Gwałtowne burze uderzą w środę. Niszczące nawałnice spowodują zalania, szkody gradowe i wiatrowe. Ponad 50 mm deszczu, średnica gradu ponad 3 cm i wiatr 90 km/h

Silne burze w środę nad Polską. Będą powodować poważne szkody w kraju.

W środę Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka niżowego przesuwającego się znad Niemiec oraz związanego z nim frontu zokludowanego przemieszczającego się z południowego-zachodu na północny-wschód kraju. Prognozowane są silne opady deszczu i burze z gradem w dużej mierze wystąpią w zachodniej, południowo-zachodniej i południowej i wschodniej części Polsce. Towarzyszyć im będzie wzrost prędkości wiatru do 80-90 km/h w burzach.

Silne zjawiska konwekcyjne dziś w kraju

Znajdujemy się dziś zasadniczo w polu obniżonego ciśnienia i pod wpływem płytkiego wtórnego niżu wraz z frontem okluzji. Gwałtowne burze rozwiną się wzdłuż równoleżnikowo ułożonych stref konwergencji wiatru. Najsilniejszych burz spodziewamy się w pasie od woj. lubuskiego, Wielkopolskę, łódzkie, świętokrzyskie i woj. lubelskie. W początkowej fazie konwekcja przyjmie formę izolowanych komórek burzowych, miejscami superkomórek burzowych typu wysokoopadowego, potem przekształcając się w klastry wielokomórkowe. Strefa burz przemieszczać ma się od południa na północ, północny zachód z niewielką prędkością, skutkując dużymi sumami opadowymi.

Podstawowym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz okażą się intensywne opady pochodzenia o akumulacji powyżej 20-60 mm, prowadząc do podtopień, zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Pierwsze burze mogą pojawić się już w pierwszej części dnia. Aczkolwiek szczyt aktywności burzowej przypadnie pomiędzy 13 a 19 w środę. Wyraźny spadek aktywności burzowej i zanik konwekcji prognozowany jest na późny wieczór i pierwszą część nocy, ale miejscami burze o niższej aktywności mogą utrzymać się przez całą noc.

Sytuacja baryczna na 22.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Przewiduje się opady gradu o średnicy do 1-3.5 cm, co może skutkować szkodami na polach uprawnych. Opady burzowe dochodzić będą do 20-50 mm, ale miejscami na skutek przejścia kilku burz mogą przekroczyć 60 mm. Porywy wiatru sięgną do 70-75 km/h, miejscami do 85-90 km/h. Istnieje ryzyko pojawienia się lejków kondensacyjnych, a nawet lokalnych 1-2 przypadków słabych i krótkotrwałych trąb lądowych.

Polecamy: Pierwszy upał w tym roku nadciąga do Polski. Temperatura przekroczy 30°C. W tych dniach żar poleje się z nieba i przejdą silne burze

Prognoza burzowa na 22 maja 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze dziś w kraju
Gwałtowne burze dziś nad Polską według IMGW-PIB. Miejscami burze spowodują poważne szkody materialne

Gwałtowne burze w kraju dziś

Przewiduje się, że sporo burz będzie występować już około południa. Będzie to wynikać z korzystnych warunków termodynamicznych i silnych procesów wspomagających rozwój konwekcji w postaci dolno-troposferycznych stref zbieżności wiatru. Początkowo będą to pojedyncze komórki burzowe, następnie łączące się w klastry wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. W wielu regionach mogą wystąpić burze w postaci training storms, czyli tzw. kolejek konwekcyjnych, skutkując dużymi sumami opadowymi w krótkim czasie. Na obszarach silniej zurbanizowanych może to prowadzić do poważnych szkód i utrudnień komunikacyjnych. Najgroźniejsze burze są prognozowane w pasie od południowej Lubelszczyzny aż po woj. lubuskie. Słaby wiatr dominujący w środkowej troposferze przyczyni się do niewielkiej prędkości przemieszczania chmur burzowych typu Cb. Duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza skutkować może sporymi sumami opadowymi. W rejonach górskich i miastach nie można miejscami wykluczyć powodzi błyskawicznych na skutek przechodzenia jednej silnej burzy, a nawet kilku silnych burz, skutkując sumami opadowymi powyżej 50-65 mm.

Gwałtowne burze dziś w kraju według NWP. Należy uważnie śledzić niebo i radary meteo

Zjawiska burzowe tworzyć będą się dziś nie tylko w zasięgu frontu okluzji i dolno-troposferycznych stref konwergencji wiatru. Jednak spodziewane są też na granicach odpływu chłodnego powietrza (ang. outflow boundary) w pewnej odległości od innych komórek burzowych.

Najsłabsze burze są dziś prognozowane na północnym – wschodzie. Jednak na tym obszarze wysokość opadów może wynieść do 15-25 mm, miejscami grad o średnicy 1-2 cm. Burze przyjmą tam formę pojedynczych komórek burzowych, łącząc się również w słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe. Porywy wiatru w porywach mogą dochodzić do 60-70 km/h. Najwięcej burz wystąpi tam w godzinach popołudniowych.

Z uwagi na dużą lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić radary meteo i systemy detekcji i lokalizacji wyładowań online. Sytuacja pogodowa stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia w wielu regionach Polski.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB