Burze znów dadzą się we znaki. W tych regionach niebo przetną błyskawice nad Polską [MAPY BURZOWE]

Burze pojawią się w niedzielę nad Polską, lecz najgroźniejsze zjawiska pochodzenia konwekcyjnego opuściły nasze granice i oddaliły się w kierunku Ukrainy.

Gwałtowne burze minionej doby nad Polską. Niedziela nie przyniesie już tak intensywnych burz

Dziś Polska jest w zasięgu płytkich ośrodków niskiego ciśnienia, które będą przemieszczać się w okolicy i nad krajem sprowadzając zmienną, w większości pochmurną pogodę oraz opady deszczu. Napływać będą mocno zróżnicowane masy powietrza w zależności od regionu, tylko nad krańcami południowo wschodnimi naszego kraju jeszcze napłynie powietrze zwrotnikowe z Afryki, przynosząc wysokie temperatury, natomiast pozostałym obszarze polarnomorskie powietrze z północnych rejonów Atlantyku.

Ogromny grad spadł z superkomórek burzowych

W ciągu minionych 24 godzin zaobserwowano duże szkody spowodowane przechodzeniem zjawisk burzowych. Doszło do licznych podtopień i zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych, duży grad o średnicy 6-8 cm, zwłaszcza w woj. małopolskim wybijał szyby w samochodach. Dziesiątki tysięcy odbiorców pozostawało bez prądu. Do godzin porannych w niedzielę strażacy z jednostek ochotniczych i państwowych interweniowali przeszło 3000 razy w kraju – poinformował dziś o poranku rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Gwałtowne burze uszkodziły również 260 budynków. Warto nadmienić, że silna burza w Dębicy doprowadziła do ewakuacji szpitala. Ponadto doszło do przerwania w Brzeszczu Rock Reggae Festival, a także festiwalu Męskie Granie w Żywcu. Ponadto minionej nocy przechodził kolejny układ MCS z wbudowaną linią szkwału i sygnaturami bow echo na radarach meteorologicznych.

Co więcej na Jeziorze Rożnowskim k. Nowego Sącza przechodząca burza przerwała trwające regaty. Na skutek występowania silnego wiatru, doszło do wywrócenia 9 żaglówek, dlatego 20 osób znalazło się w wodzie.

Silne ulewy burzowe na południu Polski. Dane: IMGW-PIB, RainGRS

burze w kraju
Burze w ciągu minionych 24 godzin

Silna ulewa w Wiśle i jej skutki, gdzie wczoraj w ciągu 3 godzin spadło ponad 80 mm deszczu, co potwierdzają dane ze stacji IMGW-PIB

Opad całkowity – suma 24 godziny według RainGRS dla Polski

silne opady w Polsce
Silne opady minionej doby w Polsce

Liczba wyładowań CG – suma 24 godziny na obszarze Polski

Dynamiczna pogoda w Polsce

Liczba wyładowań CG+IC – suma 24 h nad Polską

groźne burze nad Polską
Burze były gwałtowne w minionych 24h

Burze nad Polską w minionych 31 godzinach nad Polską i krajami przyległymi

silne burze nad Polską
Groźne burze w minionych 24 godzinach

Temperatura maksymalna, 26.08.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

upał i silne burze
Upał wczoraj w wielu regionach i duży kontrast termiczny

Gwałtowne burze dały się we znaki

Z danych opublikowanych przez IMGW wynika, że najsilniejsze burze w tym sezonie burzowym przeszły przez południą część naszego kraju. Głównie w rejonie Gorlic i Nowego Sącza, wystąpiły opady dużego gradu o średnicy 7-8 cm z superkomórek burzowych, natomiast w wielu miejscach na Śląsku, Małopolsce oraz Podkarpaciu zmierzono bardzo silne porywy wiatru, które przekraczały 100 km/h, jakie przyczyniły się do wystąpienia licznych zniszczeń. Największe zniszczenia po burzach są w następujących powiatach: bocheński, brzeski oraz dębicki, ale inne regiony również zostały lokalnie w znacznym stopniu poszkodowane. Co więcej szczególnie w południowej części woj. śląskiego, pojawiły się liczne zalania i podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne. W miejscowości Wisła spadło ponad 107,8 mm deszczu w dobę, prowadząc do rozległych szkód i zniszczeń po opadach.

Burze możliwe wieczorem i w nocy na większym obszarze. Nocny i poranny układ MCS zmodyfikował warunki w troposferze

Zobacz też: Fala upałów w kolejnych tygodniach dotknie Polski?

Po południu niewykluczone burze w Sudetach – opady deszczu do 20 mm i porywy wiatru do 65 km/h. Podczas nadchodzącej nocy niedzieli na poniedziałek zjawiska burzowe wystąpią głównie w pasie środkowej Polski. Możliwa wysokość opadów w burzach 20-30 mm, wiatr w porywach do 85 km/h. Gdzieniegdzie możliwy grad, lecz na szczęście nie tak duży jak ubiegłej doby. Chmury burzowe i opady przesuwać mają się z południowego zachodu w kierunku północno-wschodnim.

Prognoza burzowa na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB) dla Polski

Groźne burze w kraju
Silne burze dziś nad Polską

Zachęcamy do śledzenia najnowszych prognoz pogody, gdyż aura w kolejnych dniach będzie dynamiczna i miejscami groźna. We wtorek możliwe są kolejne silne burze w części naszego kraju.

Fanipogody.pl