Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Tornado nagle pojawiło się na Krymie. Ogromne zniszczenia i wystraszeni turyści. Silne opady i gwałtowne burze (FILMY)

tornado

Tornado o dużej sile pojawiło się na Krymie. Zaobserwowano duże zniszczenia, wielu turystów uciekało w popłochu, niektórzy dokumentowali telefonami komórkowymi te niecodzienne zjawiska. Występowały silne opady i gwałtowne burze w Polsce.

Tornado na Krymie pojawiło się nagle i spowodowało duże szkody

Wczoraj zaobserwowano potężne tornado na Krymie, który jest okupowany od kilku lat przez Rosjan. Prędkość wiatru w wirze była tak duża, że bez trudu przemieszczała samochodami i powodowała poważne zniszczenia w zabudowaniach i energetyce.

W piątek silna burza przeszła przez część Półwyspu Krymskiego. U podstawy chmury Cumulonimbus pojawiło się tornado. Wielu mieszkańców wyszło na zewnątrz budynków, aby uwiecznić to niecodzienne zjawisko. Wiatr bez trudu uszkadzał zabudowania, przenosił samochody, wyrywał drzewa z korzeniami. Powodował również poważne zniszczenia sieci energetycznych i zniszczył hodowlę ostryg.

Silne burze na SE europy, 19 sierpnia 2022
Burze na południowym-wschodzie

Trąba powietrzna przeszła w rejonie miasta Saki. Był to lej o całkiem sporej średnicy i dużej sile. Dlatego spowodował on poważne szkody w energetyce, dlatego wielu mieszkańców okolicznych miejscowości pozbawionych zostało dostaw energii elektrycznej. Kilka rodzin straciło dach nad głową na skutek żywiołu.

Tornado zarejestrowane na Krymie, 19 sierpnia 2022, w pobliżu miasta Saki, region krymski, położony nad Jeziorem Sakskim

Trąba powietrzna powstało dzięki napływowi niestabilnej masy z rejonu Morza Czarnego

Rozwój burz w piątkowy dzień był możliwy dzięki adwekcji ciepłej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza z rejonu Morza Czarnego. Na skalę synoptyczną rozwój konwekcji wspomagał płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Dlatego też powstało wiele efektownych materiałów wideo, które zostały nagrane przez turystów na Krymie. Widzimy wyraźnie, że w obrębie tornada pojawiły się tumany kurzu i śmieci.

Tornado na Krymie, 19 sierpnia 2022

Wczoraj w wielu miejscach na Morzu Czarnym, Mołdawii, południu Ukrainy oraz na Półwyspie Krymskim, pojawiły się burze, które okazały się gwałtowne. Dlatego ich rozwój był spowodowany napływem wilgotnego, chwiejnego i ciepłego powietrza znad Morza Czarnego.

Materiały wideo z tornada na Krymie, 19 sierpnia 2022

Również nad Polską prognozowane są w sobotę kolejne groźne burze wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego i linii zbieżności wiatru. Front ten rozdziela dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Dlatego też najgroźniejsze burze prognozowane są po wschodniej frontu, o czym piszemy w dzisiejszej prognozie.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz