Dziś mam dla Was ciekawostkę pogodową. Nie dotyczy ona bezpośrednio naszego kraju, ponieważ mróz w Polsce już nie występuje. Jednak okazuje się, że w Europie jest jeszcze wiele miejsc, w których, mimo końcówki maja wciąż występują ujemne temperatury powietrza. We wpisie sprawdzę również pogodę dla Polski na kolejnych kilkanaście dni. W sieci chodzą plotki, że czeka nas silne ochłodzenie. Sprawdzimy, czy ma to pokrycie w prognozach.
Mróz w Europie nadal występuje, pomimo końcówki maja
Jeszcze dwa, trzy tygodnie temu w Rosji i w Skandynawii panował mróz przekraczający -20 stopni Celsjusza. Obecnie sytuacja taka nie ma już miejsca. Do Europy Wschodniej napływa bardzo ciepłe powietrze znad Azji i Bliskiego Wschodu.

Temperaturom w Rosji bliżej obecnie do trzydziestek niż do wartości ujemnych. Powyżej dziesięć najchłodniejszych miejsc w Europie za ostatnią dobę. Co ciekawe, najniższą temperaturę zanotowano na obszarze górskim w .. Bułgarii. Termometry wskazały tam mróz poniżej -4 stopni Celsjusza. Dwa kolejne miejsca już tak nie dziwią, bo są położone w Norwegii i szwajcarskich Alpach. Jednak już czwarte miejsce w rankingu również jest zaskakujące. To masyw górski położony w .. Hiszpanii. Jak widać ujemne temperatury występują jeszcze w różnych krańcach naszego kontynentu.

Oczywiście to wciąż nic w porównaniu do Azji. W azjatyckiej Rosji temperatury nadal spadają nawet w okolice -17 stopni. To jednak również tylko jako ciekawostka, ponieważ temperatury w Azji wykraczają tematyką poza tytuł dzisiejszego wpisu. Tak samo jak to, że na południu Azji obecnie upał sięga 48 stopni Celsjusza. Także, w obrębie jednego kontynentu mamy do czynienia z różnicą temperatury na poziomie ponad 60 stopni Celsjusza.
Czy mróz w maju w Polsce jest możliwy?
W tym roku już nie. Jednak wcale nie oznacza to, że mróz w maju w Polsce nie występuje wcale. Pomijam już rok 2023, kiedy to miewaliśmy przecież noce z przymrozkami. Rok rocznie w pierwszej połowie maja są noce z ujemną temperaturą notowaną w kraju. Nie bez powodu „zimna Zośka”, czy „zimni Ogrodnicy” wypadają właśnie w tym miesiącu kalendarzowym. Ostatnia doba to temperatury dodatnie w całym kraju. Najniższe temperatury odnotowano na Śnieżce, gdzie termometry wskazały 2.5 stopnia, jednak powyżej zera. Ogólnie jednak, poza wysokimi partiami gór, miniona noc w Polsce była bardzo ciepła.

Sięgnąłem do danych historycznych odnośnie rekordów temperatury w Polsce dla poszczególnych miesięcy (dzięki meteomodel.pl). Wiecie, że w latach czterdziestych w Mławie odnotowano mróz na poziomie -8.5 stopni w maju? Jeszcze chłodniej było w okolicach Lęborka, gdzie odnotowano temperaturę na poziomie -9 stopni. Lębork w ogóle wyrasta nam na historyczny biegun zimna, ponieważ to właśnie w tym mieście w roku 1951 odnotowano mróz w czerwcu. Temperatura 5 czerwca 1951 roku spadła tam do -3.4 stopni Celsjusza.
Czy końcówka maja przyniesie nam ochłodzenie?
Dajcie znać, czy takie ciekawostki pogodowe powinny częściej pojawiać się w moich wpisach. Tymczasem przejdźmy do prognoz temperatury dla Polski na najbliższy okres. Zdradzę, że mróz nam już tej wiosny nie grozi. Sprawdźmy jednak, czy nastąpi ochłodzenie o którym słychać tu i ówdzie.
W prognozach numerycznych nie ma mowy o silniejszym ochłodzeniu. Oczywiście do końca maja trafią się jeszcze dzień lud dwa podczas których temperatury spadną poniżej dwudziestu stopni. Lokalnie temperatury spadną jeszcze poniżej 15. Jednak w najnowszych prognozach pogody dla Polski nie widać silnych spadków temperatury. Model ECMWF na dziś wylicza prognozy do dnia 2 czerwca. Postanowiłem więc zajrzeć do prognoz amerykańskiego modelu GFS. Ma on nieco dłuższy zakres wyliczeń.

Wyliczenie modelu GFS niosą ze sobą jeszcze bardziej letni scenariusz niż wyliczenia modelu ECMWF. Już za około 10 dni wraca do nas bardzo gorące, upalne powietrze. Może w końcu doczekam się trzydziestek na termometrach w Polsce.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie