Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące burze uderzą pod osłoną nocy. Wiatr ponad 100 km/h, grad i ogromna aktywność elektryczna. Wskazujemy, gdzie będzie niebezpiecznie

Burze nad Polską. Jak bezpiecznie przetrwać burzę


Niszczące burze możliwe w nocy z soboty na niedzielę. Wiatr może przekroczyć miejscami 100 km/h, niewykluczone superkomórki burzowe i układ mezoskalowy w formie bow echo.

Dziś w Polsce niebezpieczna aura, silne burze możliwe też w nocy

Dziś pogoda Polsce jest kształtowana przez strefę pofalowanego frontu atmosferycznego, która związana z układami niżowymi znad południowych, środkowych oraz północno – zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. Dodatkowo nad regiony południowo – wschodnie, wschodnie kraju będzie napływać gorące, zwrotnikowe powietrze. Analogicznie zresztą jak i na wschodzie oraz częściowo południe, przyniosło korzystne warunki do rozwoju gwałtownych burz gradowych. Na południu Małopolski średnica gradzin dochodziła do 5-8 cm, dodatkowo wiał silny wiatr do 70-100 km/h w dzielnicach południowych, południowo wschodnich i wschodnich, co powodowało szkody. Wiele wskazuje, że najgroźniejsze burze pojawią się w nocy, co ma mieć związek z rozwinięciem się zafalowania na froncie pofalowanym. Druga część nocy może być bardzo niespokojna, gdyż wkrótce wkroczy od południa mezoskalowy układ konwekcyjny.

Zobacz też: Silne burze napędzają się w Polsce. Silne gradobicia. Prawie 50 tysięcy wyładowań. Nawałnice będą coraz silniejsze

Groźne burze nad Polską, 26 sierpnia 2023 r. nad Polską

niebezpieczna pogoda w Polsce
Niebezpieczne, miejscami niszczące burze w kraju

Groźna pogoda w Polsce, niewykluczone niszczące burze

Prognozuje się, że w nocy od południa, w kierunku centrum i dalej na północny wschód przejdzie zafalowanie. W obrębie zafalowania utworzył się już silny system burzowy, który szczególnie niebezpieczny będzie w drugiej części nocy. Nie można wykluczyć, że na trasie tej formacji burzowej porywy wiatru sięgną 90-100 km/h, a punktowo do 110-130 km/h, powodując rozległe szkody wiatrowe. Wysokość opadów w burzach do 20-70 mm, punktowo grad i bardzo duża aktywność elektryczna. Istnieje nawet ryzyko uformowania się lokalnych trąb powietrznych. Nie można wykluczyć, że w obrębie układu burzowego wystąpią superkomórki burzowe. Zalecamy śledzić dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

Gwałtowne burze nad Polską
Niszczące burze możliwe w nocy nad Polską, możliwe bow echo

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, gdyż pogoda w kolejnych godzinach będzie dynamiczna.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz