Gwałtowne burze nad Polską. Padał grad, wystąpiły silne ulewy i szkody wiatrowe. Zagrożeniem wyładowania atmosferyczne. Gdzie jest burza, 11.08.2022

Gwałtowne burze od pierwszej części dnia tworzyły się w czwartek na obszarze Polski. Sprawdzamy, gdzie wystąpiły oraz jak bardzo były intensywne w naszej części Europy.

Gwałtowne burze przeszły w czwartek przez Polskę

Zgodnie z prognozami nad Polską rozwinęły się dziś liczne i aktywne elektrycznie burze. Na skalę synoptyczną rozwój konwekcji wspomagał ośrodek górnego niżu, który sprowadził do kraju wilgotną i ciepłą oraz niestabilną masę powietrza. Na skutek dziennego nagrzania wzrósł pionowy gradient temperatury co spowodowało wystąpienie niestabilności oraz rozwój burz, które miejscami były intensywne.

Zdarzyły się również opady gradu o średnicy do 1-2,5 cm. Wysokość opadów w burzach sięgała na ogół do 5-30 mm, były i są one jednak mocno nierównomierne z uwagi na ich konwekcyjny charakter. Burze najpierw pojawiły się na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Potem strefa dogodnych warunków przesunęła się do centrum i południowej części kraju.

Niż górny wyrażony jest w środkowej troposferze jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Przesuwa się on znad wschodniej połowy Polski, w kierunku Słowacji i Austrii. Powietrze w jego obrębie jest wilgotne i chwiejne. Występują dogodne warunki do rozwoju ośrodków konwekcyjnych. Głównie w formie pojedynczych komórek burzowych, miejscami niewielkich struktur wielokomórkowych. Lokalnie mogły pojawić się dziś na wschodzie, południowym-wschodzie superkomórki burzowe, w których zjawiska pochodzenia burzowego mogły być bardziej intensywne.

Gwałtowne burze, 11 sierpnia 2022. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez detektory wyładowań za minione 17 godzin

Gwałtowne burze nad Polską. Padał grad, wystąpiły silne ulewy i szkody wiatrowe. Zagrożeniem wyładowania atmosferyczne. Gdzie jest burza, 11.08.2022
Gwałtowne burze, 11 sierpnia 2022

Burze wędrowały dziś nietypowo ze wschodu, północnego-wschodu

Burze przemieszczają się nietypowo ze wschodu, północnego-wschodu na zachód, południowy-zachód Polski. Obszar intensywnych burz był dziś ograniczony do województwa lubelskiego, podkarpackiego, Ziemi Świętokrzyskiej oraz Małopolski i Górnego Śląska.

Z danych obserwacyjnych IMGW-PIB wynika, że prędkość wiatru w burzach sięgała do około 40-75 km/h. Pojawiły się również lokalne szkody, co sugeruje, że miejscami wiać mogło mocniej niż na stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wysokość opadów w burzach sięgała do 30 mm, powodując miejscowe podtopienia. Warunki do rozwoju burz były i są bardzo dobre. Na skalę synoptyczną rozwój konwekcji wspomaga odcięty ośrodek górnego niżu. Powietrze w obrębie niżu jest zasobne w wilgoć. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza wzrosła energia dostępna drogą konwekcyjną. Położenie opadów i burz online. Miejscami były to gwałtowne burze co prowadziło do szkód.

Gwałtowne burze w Polsce. Prognoza geopotencjału, prędkości wiatru dla wysokości 500 hPa oraz temperatury. Widoczny ośrodek górnego niżu w środkowej troposferze na 18.08.2022, 18Z według modelu GFS

polska
Gwałtowne burze, 11 sierpnia 2022 za sprawą niżu górnego

Szczyt aktywności burzowej obserwowaliśmy pomiędzy 12 a 17. Potem stopniowo burze zaczęły gasnąć. Główna aktywność burzowa przypadła więc na okres o największej insolacji. Wtedy też występowała największa niestabilność, skutkując rozwojowi burz.

Jak mówi st. kpt. Piotr Bębenek z KP PSP w Chrzanowie, strażacy otrzymali cztery zgłoszenia związane z burzą i silnym wiatrem. – W Myślachowicach wiatr zerwał jeden arkusz blachy z dachu domu kultury. W Trzebini jedna interwencja dotyczyła uszkodzonego drzewa, które oparło się o budynek przychodni zdrowia, a druga o powalonej tui. Z kolei w Chrzanowa na ulicy Skłodowskiej-Curie na jezdnię spadło powalone drzewo – informuje Piotr Bębenek.

Przewiduje się, że po zachodzie słońca większość burz wygaśnie. Miejscami zagrzmieć może początkowo na krańcach południowych oraz wschodnich. . Ograniczone zasoby wilgoci nie będą sprzyjały rozwojowi burz w nocy, możliwe są tylko zanikające z godzin wieczornych. W nocy stopniowo od wschodu będzie następować adwekcja słabo niestabilnej i wilgotniejszej masy powietrza. Na skraju górnego niżu (w strefie „2”) może dojść do rozwoju słabych burz z opadami deszczu do 10 mm – informuje IMGW-PIB.

1 komentarz do “Gwałtowne burze nad Polską. Padał grad, wystąpiły silne ulewy i szkody wiatrowe. Zagrożeniem wyładowania atmosferyczne. Gdzie jest burza, 11.08.2022”

Możliwość komentowania została wyłączona.