Upał do 40 stopni we wrześniu. Koszmarny żar i fala upałów w kolejnych tygodniach dotknie Polski?

Mieszkańcy Polski Zachodniej popukają mi się w czoło, ponieważ już w niedzielę na zachodzie temperatury spadły poniżej 20 stopni Celsjusza. Jednak upał utrzymuje się na wschodzie i wszystko wskazuje na to, że jeszcze na długo gorące masy powietrza pozostaną blisko wschodnich granic kraju. We wpisie przeanalizujemy, czy są szanse, że fala upałów pojawi się w Polsce również we wrześniu. Sprawdzę także jak wyglądają prognozy pogody dla kraju do końca sierpnia. Zapraszam.

Silny upał na wschodzie i południu Europy

Poniżej mapa z prognozą temperatury dla Europy na niedzielę. Widać doskonale jak zupełnie różne masy powietrza występują w Europie. Podczas gdy na wschodzie panuje silny upał, do zachodniej i częściowo centralnej Europy spływa już znacznie chłodniejsze powietrze o cechach morskich.

Silny upał panuje na wschodzie i południu Europy
Upał na wschodzie Europy

Bardzo silny upał panował będzie dziś na wschód i południe od naszego kraju. Przykładowo na Węgrzech z nieba poleje się prawdziwie afrykański żar. Temperatury powietrza sięgać mogą tu nawet 40 stopni Celsjusza. Niewiele niższe temperatury panowały będą w Bułgarii, Rumunii, czy na Ukrainie. Fala upałów trwa w najlepsze również we Włoszech, na Bałkanach, w Grecji, czy Turcji. To, że na zachodzie kontynentu zrobiło się chłodniej nie oznacza wcale, że lato powiedziało ostatnie słowo.

Upał pozostanie z nami w części Polski

Niesamowicie zmieniły się wyliczenia modeli pogodowych w ciągu ostatnich kilku aktualizacji. Jeszcze przed weekendem wiele wskazywało na to, że nowy tydzień przyniesie ochłodzenie i powiew jesieni w całej Polsce. Tymczasem poniżej prognoza temperatury na wtorek 29 sierpnia.

Upał utrzyma się na wschodzie kraju
Upał utrzyma się na wschodzie Polski jeszcze przez jakiś czas

Widzimy, że obecne prognozy pogody jasno wskazują, że sektor gorącego, zwrotnikowego powietrza pozostanie również na wschodzie naszego kraju. Warto zwrócić uwagę na wartości temperatury jakie notowane mogą być w pierwszej połowie przyszłego tygodnia na Lubelszczyźnie, czy Podkarpaciu. Model GFS wylicza tu wartości temperatury na poziomie 36-37 stopni Celsjusza. Blisko wschodnich granic Polski upał sięgać ma 40 stopni powyżej zera. To już są temperatury naprawdę koszmarnie wysokie. Podczas gdy na wschodzie kraju początek przyszłego tygodnia żar lał będzie się z nieba, na zachodzie temperatury zaczną być iście jesienne. Trochę boje się o natężenie zjawisk atmosferycznych (piszę o burzach), gdy różnica temperatury pomiędzy wschodem, a zachodem kraju wynosić będzie nawet 20 stopni Celsjusza.

Wysokie temperatury w przyszły weekend w Polsce
Wysokie temperatury w przyszły weekend w Polsce

Jednak to nie jest tak, że na zachód kraju jesień zawita już na stałe. Powyżej prognoza temperatury na przyszły weekend. Widać, że upał ustąpi, jednak w całej Polsce prognozowane są przyjemne, letnie wartości temperatury.

Kiedy zakończy się fala upałów na wschodzie kontynentu?

No dobrze, wiemy już, że upał wcale nie odpuści na wschodzie kraju wraz z zakończeniem weekendu. Wiemy również, że jesień jeszcze wcale nie zawita do nas na dłużej. Sprawdźmy więc jak długo potrwa fala upałów na wschodzie i południu kontynentu. Animacja prognoz temperatury pokaże nam również, czy w pierwszej dekadzie września bardzo wysokie temperatury wrócą jeszcze do Polski.

Upał wróci do Polski we wrześniu?

Z powyższej animacji widzimy, że silny upał w pierwszej dekadzie września do Polski nie wróci. Nie oznacza to jednak, że zrobi się chłodno. Nie nie, temperatury w kraju przez wiele dni ocierały będą się nawet o dni gorące, więc lato nie powie nam jeszcze ostatniego słowa. A jak sytuacja wyglądała będzie w Europie w pierwszej dekadzie września?

Upał w Europie Wschodniej we wrześniu
Upał pozostanie w Europie Wschodniej również we wrześniu

Powyżej mapa anomalii temperatury na 7 września (dzień wylosowałem, ponieważ w całej pierwszej dekadzie września wygląda to podobnie). Temperatury na wschodzie Europy będą na początku września nawet o kilkanaście stopni wyższe od norm wieloletnich. Nic dziwnego, na Węgrzech, czy Ukrainie początek września przyniesie upał sięgający 40 stopni Celsjusza. Nam w Polsce aż taki żar nie grozi, jednak nie martwimy się, ponieważ temperatury w kraju będą nadal bardzo przyjemne.