Pogoda na 5 dni dla Polski. Groźna walka dwóch mas powietrza. Nawałnice i duże różnice temperatury

Postanowiłem zrezygnować dziś z dziennej prognozy pogody. Dlatego też w szybkim skrócie napiszę, że na wschodzie będzie bardzo ciepło, na zachodzie tylko ciepło i praktycznie w całym kraju wystąpić mogą burze. Dziś postanowiłem już z samego rana sprawdzić co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski. Temat znacznie ciekawszy, ponieważ będzie działo się dużo w pogodzie nad Polską.

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sytuacja synoptyczna

Sytuacja synoptyczna w naszym regionie jest bardzo dynamiczna, ale jednocześnie dość klarowna na kolejne dni. Aby wytłumaczyć dlaczego pogoda na 5 dni będzie wyglądała tak, a nie inaczej, przygotowałem taką oto grafikę.

Pogoda na 5 dni. Zmiana sytuacji synoptycznej
Pogoda na 5 dni dla Polski. Zmiana sytuacji synoptycznej

Na mapie po lewej widzimy sytuację synoptyczną na wtorek 29 sierpnia. Nad Polską znajduje się pofalowany front atmosferyczny. Rozdziela on dwie zupełnie różne masy powietrza (o tym za chwilę). Nad Polską w pierwszych dniach nowego tygodnia trwała będzie walka gorącego lata, z latem już prawie jesiennym. Walka ta, przy udziale frontu odbywała będzie się w sposób bardzo dynamiczny (o tym za chwilę). Na mapie po stronie prawej widać sytuację synoptyczną prognozowaną na piątek 1 września. Widzimy, że front jest już poza wschodnimi granicami Polski. Po kilku dniach „falowania” nad krajem, front zacznie wędrówkę na wschód, a nad cały obszar kraju dotrą nieco chłodniejsze masy powietrza polarno morskiego.

Nawałnice znów pojawią się w w kraju

Podczas gdy na zachodzie Polski od kilku dni jest dość spokojnie, w regionach południowych i wschodnich praktycznie codziennie pojawiają się silne burze (bardziej conocnie, ponieważ burze występują obecnie częściej w nocy).

Pogoda na 5 dni. Kolejne silne burze w Polsce
Pogoda na 5 dni. Kolejne silne burze

Mocno grzmieć może już podczas najbliższej doby (zwłaszcza w nocy z poniedziałku na wtorek). Jednak najsilniejszych burz spodziewamy się we wtorek i w środę w centrum, na południu i na wschodzie kraju. Ponieważ na froncie wykształci się aktywny ośrodek niżowy, burze i nawałnice mogą być naprawdę silne. Upał w Polsce zacznie być marginalizowany i wypychany na wschód. O tym jednak w kolejnej części wpisu. Teraz pozostańmy przy burzach. Poniedziałkowe burze nie powinny być bardzo groźne. Jednak już wtorek, noc z wtorku na środę oraz środa wraz z nocą przyniosą w kraju bardzo groźne zjawiska pogodowe. Czekają nas superkomórki burzowe. Możliwy jest również rozległy klaster burz w formie MCS.

Silne burze nad Polską w pierwszej części tygodnia
Silne burze w pierwszej części tygodnia

Jeszcze z początkiem weekendu wydawało się, że najsilniejsze burze czekają nas we wtorek. Obecnie wydaje się, że pogoda na 5 dni przyniesie nam najgroźniejsze zjawiska burzowe w środę na wschodzie Polski. Oczywiście, w poniedziałek, wtorek i w środę na stronie pojawią się przed południem wpisy dokładniej opisujące, które regiony Polski są najbardziej zagrożone burzami w danym dniu.

Pogoda na 5 dni. Temperatury ustabilizują się

W ostatniej części prognozy pogody na rozpoczynający się tydzień zajmiemy się temperaturami powietrza. W tej dziedzinie pogody nad Polską również działo będzie się bardzo wiele. Spójrzmy na animację prognoz temperatury dla Polski na najbliższe dni.

Pogoda na 5 dni dla Polski. Zmiany temperatury

Zachód Polski już w weekend dostał się pod wpływ chłodniejszych, polarno morskich mas powietrza. Na zachodzie kraju nie będzie zmieniało się wiele, ponieważ tutaj wartości temperatury wciąż oscylują w okolicach 20 stopni Celsjusza. Bardzo dynamicznie będzie zaś na wschodzie kraju. Poniedziałek, a zwłaszcza wtorek to bardzo silny upał w Polsce Wschodniej. We wtorek termometry na wschodzie wskazywać mogą nawet 36 stopni Celsjusza. W tak upalnych, zasobnych w wilgoć masach powietrza rozwiną się burze. Lokalnie pogoda będzie bardzo groźna, jednak o tym wspominałem powyżej i wspomnimy jeszcze nieraz w kolejnych wpisach. Wróćmy do temperatury, ponieważ w czwartek i w piątek w kraju zrobi się chłodniej. Nie będzie to silne ochłodzenie, jednak nigdzie w kraju termometry nie wskażą więcej jak 24 stopnie Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Upał powróci w kolejny weekend do Polski
Pogoda na 5 dni. Upał powróci w kolejny weekend

Powyżej mapa z prognozą temperatury na przyszłą niedzielę. Jak widać ochłodzenie nie potrwa długo, ponieważ trzydziestki na termometrach pokażą się już w przyszły weekend w Polsce. Jednak tutaj wybiegamy już poza okres trwania prognozy. Na upał w kolejnym tygodniu przyjdzie jeszcze czas.

Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie nam bardzo dużo dynamiki we wschodniej połowie kraju. Od poniedziałku do środy włącznie czekają nas burze, które lokalnie będą bardzo silne, wręcz niszczące. Pierwsza połowa tygodnia to upał na wschodzie nawet do 35-36 stopni Celsjusza. W drugiej połowie tygodnia nieco ochłodzi się już w całym kraju, jednak w przyszły weekend wysokie temperatury powrócą do kraju.