Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na niedzielę 27 sierpnia. Potężne nawałnice i duże różnice temperatury w Polsce

Prognoza pogody na niedzielę. Silne burze i upał w Polsce


Jeszcze dobrze nie uspokoiłem się po nawałnicy jaka przetoczyła się nad naszym regionem nad ranem, a tu wstaje nowy, znów niebezpieczny dzień. Jednak nie wszędzie pogoda będzie dziś groźna. Sprawdźmy co przyniesie nam prognoza pogody na niedzielę.

Pofalowany front atmosferyczny. Sytuacja synoptyczna w regionie

Głównym winowajcą zamieszania w pogodzie nad Polską jest front atmosferyczny. Dodatkowo, w niedzielę front będzie falował. Wzdłuż jego linii tworzyć mogą się płytkie, lecz aktywne niże przynosząc kolejne burze.

Prognoza pogody na niedzielę. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna Europy na dzisiejszy dzień. Niż Denis, z którym związany jest falujący front znajdzie się dziś nad Bałtykiem. Przyglądam się również coraz silniejszemu wyżowy na zachód od Europy. Ten ośrodek przyczyni się do ochłodzenia jakie przed nami w nadchodzącym tygodniu. Jednak wróćmy do czasu teraźniejszego. Główne skrzypce w pogodzie odgrywał będzie dziś rozległy na prawie całą Europę system frontów atmosferycznych. Rozdziela on dwie zupełnie różne masy powietrza. I może właśnie od temperatur powietrza zacznijmy.

Prognoza pogody na niedzielę. Duży kontrast termiczny nad Polską

W dniu dzisiejszym Polska podzieli się na dwie strefy. Na wschodzie i południu wciąż zalegać ma gorące, zwrotnikowe powietrze z południa Europy. Za frontem, czyli w centrum, zachodzie i północy Polski spływa już powietrze o cechach morskich. Dlatego też różnica temperatury w kraju sięgać dziś może nawet 10 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody na niedzielę. Temperatury nad Polską

Podczas gdy na zachodzie kraju termometry wskazywać będą poniżej 20 stopni Celsjusza, na południowym wschodzie nadal panował będzie silny upał. Na Lubelszczyźnie, czy Podkarpaciu termometry wskazywać mogą nawet do 33-34 stopni Celsjusza. Zobacz również: Niszczące burze przyjdą pod osłoną nocy

Prognoza pogody na niedzielę. Znów niebezpiecznie nad Polską

Podczas gdy przygotowuję dla Was ten wpis, niebo na wschód od Lublina nadal rozświetlane jest przez coraz bardziej odległe wyładowania atmosferyczne. W nocy przez południe i południowy wschód kraju przetoczył się silny, mezoskalowy układ burzowy. W wielu regionach rozległa burza wykształciła sygnaturę bow-echo. Była to bardzo silna i groźna burza, jednak może ona w znaczny sposób wpłynąć na rozwój burz w dniu dzisiejszym.

Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB)

silne burze w kraju
Gwałtowne burze występowały tylko początkowo

Zakładając, że nocny i poranny MCS nie zmieni warunków, to w drugiej części dnia i w nocy z niedzieli na poniedziałek spodziewamy się znów bardzo silnych burz nad Polską. Zjawiska burzowe występowały będą dziś również w dzień w wielu regionach kraju. Jednak najsilniejszych burz spodziewamy się ponownie w pasie od Śląska przez centrum aż po Pomorze. Więcej o burzach napisze dla Was Arek jeszcze przed południem w dedykowanym burzom wpisie.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

silne opady w Polsce i burze
Groźna pogoda

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk