe zwłaszcza w momencie przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem, tworząc tzw. zjawisko training storms. Przy niemal równoległym przepływie do linii frontu, akumulowanie się opadów na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem jest bardzo prawdopodobne. Dlatego też miejscowe zalania, a nawet punktowe powodzie błyskawiczne są możliwe. Lokalnie na skutek dużych opadów burzowych przybrać mogą gwałtownie rzeki i górskie potoki. Zalecamy śledzić radary i detektory online.
Gwałtowne burze dziś. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC