Gwałtowne burze ponownie przejdą przez Polskę. Silne ulewy, grad i wiatr do 75 km/h

Gwałtowne burze ponownie przejdą przez nasz kraj. Możliwe są podtopienia, grad i silne porywy wiatru do 75 km/h. Sprawdzamy, co prognozują wiodące modele numeryczne na kolejne godziny.

Gwałtowne zjawiska konwekcyjne możliwe na wschodzie. Grad, ulewy powodujące podtopienia i wiatr niosący szkody

Przez Polskę przechodzi dziś chłodny front atmosferyczny, który jest poprzedzony linią zbieżności wiatru. Dodatkowo nad krajem ulokowany jest płytki niż. Znajdujemy się w polu obniżonego ciśnienia. Bruzda niżowa rozdziela wyż znad Rosji z wyżem z okolic Wysp Brytyjskich. Na przedpolu chłodnego frontu zalega ciepłe, wilgotne i uchwiejniające się z biegiem dnia powietrze polarno morskie. Chwiejność termodynamiczna sięgać ma dziś 500-900 J/kg. Rozwój burz zajdzie głównie na przedfrontowej konwergencji wiatru dolnego i w mniejszym stopniu na chłodnym froncie.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 24.05.2023, 06 UTC dla Polski

burze, 24 maja 2023 w Polsce
Burze, 24 maja 2023 r. Rozwój ich jest spodziewany głównie na przedfrontowej zbieżności wiatru

Burze przyniosą nawalne opady, możliwe podtopienia

Inicjacja konwekcji nie będzie dziś w istotny sposób hamowana. Dlatego spodziewamy się, że pierwsze burze rozwiną się już około południa. Najwięcej burz we wschodniej części kraju pojawi się pomiędzy 14 a 17. Potem aktywność burzowa zacznie wyraźnie maleć. Spodziewamy się powstawania kilku burz, które w sprzyjających warunkach połączą się w klastry wielokomórkowe. Z uwagi na słaby przepływ w troposferze i niewielkie pionowe uskoki wiatru, nie prognozujemy, aby burze były dobrze zorganizowane i trwałe. Duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza (PW 25-32 mm) przyczyni się lokalnie do dużych sum opadowych. Mogę one sięgnąć nawet 20-45 mm, prowadząc do podtopień. Niestety z uwagi na lokalny charakter opadów burzowych, nie da się precyzyjnie wskazać, gdzie wystąpią szkody spowodowane silnymi i krótkotrwałymi na ogół ulewami burzowymi.

Prognoza burzowa na środę według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze dziś nad Polską
Burze w Polsce, 24 maja 2023 r.

Gwałtowne burze mogą nieść dziś duże szkody

Warunki mogą okazać się dziś na tyle korzystne, że powstaną zalążki trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształcone 1-2 przypadki trąb, które nie będą związane z działalnością rotującego prądu wstępującego, czyli mezocyklonu. Nie przewiduje się, aby dziś pojawiły się superkomórki burzowe z uwagi na niekorzystny pionowy profil wiatru i niewielki przepływ powietrza. Niewykluczone, że prędkość wiatru w burzach sięgnie dziś do 60-75 km/h, co związane będzie z oddziaływaniem silnych prądów zstępujących z chmur Cb. Z tego też powodu może wystąpić gwałtowny spadek temperatury przy ziemi, który w kilka minut może sięgnąć nawet 5-10 stopni. Średnica gradzin nie będzie przekraczać 1-2 cm z uwagi na stosunkowo niewielką chwiejność i słabe uskoki wiatru. Dziś pod wieczór obserwowany będzie zanik zjawisk o charakterze burzowym i w pierwszej części najbliższej nocy nie powinno już grzmieć.

Zobacz też: Mróz na koniec maja. Nawet -4 stopnie Celsjusza. Czy w Polsce czeka nas silne ochłodzenie?

Poprawa pogody czeka nas na koniec tygodnia. Dodatkowo niewykluczone są późne przygruntowe przymrozkami nocami i o poranku

Od soboty czeka nas stabilizacje pogody, gdyż cała Polska znajdzie się w zasięgu wyżu. Prognozy wskazują, że aura się ustabilizuje i ciśnienie na barometrach wyskalowanych do poziomu morza przekroczy 1030 hPa. Zrobi się zauważalnie chłodniej, ale silna operacja słoneczna przyczyni się do tego, że temperatury będą przyjemne za dnia, lecz nocami w rejonach pogodnego nieba możliwe są późne przymrozki przygruntowe.

Prognoza burzowa na środę (IMGW-PIB) dla Polski

burze, 24 maja 2023 w Polsce
Burze, 24 maja 2023 w Polsce

Śledź na bieżąco dane radarowe i detektory wyładowań, aby lokalne burze Wam nie umknęły. Zachowajmy również ostrożność w czasie przechodzenia zjawisk burzowych, gdyż nawet najsłabsza burza niesie śmiercionośne wyładowania atmosferyczne.

Fanipogody.pl