Mróz na koniec maja. Nawet -4 stopnie Celsjusza. Czy w Polsce czeka nas silne ochłodzenie?

Dziś mam dla Was ciekawostkę pogodową. Nie dotyczy ona bezpośrednio naszego kraju, ponieważ mróz w Polsce już nie występuje. Jednak okazuje się, że w Europie jest jeszcze wiele miejsc, w których, mimo końcówki maja wciąż występują ujemne temperatury powietrza. We wpisie sprawdzę również pogodę dla Polski na kolejnych kilkanaście dni. W sieci chodzą plotki, że czeka nas silne ochłodzenie. Sprawdzimy, czy ma to pokrycie w prognozach.

Mróz w Europie nadal występuje, pomimo końcówki maja

Jeszcze dwa, trzy tygodnie temu w Rosji i w Skandynawii panował mróz przekraczający -20 stopni Celsjusza. Obecnie sytuacja taka nie ma już miejsca. Do Europy Wschodniej napływa bardzo ciepłe powietrze znad Azji i Bliskiego Wschodu.

Mróz w maju w Europie
Mróz występuje jeszcze w Europie

Temperaturom w Rosji bliżej obecnie do trzydziestek niż do wartości ujemnych. Powyżej dziesięć najchłodniejszych miejsc w Europie za ostatnią dobę. Co ciekawe, najniższą temperaturę zanotowano na obszarze górskim w .. Bułgarii. Termometry wskazały tam mróz poniżej -4 stopni Celsjusza. Dwa kolejne miejsca już tak nie dziwią, bo są położone w Norwegii i szwajcarskich Alpach. Jednak już czwarte miejsce w rankingu również jest zaskakujące. To masyw górski położony w .. Hiszpanii. Jak widać ujemne temperatury występują jeszcze w różnych krańcach naszego kontynentu.

Mróz w Azji jeszcze dość silny w maju
Mróz w Azji jeszcze dość silny

Oczywiście to wciąż nic w porównaniu do Azji. W azjatyckiej Rosji temperatury nadal spadają nawet w okolice -17 stopni. To jednak również tylko jako ciekawostka, ponieważ temperatury w Azji wykraczają tematyką poza tytuł dzisiejszego wpisu. Tak samo jak to, że na południu Azji obecnie upał sięga 48 stopni Celsjusza. Także, w obrębie jednego kontynentu mamy do czynienia z różnicą temperatury na poziomie ponad 60 stopni Celsjusza.

Czy mróz w maju w Polsce jest możliwy?

W tym roku już nie. Jednak wcale nie oznacza to, że mróz w maju w Polsce nie występuje wcale. Pomijam już rok 2023, kiedy to miewaliśmy przecież noce z przymrozkami. Rok rocznie w pierwszej połowie maja są noce z ujemną temperaturą notowaną w kraju. Nie bez powodu „zimna Zośka”, czy „zimni Ogrodnicy” wypadają właśnie w tym miesiącu kalendarzowym. Ostatnia doba to temperatury dodatnie w całym kraju. Najniższe temperatury odnotowano na Śnieżce, gdzie termometry wskazały 2.5 stopnia, jednak powyżej zera. Ogólnie jednak, poza wysokimi partiami gór, miniona noc w Polsce była bardzo ciepła.

Miniona noc z wysokimi temperaturami powietrza
Ciepła noc w Polsce

Sięgnąłem do danych historycznych odnośnie rekordów temperatury w Polsce dla poszczególnych miesięcy (dzięki meteomodel.pl). Wiecie, że w latach czterdziestych w Mławie odnotowano mróz na poziomie -8.5 stopni w maju? Jeszcze chłodniej było w okolicach Lęborka, gdzie odnotowano temperaturę na poziomie -9 stopni. Lębork w ogóle wyrasta nam na historyczny biegun zimna, ponieważ to właśnie w tym mieście w roku 1951 odnotowano mróz w czerwcu. Temperatura 5 czerwca 1951 roku spadła tam do -3.4 stopni Celsjusza.

Czy końcówka maja przyniesie nam ochłodzenie?

Dajcie znać, czy takie ciekawostki pogodowe powinny częściej pojawiać się w moich wpisach. Tymczasem przejdźmy do prognoz temperatury dla Polski na najbliższy okres. Zdradzę, że mróz nam już tej wiosny nie grozi. Sprawdźmy jednak, czy nastąpi ochłodzenie o którym słychać tu i ówdzie.

Mróz w Polsce nie ma prawa już wystąpić

W prognozach numerycznych nie ma mowy o silniejszym ochłodzeniu. Oczywiście do końca maja trafią się jeszcze dzień lud dwa podczas których temperatury spadną poniżej dwudziestu stopni. Lokalnie temperatury spadną jeszcze poniżej 15. Jednak w najnowszych prognozach pogody dla Polski nie widać silnych spadków temperatury. Model ECMWF na dziś wylicza prognozy do dnia 2 czerwca. Postanowiłem więc zajrzeć do prognoz amerykańskiego modelu GFS. Ma on nieco dłuższy zakres wyliczeń.

Nie mróz, a upał w prognozach dla Polski
Nie mróz, a wręcz upał w prognozach dla Polski

Wyliczenie modelu GFS niosą ze sobą jeszcze bardziej letni scenariusz niż wyliczenia modelu ECMWF. Już za około 10 dni wraca do nas bardzo gorące, upalne powietrze. Może w końcu doczekam się trzydziestek na termometrach w Polsce.