Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze nawiedzą Polskę. Grad do 4-5 cm, ulewne opady burzowe i dużo wyładowań doziemnych [MAPY BURZOWE]Gwałtowne burze uderzą w Polsce. Grad o średnicy do 4-5 cm, ulewne opady pochodzenia konwekcyjnego i wysoka aktywność elektryczna.

Gwałtowne burze możliwe w nocy i jutro nad Polską

W poniedziałek Polska znajduje się w strefie pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego i ośrodków niżowych, które z południa na północ będą się przemieszczać nad krajem, przynosząc umiarkowane i intensywne opady deszczu, a w części kraju również silne burze. Docierać będą dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Głównie do zachodnich, północnych i centralnych rejonów docierać będą chłodne polarnomorskie masy powietrza. Aczkolwiek do południowo wschodnich rejonów i wschodnich gorące zwrotnikowe masy powietrza z południa kontynentu.

Prognoza burzowa na 28 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Groźne burze dopiero w nocy i jutro

W pierwszej połowie dnia na południu i na południowym wschodzie rozwinęła słaba strefa burz z opadami deszczu, których akumulacja może wynosić około 10 mm i porywami wiatru w granicach 50-60 km/h. Mimo że następuje adwekcja ciepłego i chwiejnego powietrza w tym rejonie kraju, tworzenie się silniejszych burz jest hamowana przez klin wysokiego ciśnienia w wyższych warstwach.

Zobacz też: Prognoza pogody na 5 dni dla Polski. Groźna walka dwóch mas powietrza. Nawałnice i duże różnice temperatury

Gwałtowne burze w Europie. Prognoza burzowa na na najbliższe 24 godziny od 28.08.2023 r., 06 UTC do 29.08.2023, 06 UTC według ESSL

silne burze w kraju
Burze w Polsce

Prognozy wskazują, że wzrost aktywności burzowej może nastąpić wieczorem i podczas nadchodzącej burze, szczególnie w pasie Śląska, przez centrum po Warmię, Mazury i Podlasie, ale nie można wykluczyć ich równie na wschodzie kraju. Chmury burzowe będą przechodzić z południa na północ i północny wschód. Będą im towarzyszyć opady deszczu sięgające 20 mm, lokalnie 30 mm, oraz porywy wiatru do 70-85 km/h. Możliwy jest także grad. Możliwe są klastry wielokomórkowe i superkomórki burzowe.

Gwałtowne burze. Prognoza burzowa na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski

Gwałtowne burze w Polsce
Gwałtowne burze możliwe też w nocy

Silne burze nad Polską możliwe zwłaszcza we wtorek

Prognozy wskazują, że jeszcze groźniejsze burze pojawią się we wtorek, ale o tym będziemy informować w kolejnych godzinach, gdy to pojawią się nowe dane z modeli prognostycznych. Wówczas możliwe są opady dużego gradu do 4-5 cm, nawalne opady burzowe, dużo wyładowań atmosferycznych. Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym.

Prognoza burzowa na okres od 29.08.2023, 06 UTC do 30.08.2023 r. do 06 UTC

Silne burze zwłaszcza we wtorek i w nocy z wtorku na środę

Zalecamy śledzić najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fot. Fanipogody.pl

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz