Pogoda na noc z czwartku na piątek. Burze osłabną i w wielu miejscach zanikną. Gdzieniegdzie mgły i niska temperatura w Polsce.
Blokada wyżowa rozciąga się nad Europą. Niż górny wpływa na pogodę w Polsce
W dalszym ciągu na Starym Kontynencie utrzymuje się wyraźna blokada antycyklonalna. Nad południowym Bałtykiem znajduje się centrum wyżu OSKAR. Sięga on górnym klinem wychodzącym znad Anglii przez południowy Bałtyk w stronę Karelii. Kolejnym układem baryczny, który wpływa na pogodę jest niż ulokowany na południowy-wschód od Polski. Dlatego też do kraju dociera umiarkowanie ciepłe i wilgotne powietrze z północnego-wschodu o cechach polarnych. Na zmianę cyrkulacji atmosferycznej mamy szanse po połowie miesiąca.
Pogoda kształtowana przez wyż i górny niż w naszej części Europy. Charakterystyczny niż odcięty nad Polską i rozległy wał wyżowy ciągnący się od Azorów aż po Rosję. Dlatego też zablokowana jest cyrkulacja atlantycka. Prognoza na 11.08.2022, 18Z według modelu GFS
W czwartek wspomniany ośrodek górnego niżu migrował znad Podkarpacia nad Słowację. W nocy nad Czechy i dolną Austrię, a jutro nad Słowenię. Niż ten otwiera drogę do napływu wilgotnego, ciepłego powietrza z rejonu Morza Czarnego, w którym z powodzeniem w piątek i kolejnych dniach weekendu tworzyć będą się burze o umiarkowanej, gdzieniegdzie dużej intensywności. O kolejnych prognozach będziemy informować na bieżąco na łamach naszego portalu.
Spadek aktywności burzowej po zachodzie słońca w Polsce
Zgodnie z prognozami po wieczorem i zachodzie słońca zaobserwowaliśmy spadek aktywności burzowej. Atmosfera pod wieczór i w pierwszej części nocy stabilizuje się z uwagi na zmniejszający się pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Dlatego też chwiejność jest mniejsza niż w ciągu dnia przy dużej insolacji.
Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań za czwartkowy dzień dla Polski i krajów ościennych
W piątek, kiedy charakterystyczna kropla chłodu wejdzie nad Słowenię. Ustanowi się w swobodnej troposferze wschodni przepływ powietrza o znacznym potencjale chwiejności i czeka nas powtórka pogodowa względem dzisiejszego dnia, kiedy to liczne burze rozwijały się w obrębie górnego niżu.
Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Gdzieniegdzie w południowo-wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu, miejscami burze. Miejscam na północy lokalnie krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 500 metrów, a nad ranem, na południu kraju, do 200 metrów. Temperatura minimalna od 12°C do 16°C; w rejonach podgórskich od 8°C do 11°C, ale gdzieniegdzie w kotlinach sudeckich około 5°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich, okresami zmienny.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura na 12.08.2022, 03Z według modelu ICON – RUC
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC